Donacija vrijedna dva miliona eura koju je gradu, kako je potvrdio predsjednik Opštine Marko Kovačević posljednjih dana prošle godine, uplatio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, odnosno grad Beograd, još se ne zna gdje će i na koji način biti utrošena.
Prije sedam dana Pobjeda je zatražila od lokalne uprave pojašnjenje da li su i kad planirani tenderi za izvođače radova na pomenutim projektima, ali do danas ga nijesmo dobili kao ni odgovor ko bi nam iz Opštine Nikšić mogao biti sagovornik na tu temu.
Interesovanje kako će se i kad trošiti novac iz donacije dodatno su „podgrijale“ najave pojedinih srpskih medija i novinara da bi dva miliona eura mogla da se vrate na račune privatnih firmi bznismena bliskih upravo Aleksandru Vučiću, a koje bi bile angažovane na gradilištima u Nikšiću.
Transakcije za Vučićeve ljude
Srpski novinar Predrag Popović kazao je da je ova transakcija, koja nije prošla skupštinske procedure, samo paravan i da će donirani novac kroz rekonstrukcije u Nikšiću, ponovo završiti na računima privatnih firmi u vlasništvu biznismena bliskih predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Popović je rekao kako vjeruje da je taj novac rezervisan za firmu ,,Inkop“ Zvonka Veselinovića, kosovskog biznismena sa crne liste SAD-a.
Srpski mediji bliski opoziciji pisali su kako firma ,,Inkop“ Zvonka Veselinovića, koja treba da radi uNikšiću, sarađuje sa građevinskom firmom Vladimira Mandića – bivšeg reprezentativca u rukometu, sina Momčila Mandića. I Zvonko Veselinović i njegova firma ,,Inkop“ od 8. decembra prošle godine nalaze se na crnoj listi SAD-a, zbog više spornih kriminalnih i korupcionaških afera. Veselinović sarađuje sa Andrejem Vučićem, bratom predsjednika Srbije i Nikolom Petrovićem, dvostrukim Vučićevim kumom.
Ime Vladimira Mandića je dobro poznato crnogorskoj javnosti jer je on bio jedan od ključnih Vučićevih ljudi u kampanji za Nikšić, pomažući finansijski i logistički listu DF-a koju je predvodio aktuelni predsjednik Opštine Marko Kovačević. Mandić je i od strane nikšićke policije uoči lokalnih izbora privođen zbog sumnje na kupovinu glasova, zbog velikih količina novca kojim je raspolagao.
Projekti
Čelnik Nikšića tada je saopštio da će novac biti iskorišćen na važne infrastrukturne projekte, na uređivanje pojedinih kvartova, rekonstrukciju Široke u naselju Dragova Luka i Ulice Živka Nikolića u centru grada, te adaptaciju fiskulturne sale u Župi...
"Za neke od ovih građevinskih poduhvata već imamo urađene projekte, za neke se oni već rade, ali najvažnije je da je taj novac već operativan, da je na našem računu i da ćemo te poslove završavati tokom 2022. godine", kazao je Marko Kovačević tri dana prije novogodišnjih praznika, zahvalivši se Vučiću i gradonačelniku Beograda na donaciji.
Oni podsjećaju da je riječ o firmama i biznismenima koji se nalaze na „crnoj listi“ SAD-a zbog više kriminalnih i korupcionaških afera, a sve je vezano za gradnju jednog od najvećih i najskupljih putnih koridora u Srbiji.
Sumnje
I u aktuelnoj nikšićkoj opoziciji sumnjaju da bi nešto moglo da se „iza brda valja“ kada je riječ o ovoj donaciji. Upravo odbornici DPS-a su i na posljednjem skupštinskom zasijedanju, kada je usvajan budžet za ovu godinu, tražili pojašnjenja za stavke koje se odnose na donacije, a nekolika dana kasnije objelodanjeno je da Nikšić dobija donaciju vrijednu dva miliona eura od susjeda.
Kako nezvanično saznajemo iz lokalne uprave, još nije ni plan nabavki urađen, a jasno je da se sva zakonska procedura mora ispoštovati bez obzira da li se troši novac donatora ili iz sopstvenih prihoda.
Dakle, da li će Nikšićanima „iskijati na nos“ dvomilionski poklon iz Beograda ili ne, tek će se saznati. Ko zna, možda već ovih dana budu raspisani tenderi za sve te projekte i posao dobiju upravo firme iz Nikšića koje imaju višedecenjsko iskustvo u asfaltiranju i betoniranju, a koje bile su angažovane i do sada.
Zbog „srpskog sveta“ u Nikšiću, Beograd nelikvidan
Dodatne sumnje na donaciju Nikšiću podgrijale su i zvanične informacije da je Vučić transferisao je dva miliona eura vlasti Demokratskog fronta u Nikšiću preko računa Grada Beograda, koji se, prema zvaničnim podacima, nalazi u teškoj finansijskoj krizi i ugrožena mu je likvidnost.
Pobjeda je ranije objavila da su mediji bliski opoziciji u Srbiji objelodanili da su, pozivajući se na rješenja Vlade Srbije, da je Beograd u toku 2021. godine iz republičke tekuće budžetske rezerve dobio više od 2,8 milijardi dinara (23,9 miliona eura) i to svaki put sa obrazloženjem da se novac prenosi u budžet grada iz razloga koje nije bilo moguće predvidjeti u postupku pripreme i donošenja budžeta, a koji mogu dovesti do ugrožavanja tekuće likvidnosti.
"Likvidnost glavnog grada Srbije je, prema zvaničnim podacima, posljednji put bila ugrožena 16. decembra, kada je Vlada donijela dva rješenja kojima je Beogradu prenijela ukupno 490 miliona dinara za potrebe izmirivanja obaveza", piše portal Nova.rs.
To faktički znači da su bile dovedene u pitanje i plate zaposlenih u Opštini Beograd zbog sprovođenja projekta ,,srpski svet“.