Politika

Komentar

Vrijeme iscrpljivanja na Balkanu je prošlo

Zapad mora pomoći crnogorskim proevropskim snagama da stabilizuju vladu u Podgorici. Na narednim izborima treba da dođe do ujedinjenja tih snaga kako bi se odbranio suverenitet Crne Gore

Vrijeme iscrpljivanja na Balkanu je prošlo Foto: Privatna arhiva
Erol Ramusović
Erol RamusovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Kako vrijeme prolazi, situacija na Balkanu sve više otkriva duboke podjele po liniji demokratija - autokratija. To je posebno izraženo u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini gdje se čisto, da čišće ne može biti, vidi ko je za NATO i Evropsku uniju, a ko za Rusiju. 

Čuđenju nema kraja kad se sve sagleda i vidi kako neke zapadne diplomate ne vide jasno o čemu se ovdje radi.

Najveći saveznici Amerike i NATO-a kao i Evropske unije su Albanci, Bošnjaci i Crnogorci u stopostotnom procentu. Ovo uključuje i narode i njihove političare bez obzira pripadaju li ljevici ili desnici. Amerika i Evropa nemaju vjernijih saveznika na prostoru Jugoistočne Evrope od ovih naroda.

Nerazumljivo je kako određene diplomate koje predstavljaju zapadne saveznike, pa i one najjače, misle da će uravnoteženim diplomatskim odnosom prema politikama Aleksandra Vučića, Milorada Dodika, Zorana Milanovića, Dragana Čovića, Andrije Mandića, Dritana Abazovića i sličnih, privoljeti proruske politike i političare da promjene kurs. 

Žao mi je što moram reći, ali to je iluzija. Ne treba zaboraviti ni to da je Dodik srpski državljanin i da se otvoreno u javnosti pokušava pozicionirati kao konkurencija Vučiću. Dodik u Srbiji glasa, ali isto tako može biti i biran.

Ruski i kineski uticaji u našoj regiji su pod direktnim upravljanjem lidera i ministara vanjskih poslova tih zemalja, dok se sa zapada nama bavi mnogo diplomata koji ne razumiju naš mentalitet i pokušavaju na nama izgraditi karijeru. 

Vrijeme je da se jasno kaže ko je za NATO i EU a ko za Rusiju!

Napraviće i strateški pogrešne poteze samo da se dokopaju boljeg mjesta na nekoj drugoj destinaciji. Iz Azije dolaze ideološki orijentisane diplomate koji žele po svaku cijenu provesti u djelo politike svojih ideoloških naredbodavaca. Energija koja ih pokreće daje rezultate, dok karijerne diplomate ne mare za istinske strategije svojih država.

Zbog toga se moglo desiti da nakon toliko uložene energije, vojnih, diplomatskih i finansijskih resursa Rusi naprave takvu pometnju u ovom dijelu svijeta.

Da budemo direktni, u Crnoj Gori Zapad mora pomoći proevropskim snagama da stabilizuju vladu u Podgorici. Na narednim izborima treba da dođe do ujedinjenja tih snaga kako bi se odbranio suverenitet Crne Gore. 

Vrijeme je da se jasno kaže ko je za NATO i EU a ko za Rusiju! 

U Bosni i Hercegovini se moraju ojačati državne institucije i demokratija po evropskim standardima. Jačanje podjela u BiH je jačanje ruskog faktora i svi koji su protiv NATO i EU treba da budu smijenjeni autoritetom visokog predstavnika. 

BiH po hitnom postupku mora ući u NATO! 

Situacija na Balkanu sve više otkriva duboke podjele po liniji demokratija - autokratija

Kosovo mora dobiti svu potrebnu podršku i pomoć da uspostavi puni suverenitet nad svojom teritorijom. Srbiji se mora uskratiti sva finansijska i politička podrška ako ne uskladi svoju politiku sa Evropskom unijom i ne prestane se mješati u unutrašnje poslove susjednih zemalja.

Vrijeme iscrpljivanja na Balkanu je prošlo. Ako to ne shvate u zapadnim centrima moći, ovaj prostor može biti izgubljen puno brže nego što na Zapadu misle. To ne bi bilo dobro za Ameriku, Veliku Britaniju i Evropu, niti bi to bilo dobro za njihove vjerne saveznike u regiji, Bošnjake, Crnogorce i Albance.

(Autor je predsjednik Skupštine Senata privrede EU u BiH i član udruženja građana porijeklom iz Crne Gore)


Portal Analitika