Abiznis

Nakon višesatne rasprave bord EPCG odložio smjenu finansijskog direktora

Vračara će namjestiti da savjetuje Rovčanina

Odlučeno je da se najprije izmijeni sistematizacija, kako bi Miro Vračar mogao biti imenovan za savjetnika izvršnog direktora za finansijska pitanja. Problem je i što je smjenu Vračara predložio bord, iako je to ovlašćenje izvršnog direktora

Milutin Đukanović i Miro Vračar Foto: UGC
Milutin Đukanović i Miro Vračar
PobjedaIzvor

Dosadašnji finansijski direktor Elektroprivrede Miro Vračar nije smijenjen juče na vanrednoj sjednici Odbora direktora te kompanije.

Poslije višesatne rasprave odlučili su da prije smjene naprave novu sistematizaciju i obezbijede Vračaru drugu poziciju, kako se niko nikome ne bi zamjerio, saznaje Pobjeda.

PROBLEMI

Sjednica je trajala neuobičajeno dugo, jer su se našli i pred problemom oko zahtjeva za smjenu. Naime, smjenu Vračara tražili su članovi borda Mijuško Bajagić (SNP), dr Martin Ćalasan (Ura), mr Ivan Šaranović (Ura), Goran Šućur (Ura), Emir Strujić (BS) i Tahir Gjonbalaj (Lidhja demokratike ne Mal Te Zi). Tim tijelom predsjedava Milutin Đukanović (inače član SNS-a, a za mjesto predsjednika borda kandidovao ga je tadašnji politički savez - Demokratski front). To se ispostavilo kao problem, jer zahtjev za smjenu može bordu dostaviti samo izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin (Demokrate), koji nije bio sklon da uskoči umjesto članova Odbora direktora u taj scenario.

Vračar je, inače, na poziciju finansijskog direktora EPCG stigao na prijedlog SNP-a i to iz sektora za planiranje i kontrolu EPCG.

Prema informacijama Pobjede, na sjednici borda se tražila funkcija na koju će postaviti Vračara i zaključeno je da bi odgovarajuće radno mjesto bilo ,,savjetnik izvršnog direktora za finansijska pitanja“.

Za vršioca dužnosti finansijskog direktora viđena je Marija Šljivančanin, koja je do sada bila u sektoru za upravljanje energijom. Zli jezici iz kompanije kažu da je od deset godina staža polovinu provela na bolovanju.

Vračaru bord zamjera što nije na vrijeme reagovao na enormno zapošljavanje i što je smislio naknadnu promjenu faktura, kojom bi EPCG ispeglala minus CEDIS-a prilikom kupovine struje za pokrivanje gubitaka u 2021. godini u iznosu od 12 miliona eura. CEDIS zbog minusa koji je nastavio da pravi kupovinom energije na berzi za pokrivanje tehničkih gubitaka, nije Vladi dostavljao izvještaje o poslovanju. Zbog toga i zbog neumjerenog zapošljavanja od čak 1.100 radnika, kako se navodi u analizi Ministarstva kapitalnih investicija koju je objavila Vlada, devet kompanija energetskog sektora (EPCG, CEDIS, CGES, Zeta enerdži, EPCG solar, Rudnik uglja, Belen, COTEE i Montenegrobonus) prošlu poslovnu godinu završili su 9,1 milion eura u minusu.

Vračar je bio zgodna žrtva, kad se budu polagali računi o poslovanju EPCG grupe novoj Vladi, jer mu se na dušu stavlja da je u državnu kompaniju zaposlio rođenu sestru iz Plužina, te slupao službeni „audi 5“.

NEGATIVAN IZVJEŠTAJ MKI

Ministarstvo kapitalnih investicija, koje vodi Ervin Ibrahimović (BS) u izvještaju Vladi je negativno ocijenilo poslovanje aktuelnog menadžmenta EPCG grupe.

Među uzroke pogoršanja rezultata poslovanja na nivou sektora spadaju slabosti u korporativnom upravljanju, koje se ogledaju u odsustvu postojanja jasnih kriterijuma za izbor odbora direktora društava, nedovoljnoj transparentnosti, nedovoljnoj odvojenosti vlasničke i upravljačke uloge u pojedinim društvima koje se reflektuje kroz direktno miješanje vlasnika u odluke menadžmenta društva čiji je osnivač, odnosno određene kvazifikalne aktivnosti - navodi se u analizi MKI.

Takav primjer su odluke Odbora direktora EPCG u 2021. kojima se direktno uticalo na umanjenje prihoda CEDIS-a i koje su doprinijele njegovom negativnom poslovnom rezultatu.

- Slabosti u korporativnom upravljanju su uticale na smanjenje prihoda i povećanje troškova poslovanja, posebno troškova zarada zbog značajnog rasta prosječnog broja zaposlenih u grupi EPCG za blizu 600 lica ili za oko 15 odsto u 2022. godini, ali i povećanja ukupnih obaveza - navodi se u dokumentu i ističe da je grupa za 2022. ostvarila gubitak od 9,1 milion eura i nakon više godina, ušla u zonu negativnog poslovnog rezultata.

- To potvrđuju povrat na kapital (ROE) i povrat na imovinu (ROA) koji su, prema podacima iz konsolidovanog finansijskog izvještaja EPCG u 2022. godini, bili negativni. Gubitak u poslovanju grupe EPCG rezultat je pogoršanja profitabilnosti EPCG kao matičnog društva i negativnog poslovnog rezultata CEDIS-a i EPCG – Solar gradnje d.o.o. kao društava čiji je osnivač EPCG - navodi se u analizi.

PROLAZNA OCJENA SAMO ZA CGES

Konsolidovani finansijski izvještaj EPCG ukazuje i na pogoršanje likvidnosti i pojedinih pokazatelja solventnosti na nivou grupe EPCG.

- Kada se uzmu u obzir transakcije države prema EPCG u 2022. godini, jasno je da pogoršano poslovanje grupe stvara dodatne fiskalne rizike po državu. Pokazatelji likvidnosti su pogoršani u 2022. godini, kako u grupi EPCG, tako i na agregatnom nivou od devet analiziranih DP, jer je trend poslovanja sektora uslovljen poslovanjem grupe EPCG. Dodatni faktori koji su doveli do značajnog pada profitabilnosti u sektoru energetike su nepovoljna kretanja na međunarodnom tržištu, regulisana cijena električne energije, otežana naplata potraživanja i slično - navodi se u dokumentu i ističe da je jedino CGES u periodu od 2019. do 2022. poboljšao pokazatelje profitabilnosti, likvidnosti i solventnosti.

Ukupna vrijednost imovine EPCG grupe je 2,2 milijarde eura ili 40 odsto BDP i oko 45 odsto imovine svih državnih preduzeća u Crnoj Gori.

Portal Analitika