Pakistanske vlasti postavljaju "zaštitni zid" širom zemlje i tjeraju korisnike da registruju svoje virtuelne privatne mreže (VPN) kod državnog medijskog regulatora, radi poboljšanja cyber sigurnosti i borbe protiv terorizma.
Vijeće islamske ideologije saopćilo je da se VPN koristi u Pakistanu za pristup sadržaju koji je zabranjen prema islamskim principima ili zabranjen zakonom, uključujući "nemoralne i porno web stranice ili web stranice koje šire anarhiju dezinformacijama".
Što su to VPN mreže?
Virtuelne privatne mreže omogućavaju korisnicima interneta da sakriju svoj identitet i lokaciju, omogućavajući im da zadrže privatnost i sigurnost i pristupe online sadržaju koji je blokiran u njihovoj zemlji.
Za registraciju VPN-a korisnik mora, između ostalih detalja, dostaviti pretplatnički ID koji je izdao internet provajder te osobe, broj lične karte i IP adresu, koja je jedinstveni broj koji identifikuje uređaj povezan na internet.
Stručnjaci kažu da takve informacije mogu omogućiti vlastima da prate aktivnosti na mreži, ograniče privatnost i povećaju ranjivost osobe na kršenje podataka.
Nacionalna sigurnost
Ministarstvo unutrašnjih poslova Pakistana naložilo je Vijeću za islamsku ideologiju da suspenduje VPN jer je to "u interesu održavanja nacionalne sigurnosti, održavanja javnog reda i očuvanja integriteta naše nacije.
Protivnici ograničenja kažu da je pojačani pritisak na kontrolu internetskih aktivnosti usmjeren na suzbijanje kritike pakistanske vojske. Pakistanska vojska suočava se s intenzivnom reakcijom zbog svog navodnog miješanja u politiku otkako je bivši premijer Imran Khan u zatvoru smijenjen s funkcije u aprilu 2022. godine.
Govoreći u petak na sigurnosnom forumu u Islamabadu, načelnik pakistanske vojske, general Asim Munir, ponovio je poziv na veću regulaciju govora na internetu.
“Sloboda izražavanja bez pravila i propisa postaje izvor degradacije vrijednosti u svim društvima”, izjavio je Munir.
Zvaničnici odbacuju ideju da vlada pokušava ugušiti internet. Međutim, stručnjaci kažu da cyber alat za regulaciju interneta nabavljen od Kine povećava sposobnost pakistanske države da nadgleda komunikaciju, piše Klix.ba.