Zbog donacija vakcina predsjednik Srbije bi mogao postati regionalni lider – ne zbog altruizma već nesposobnosti susjednih Vlada da ih nabave. Njegova konstatcija: „Samo se magarac ne mijenja“, otvara pitanje zašto on i premijerka u ime Srbije doniraju vakcine po regionu: zbog zdravstvenih, ekonomskih ili političkih razloga?
Sagovornici „Pobjede“ navode da su, po priči zvaničnika, primarni zdravstveni razlozi, ali da i u ovom slučaju postoji i politički– lokalni izbori u Nikšiću!
Meka moć
"Ako se uzme u obzir broj građana i broj vakcina i jedna vakcina je bitna, odnosno i spasavanje jednog građanina je bitno. Međutim, suština ovih donacija je politika i takozvana meka moć", objašnjava Aleksandar Olenik, advokat i političar odgovarajući na naše pitanje i dodaje da zbog neefikasnosti Evropske unije i kašnjenja proizvodnje vakcina unutar nje, Rusija i Kina svojim vakcinama mogu da prošire politički uticaj i demonstriraju svoju meku moć prema zemljama Zapada.
"To je vidio i Aleksandar Vučić i krenuo je da uradi isto. Da promoviše svoju moć. Međutim, postoji bitna razlika jer Kina i Rusija jesu politički moćne ali Srbija nije. Dakle, ovo je jedan pokušaj da se demonstrira neka vrsta lažne moći i prikaže Srbija u lažnom svijetlu kao politički moćna zemlja na Balkanu što prosto nije istina", naglašava Olenik i navodi da mu je najbitnije koja se politika promoviše i šta Vučić promoviše kroz donacije vakcina.
"Nažalost, to je politka takozvanog srpskog sveta što je novi naziv ali stara politika velike Srbije koja nas je na kraju dovela do genocida i velikog gubitka života. Vučić se nikada nije, ni kao radikal ni kao naprednjak, odrekao te politike, samo je sprovodi na drugi način, drugim sredstvima i pod drugim imenom", precizira Olenik.
Srbija je Sjevernoj Makedoniji dala 4.860 doza Fajzer vakcina, Crnoj Gori 2000 doza Sputnjik V vakcina i BiH 5000 doza Astra Zeneka vakcina.
"Potez je hvale vrijedan da se pokaže solidarnost sa susjedima, međutim, problem je što u mnogim drugim slučajevima, ne samo da ne pokazujemo solidarnost već podmećemo klipove u točkove našim susedima", ocjenjuje Aleksandar Popov iz novosadskog Centra za regionalizam i jedan od kopredsjednika Igmanske inicijative.
Popov kaže da je jednokratna namjera da se vidi kako je Srbija sposobna pa je obezbijedila vakcine i dobra pa daje i susjedima, kao i da je tim gestom Srbija poslala poruku da je lider u regionu pošto se ranije proglasila za regionalnog lidera bez pokrića.
"E, sada je ispala lider zahvaljujući tome što je sve u rukama jednog čoveka, nikom ne polaže račune, nemamo procedure koje imaju neke druge zemlje da saznamo kako se one nabavljaju, po kojoj ceni. To je sada u ovom trenutku ispala prednost Srbije i to može politički da kapitalizuje", kaže Popov.
Nikšić i vakcine
Zapravo, političari na vlasti u Srbiji, nebitno ko vlada, uvijek pretenduju da se na prvom mjestu za sve pitaju i slušaju u regionu. Do sada nisu uspjeli da ostvare tu ideju,
ali izbori u Nikšiću su se namjestili da Srbija pokaže na šta je sve spremna.
Postavlja se pitanje mogu li te vakcine ispeglati loše odnose između Beograda i Podgorice?
"Ne verujem da će vakcina išta doprinijeti. Ključna stvar je kakav će biti rasplet izbora u Nikšiću. Sve oči iz Beograda i Crne Gore su u to uprte, vakcine se mogu gledati i u tom kontekstu, one su odnijete jer ih je tražio Andrija Mandić", odgovara Popov.
