Region

Počeo samit u Ohridu, Vučić poručio - nikoga ne tjeramo

Varhelji: Ovo je pozitivna inicijativa; Abazović: Zainteresovani smo; Eskobar: SAD podržavaju Otvoreni Balkan

U Ohridu je počeo samit inicijative Otvoreni Balkan. Na događaju su, uz lidere tri države članice, govorili i premijer Crne Gore Dritan Abazović, predsjednik Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija, izaslanik američke administracije za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar i evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku Oliver Varhelji.

Varhelji: Ovo je pozitivna inicijativa; Abazović: Zainteresovani smo; Eskobar: SAD podržavaju Otvoreni Balkan Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Premijer Crne Gore Dritan Abazović ponovio je kako se prošlost ne može promijeniti nego budućnost.

"Inicijavitu Otvoreni Balkan doživljavamo kao ispomoć tome da stvorimo bolju budućnost", rekao je Abazović.

Abazović: Zainteresovani smo

On je naglasio značaj dijaloga, te da "retrogradne i politike prošlosti" su zadržale Zapadni Balkan tu gdje je on sad, dodajući kako mu je drago što je u Ohridu Varhelji, te što SAD podržavaju Otvoreni Balkan. Crna Gora je, dodao je, zainteresovana za ono što proističe iz Otvorenog Balkana.

"Zainteresovani smo za pomoć u sezoni požara. Zainteresovani smo za zajedničku turističku ponudu, to je možda i najveći interes Crne Gore", poručio je Abazović.

Pozvao je čelnike pet država, uključujući i Kosova, da dođu u Crnu Goru i da razgovaraju.

"Otvoreni Balkan ne treba doživljavati kao ideju političara. Ovo je ideja za građane i biznis. Imate pruženu ruku Vlade Crne Gore za sve inicijative koje podrazumijevaju ukupni napredak zemalja Zapadnog Balkana", dodao je.

Eskobar: SAD podržavaju Otvoreni Balkan

Izaslanik američke administracije za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao je kako SAD vide regiju kroz prizmu mogućnosti 21. vijeka, koje su - kako je kazao - ogromne.

"Htio bih reći da SAD podržavaju inicijativu Otvoreni Balkan", poručio je on, dodajući kako podržavaju sve ekonosmke inicijative koje zbližavaju region.

No, on je dodao i kako treba pojasniti kako će Otvoreni Balkan funkcionisati.

"Ovo je sjajna inicijativa u važnom vremenu za Evropu, ali želim više jasnoće kako treba da funkcioniše", istakao je.

Treba, dodao je, uključiti svih šest država regije. 

"Ovo nije poliitčki projekat, ovo je važan ekonomski projekat i važno je da ostane takav", naglasio je Eskobar.

Varhelji: Mogućnost da region promijeni realnost

Evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku Oliver Varhelji rekao je kako inicijativa Otvoreni Balkan nije samo dobra, već predstavlja "mogućnost da region promijeni realnost i prevaziđe izazove sa kojima je dugo suočen".

"Može da bude mogućnost za ubrzavanje puta prema EU. I prema mom mišljenju, to može ubrzati integraciju regiona u EU", rekao je Varhelji.

Kaže kako mu je bilo drago kada je čuo za ideju, koja je tada nosila naziv "Mini Šengen".

"Smatram da je ovo pozitivna inicijativa, da je ovo budućnost koja može biti stvarana danas i moramo da je iskoristimo", zaključio je on.

Vučić: Ako hoćete da dođete - dođite

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Kosovu kako ih "niko neće tjerati" da uđu u Otvoreni Balkan.

"Ako hoćete da dođete - dođite, a ako nećete - vaša volja. Neće niko da vas tjera, nijesu ovo neke druge organizacije. Nadam se da ćemo do kraja godine i u jednoj od vaših prelijepih zemalja moći da organizujemo samit Otvorenog Balkana", istakao je Vučić.

Kazao je kako će Otvoreni Balkan imati sve više pristalica.

“Ovo je toliko dobra ideja da će iz godine u godinu da ima sve više pristalica u naše tri zemlje, ali i širom Balkana. Svi ostali su dobrodošli”, kazao je Vučić.

On je poručio da je Otvoreni Balkan, od inicijative koju niko nije pratio i za koju su svi mislili da je osuđena na propast, postao nešto što danas okuplja brojne ljude.

“Danas nijeste mogli da uđete ovdje ni od ljudi ni od novinara”, kazao je on.

Rama: Postoji odvratna retorika

Premijer Albanije Edi Rama kazao je kako je ubijeđen da će broj članica Otvorenog Balkana biti veći. On je, dodao je, već mogao biti veći da nije bilo retorike koja je "odvratna", a kojom se rat iz Ukrajine želi uvesti na Balkan.

"Znali smo da Srbija sa Rusijom ima posebne odnose i rat u Ukrajini nije nam bio potreban da bismo to znali. Znali smo i da između Srbije i Kosova postoje neriješena pitanja. Ali, izabrali smo opciju da gledamo ka budućnosti, ne zatvarajući oči povodom problema koji postoje, ali ubijeđeni da se oni mogu riješiti samo ako se približimo jedni drugima", istakao je.

Otvoreni Balkan, dodao je Rama, "niti je moj, niti Aleksandra Vučića, niti Dimitra Kovačevskog ili Dritana Abazovića, već on pripada ljudima".

Tegeltija: Kod nas nema konsenzusa, ali treba da budemo dio Otvorenog Balkana

Predsjednik Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija rekao je kako ta država želi da bude dio Otvorenog Balkana.

Ipak, kako je priznao, u njegovoj državi nema konsenzusa povodom toga, pri čemu je naveo "da ima uticaja sa strane, pojedinaca, pojedinih ambasada, koji smatraju da BiH ne treba da bude dio inicijative".

"Ovdje sam jer znam da Otvoreni Balkan podržava i poslovna zajednica i najveći broj građana BiH", dodao je Tegeltija.

Kovačevski: Ovdje smo zbog boljeg standarda građana

Premijer Makedonije Dimitar Kovačevski kazao je kako Otvoreni Balkan donosi članicama benefite.

"Vrijeme je velikih izazova, vrijeme koje traži zajedništvo. Beneficija Otvorenog Balkana je pomaganje među država. Mi se razumijemo, pomažemo jedni drugima, imamo zajednički cilj, da zajedno idemo naprijed. Ovdje smo zbog boljeg standarda svih stanovnika Zapadnog Balkana. Idemo dalje krupnim koracima", rekao je Kovačevski.

Portal Analitika