Posljednja takva je predsjednika Aleksandra Vučića da su Vojislavljevići srpska dinastija, a Jovan Vladimir sveti srpski kralj. Profesor Aleksandar Radoman ovu i slične izjave vidi kao međudržavni skandal, dok politički antropolog Čedomir Čupić svaki vid nacionalističkih poruka posmatra kao izraz nemoći onih koji za njima posežu.
Bilo je i ranije sličnih izjava predsjednika Srbije pa ni ova nije iznenađenje. Niti je ona dobra poruka niti državničko ponašanje smatra politički antropolog Čedomir Cupić.
"Takav njegov govor pokazuje nemoć. Kad god posegnete za nekim istorijskim činjenicama koje su iz daleke prošlosti vi pokusavate da skerenete pažnju da ne možete da rješavate unutrašnje ili neke druge probleme", kaže Čupić.
No, često je to skretanje pažnje, čini se. U biti je Vučićeve politike poništavanje Crne Gore, misli istoričar Novak Adžić.
"Gospodin Vučić je u Beogradu jasno saopštio da prisvaja crnogorsku državotvornu , nacionalnu, etničku, kulturološku, jezičku i svaku drugu istoriju i memoriju, a time i dinastiju Vojislavljević i da je rekao da su Vojislavljevići Srbi što oni nikada nijesu bili", navodi Adžić.
"On se ponaša kao čovjek koji pripada jednoj određenoj ideologiji koje je bilo u svoje vrijeme kad je počeo svoju političku karijeru ultradesničarsko i on to nastavlja", kazao je Čupić.
Profesor Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, Aleksanadar Radoman izjavu predsjednika Srbije vidi kao međudržavni skandal.
Pritom se, kaže Radoman, Vučić upleo u mrežu sopstvenih manipulacija. I objašnjava kako.
"Prvo je rekao da bi Srbi bez Nemanje bili samo zaostala i podijeljena plemena, da bi potom paradoksalno utvrdio kako su Srbi imali i Vojislavljeviće. E pa dok je Nemanja skupljao srpska plemena da pravi državu, Vojislavljevići su imali jednu od najsnažnijih slovenskih kraljevina na Balkanu, sa razvijeno kulturom i umjetnošću", naglašava Radoman.
Pitanje je, da li ova izjava krije prave Vučićeve motive, odnosno da li, zaključuje Radoman, Vučić sebe smatra novim Nemanjom.