I Olenik smatra da vakcine imaju veze sa izborima.
"Srbija vodi već više mjeseci, ako ne i duže od godinu dana, jednu vrstu hibridnog rata, prevashodno medijskog, prema Crnoj Gori – on traje i dalje i dao je nažalost rezultate koje trenutno vidimo u Crnoj Gori. Donacija vakcina je samo jedan od načina vođenja tog hibridnog rata i usmjerena je na buduće izbore u Nikšiću. Na taj način se pokušava promovisati politika srpskog sveta koji negira Crnogorce, crnogorstvo, građansku državu i sve što je demokratsko i građansko na Balkanu", kaže naš sagovornik.
Olenik podsjeća da je Vlada Crne Gore odbila donaciju mnogo većeg broja vakcina, bez obrazloženja, u momentu kada bi imale više efekta.
"Kada se već debelo kasni sa vakcinacijom i kada pandemija uzima drastične razmjere - u Crnoj Gori se prihvata dosta manja donacija vakcina iz Srbije. Tako da je politika i vezanost za buduće izbore u Nikšiću prosto neizbježna", zaključuje Olenik.
Regionalni šerif
Nikšićki primjer otvara i pitanje solidarnosti prema BiH.
"Volio bih da smo solidarni u svim situacijama i kada nije korona i da imamo poruke kakve su bile na aerodromu u Butmiru – da to ne budu samo poruke nego redovno stanje da budemo najbliži jedni drugima, da govorimo jednim glasom, da nam je susjed najvažniji. Međutim, u tom danu je tako bilo po riječima i jednih i drugih, a ostala 364 dana vodimo međusobne ratove, podmećemo klipove jedni drugima i nažalost iz toga ne proiziđe ništa", podsjeća Popov i ocjenjuje da dosadadašnja praksa nije ohrabrujuća.
"Vučić je prije tri i po godine posjetio Sarajevo, imao razgovor sa tročlanim predsjedništvom, obećano je da će se riješiti pitanje granica, da će se poboljšati privredna saradnja, pa autoput Beograd – Sarajevo… Evo, tri i po godine je prošlo, a mi smo tamo gdje smo i bili. Odemo jedan korak naprijed pa tri koraka unazad".
Na pitanje kako je razumio Vučićevu rečenicu: „Svi dobro znaju šta mislim o federaciji BiH i Republici Srpskoj“, odnosno da li se ona može shvati da Srbija ne podržava izlazak entiteta Republika Srpska iz BiH federacije – što Dodik stalno promoviše uz Vučičevu blagonaklonost, Popov odgovara da ne zna šta je mislio, on je mislio neka svako misli šta ja mislim.
"Svi znaju šta on misli – pa ne znamo. Jedno je retorika gdje on stalno podržava teritorijalni integritet BiH, a ujedno Dodik ne izbija iz Beograda, a drugi ešalon vlasti kao Vulin i niži daju izjave koje potiru BiH. Onda se pita čovek šta je stvarna politika Srbije u odnosu na BiH", kaže Popov.
Politika ispred humanosti
"Donacija vakcina je normalan gest solidarnosti koji nije morala da prati tolika pompa. Vakcine su se mogle transportovati redovnim linijama, a ne da ih svaki put nosi šef države ili premijerka. Dočeci i ispraćaji vakcina mogli su se obaviti bez tolikog marketinga – zbog toga se malo gubi humana stvar cijele priče i prelazi se na politčki teren kao ubiranje poena", objašnjava Aleksandar Popov.
Crna Gora žrtva srpskog sveta
"Nažalost, i ovaj trenutak pandemije i, nažalost, nespremnost Evropske unije da brzo reaguje iskorištena je od strane Vučića za dalju promociju srpskog sveta – odnosno nacionalističke, loše i maligne politike čija je prva i najveća žrtva u ovom trenutku građanska i demokratska Crna Gora", smatra Aleksandar Olenik