Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen rekao je danas Tanjugu da će, pored Bojovićeve grupe, teme sastanaka u Madridu biti borba protiv organizovanog kriminala uopšte, kao i razvoj saradnje srpskih i španskih ministarstava pravde i tužilaštava.
Suština posjete je, kako je naveo, hapšenje i procesuiranje okrivljenih za organizovani kriminal koji su vrlo dobro poznati po najtežim zločinima u Srbiji, ali i u Španiji, a to su Luka Bojović, Vladimir Milisavljević i Siniša Petrić.
S obzirom na to da su oni osumnjičeni i osuđeni za veliki broj krivičnih djela koja su počinili u Srbiji, Ministarstvo pravde smatra da oni treba da budu izručeni Srbiji kako bi im se ovdje sudilo, odnosno da bi odslužili kazne na koje su pravosnažno osuđeni, ukazao je Homen. Ali, kako je naveo, jedan od problema je to što postoji interes Španije i njene javnosti da im se tamo sudi za djela koja su učinili na njenoj teritoriji.
Predstavnici srpskog Ministarstva pravde pokušaće da postignu dogovor da Bojović i ostali pred sprskim sudovima odgovaraju za djela koja su izvršili kako u Srbiji, tako i u Španiji, naveo je državni sekretar i izrazio očekivanje da će imati razumijevanje španskih kolega.
- Mi ćemo španskim kolegama takođe predstaviti nove dokaze koji su u međuvremenu pribavljeni, a posebno će nas zanimati od čega su oni živjeli u Španiji, kojom imovinom su raspolagali i na koji su način dobijali finansijska sredstva - napomenuo je Homen.
Prema njegovim riječima, razmatoriće se i mogućnost zaplijene njihove imovine u Španiji, ukoliko se utvrdi da ona postoji, kao i da li može da im se oduzme i pripadne Republici Srbiji.
Bojovića, Milisavljevića i Petrića Srbija traži zbog desetina ubistava, među kojima je i atentat na premijera Zorana Đinđića, a španski pravosudni organi ih takođe terete za brojna krivična djela.
Pored ministarke Malović i Homena, u srpkoj delegaciji je i republički tužilac Zagorka Dolovac. Oni će razgovarati s ministrom pravde Španije Albertom Ruiz Galjardonom, državnim sekretarom Fernandom Romanom i generalnim direktorom Direkcije za međunarodnu pravnu saradnju Anhelom Ljorente. Sastaće se i s državnim tužiocem Španije Edvardom Tores-Dulse.
Srbija je 13. marta uputila Španiji zahtjev za ekstradiciju Luke Bojovića zvanog Pekar, kao i Vladimira Milisavljevića zvanog Vlada Budala i Siniše Petrića zvanog Zjenica, uz koji je proslijeđena i dokumentacija o krivičnim djelima za koja ih tereti Srbija, od oko 2.000 strana.
Tokom protekla dva mjeseca od njihovog hapšenja, srpsko tužilaštvo i policija bili su u stalnom kontaktu sa kolegama iz Španije povodom istraživanja krivičnih djela koja se dovode u vezu sa pripadnicima Bojovićeve grupe.
Bojović je, prema zvaničnim aktima tužilaštva za organizovani kriminal, označen kao nasljednik ubijenih vođa "zemunskog klana" po čijim su nalozima izvršena brojna krivična djela.
U drugoj polovini marta španski ministar policije je poslije sastanka sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem u Beogradu objelodanio da je policija te države utvrdila da je takođe odbjegli zemunac Milan Jurišić Jure ubijen u Španiji na najgnusniji način.
Prema pisanju beogradskih listova, španska policija sumnja da su Jurišića ubile njegovi "drugovi" sa kojima je bio u bjekstvu, odnosno pripadnici Bojovićeve ekipe.
Španska policija je takođe prilikom pretresa stanova u kojima su boravili odbjegli Beograđani pronašla "pismo srmti" u kome je, navodno, detaljno u formi izvještaja opisano "kasapljenje" Jurišića, ali te informacije nijesu zvanično potvrđene.