Predsjednik Odbora za ekonomiju, budžet i finansije iz redova Socijalističke narodne partije Aleksandar Damjnović kazao je u razgovoru za Portal Analitika da je - nakon odlganja emisije obveznica na evropskom tršištu - sazrelo vrijeme da Crna Gora uđe u aranžman sa Međunarodnim monetranim fondom.
- Mislim da je vrijeme da se nakon dvije godine odlaganja, počne razmišljati o aranžmanu, jer inače crnogorska Vlada mora da radi sve ono što bi radila i da je u aranžmanu sa MMF-om i što bi tražila ta međunarodna finansijska organizacija. Tu mislim, prije svega, na racionalizaciju javne potrošnje, državne uprave i lokalne uprave , ocjenjuje Damjanović.
Signali za MMF: Komentarišući odluku ministra finansija Igora Lukšića o odlaganju emisije obveznica na evropskom tržištu, Damjanović ističe da ta odluka može da se posmatra na dva načina.
- Izgleda da je preovladavala procjena da sada nijesu dobri uslovi za emisiju obveznica, znajući kakva su dešavanja u regionu i Grčkoj. Jasno je da bi nas to skupo koštalo, jer bi kamate bile visoke, tvrdi Damjanović. Sa druge strane, prema Damjanoviću, odgađanje emisije obveznica govori da postoje određeni signali - iako to u Vladi ne kažu - da se možda približava momenat da se uđe u aranžman sa MMF-om.
Damjanović procjenjuje da ulazak u aranžman zavisi i od usvajanja seta finansijskih zakona koji su nedavno bili na dnevnom redu crnogorskog parlamenta, kao i nekih drugih faktora. Ocjenjujući Lukšićevu izjavu da će država biti u prilici da obezbijedi neko alternativno finansiranje koje će do emitovanja obveznica omogućiti uredno servisiranje obaveza, predsjednik Odbora za ekonomiju je kazao da to može biti samo kratkoročna emisija zapisa za premošćavanje likvidnosti Budžeta ili eventaulano zaduživanje kod komercijalnih banaka.
Neracionalno zaduživanje kod komercijalnih banaka: Visoki funkcioner SNP-a je upozorio Lukšića da je zaduživanje kod komercijalnih banaka veoma skup način zaduživanja, jer se su velike kamatne i da se teško bilo koja država odlučuje na takav zajam.
- Treba sačekati usvajanje seta zakona, reakciju međunarodnih institucija prije svega MMF-a i vidjeti da li stvari nakon godinu i po dana uslovno rečeno odlaganja kreću u pravcu aranžmana, a samim tim i bolje pozicije Crne Gore na finansijskom tržištu, kaže Damjanović.
U situaciji kada se, prema Damjanovićevom mišljenju, Crna Gora sve više i više zadužuje, daje garancije KAP-u i nekim drugim sistemima, veliko pitanje je da li je rješenje - zaduživanje kod komercijalnih banaka. „Komercijalne banke ostavljaju veći manevarski prostor nego što je to situacija u slučaju zaduživanje kod MMF-a ali bankarske kamate kao i uslovi grejs perioda nijesu ni malo povoljni, smatra Damjanović.
O Vujanovićevom prijedlogu sa dužnom pažnjom: Damjanović je kazao da uslovna podrška SNP-a zakonu o Centralnoj banci nikako ne znači i automatsku smjenu guvernera Ljubiše Krgovića.
- Uslovna podrška zakonu o Centralnoj banci jeste podrška nečemu što je dobar zakon, koji će na kvalitetan način riješiti funkcionalnu nezavisnost CBCG, poboljšati njenu regulatornu funkciju i onemogućiti da bilo koje personalno rješenje ili bilo kakve nesuglasice imaju uticaja na bankarski sistem, kaže Damjanović.
Funkcioner SNP-a ne isključuje mogućnost i podrške aktuelnom guverneru CBCG. „Ako Ljubiša Krgović bude predložen od predsjednika države Filipa Vujanovića za funkciju guvernera CBCG, mi ćemo dužnu pažnju da posvetimo tom prijedlogu. Mada u ovom trenutku mislim da Vujanović ni sam ne zna koga da predloži“, ističe Damjanović.
SNP ulazi u Savjet CBCG: Upitan da li će SNP ući u savjet Centralne banke kako se to već uveliko špekuliše u medijima, Damjanović je kazao da su jasni kriterijumi za ulazak u Savjet, nagovještavajući mogućnost da predstavnik SNP participira u Savjetu Centralne Banke.

Medijsko spinovanje: Damjanović je razočaran činjenicom da su se neki "ozbiljni pisani mediji u Crnoj Gori bavili špekulacijama i personalnim rješenjima“ i posvetili pažnju tome ko će biti guverner kao i pitanju da li gospodin Krgović ostaje ili ne. "To je bitno pitanje, ali je mnogo bitnije pitanje da se konačno otvori priča kako je moguće da su u ovom momentu kamate nikad niže na međunarodnom tržištu, dok su u Crnoj Gori na nivou - 12 ili 13 odsto", otvoreno se pita Damjanović. Funkcioner SNP ocnjuje da je razlog za tako visoke bankarske kvote - veoma loša ekonomska situacija u državi.
- Banke nerado daju kredite, potpuno je zakočen privredni sistem u Crnoj Gori i kompanije sa dobrim programima ne mogu dobiti podršku banaka. Sadašnji Zakon ukazuje da ne postoje mehanizmi da država ili Centralna banka, natjeraju ili primoraju banke da se ponašaju tržišno. Banke rade ono što one hoće, a privreda je taoc banaka i građana. E o tome bi bilo bolje da se više pričalo, povodom seta novih zakona o finansijama, kaže Damjanović, naglašavajući da se „spinovanjem“ određenih medija i nekih interesnih zakulisanih radnji, priča o CBCG svodi samo na personalna rješenja a bježi se od suštine - kako da banke stavimo u funkciji privrede i građana Crne Gore, zaključuje Aleksandar Damjanović u razgovoru za Portal Analitika.
Nenad Zečević