Za tim autora čitanki za prva tri razreda srednjih stručnih škola, koje su proglašene najboljim u Evropi, nedavno je organizovan prijem gdje im je uručen poklon – tablet. Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Pobjedi još nijesu odgovorili, pored ostalog, na pitanje da li imaju u planu da na još neki način nagrade profesore.
Ministarstvo je u saradnji sa M: tel kompanijom upriličilo prijem za dobitnike nagrade ,,BELMA“. Tada je saopšteno da je kompanija M: tel donirala tablet uređaje autorskom timu čitanke: Svetlani Jovetić-Koprivica, Svetlani Kalezić-Radonjić, Radomanu Čečoviću i Miroslavu Miniću, kao i urednicama Lidi Vukmanović-Tabaš i Nađi Durković.
"Ministarka je čestitala dobitnicima ovog značajnog priznanja i istakla da je ova nagrada najbolja potvrda da Crna Gora ima izuzetne resurse i kadrovske potencijale u koje treba ulagati i koje treba promovisati kao izuzetne primjere koji služe na ponos našem obrazovnom sistemu i Crnoj Gori", naveli su tada iz Ministarstva.
Postignuće ovih profesora nameće pitanje da li se ostvareni uspjesi u obrazovanju podjednako tretiraju kao u nekim drugim oblastima. Pobjeda je o ovoj temi razgovarala sa pojedinim poslanicima koji su članovi skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport. Pojedini nijesu željeli da iznose komentare, navodeći da svakako treba više poštovati i nagraditi ovakve rezultate.
Poslanica Zoja Bojanić-Lalović, koja je godinama bila u obrazovnom sistemu, kaže da je tablet kao nagrada i simbolički prikaz odnosa sistema prema pravim vrijednostima.
"Ovih dana smo puno govorili o nasilju nad nastavnicima, pa bih rekla da između te i ove priče postoju uzročno-posljedična veza. Naime, urušavanju ugleda ove profesije doprinosi upravo sistem koji nastavnika ne prepoznaje kao silu promjene. Nedovoljna podrška i ambijent koji profesiju nastavnika ne afirmiše, podstiču i zanemarivanje značaja uloge nastavnika", rekla je ona.
Ističe da nagrađivanje kvalitetnih nastavnika ne postoji, što ukazuje i na suštinske probleme društva koje prave vrijednosti ne prepoznaje.
"Stoga i ne čudi da je gotovo neopaženo prošla vijest o ovako značajnom uspjehu naših nastavnika", kazala je Bojanić- Lalović.
A poslanik i član Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Dragan Bojović navodi da, koliko je njemu poznato, nagrađivanje najboljih, potenciranje izvrsnosti u obrazovanju, jeste u fokusu novog rukovodstva MPNI.
"Nagrade za najbolje učenike, najbolje nastavnike i profesore su uvećane, a i vijest o ovoj nagradi je konačno odjeknula u medijima. Sve to još, svakako, nije dovoljno i nije dovoljno vrednovano, ali je veliki pomak učinjen što je vrednovanje kod nas uopšte počelo", ističe on.
Dodaje da dugo vremena, nažalost, nije bilo tako, nije se vodilo dovoljno računa o najboljima, već su u fokusu bili „snalažljivi“ i oni koji „prečicom“ dolaze do cilja.
"U tako urušenom sistemu vrijednosti, nije lako brzo ispraviti stvari, vratiti fokus na talenat, marljivost, adekvatno nagraditi one koji to zaslužuju, a ne, kao ranije, one koji su „preči“ ili koji su se „snašli“. Dakle, veoma je dobro što pokrećete ovo teme, mislim da svi mi, cjelokupno društvu, pogotovo u sferi obrazovanja, moramo da postavimo jasne kriterijume, da reafirmišemo kvalitet, u svakoj oblasti, da kvalitet u kontinuitetu podstičemo i, naravno, nagrađujemo", rekao je Bojović.
Frankfurtski sajam, Međunarodna asocijacija za istraživanje udžbenika (ARTEM) i Evropsko udruženje za istraživanje udžbenika (EEPG) dodjeljuju ovo značajno priznanje već jednu deceniju za najkvalitetnija i najkreativnija izdanja evropskih udžbenika. Nagrada je profesorima uručena na Frankfurtskom sajmu.
Čitanke iz Crne Gore ocijenjene su kao inovativan set udžbenika koji pobuđuje ljubav prema čitanju, promoviše humanost, empatiju i toleranciju, uvećava motivaciju i efektno povezuje književnost sa drugim umjetnostima. Kao poseban kvalitet istaknuto je njihovo interdisciplinarno iskustvo prilagođeno različitim stilovima učenja i mogućnostima učenika.
Žiri je saopštio da je ove godine konkurencija bila veoma jaka. Nominovano je 60 udžbenika od 27 izdavača iz 18 evropskih država, a prvi put su u konkurenciji bili radovi iz Crne Gore i Kosova.
Pojedini članovi autorskog tima nedavno su Pobjedi kazali da je neiskazivo biti prepoznat od strane Evrope koja postavlja nove standarde i biti nagrađen od nje za istrajavanje u misiji oplemenjivanja mladih umova. Kazali su da im je bio cilj da đacima ne bude dosadno gradivo, već da je zabavno i zanimljivo. Željeli su da čitanka bude sadržajna i bogata informacijama, posebno kada je riječ o književnosti, ali i o ostalim umjetnostima. Važno im je bilo i da pronađu inovativan pristup koji ne nudi samo činjenice, već i izazove koji će podsticati učenike i učenice na kritičko mišljenje.