Politika

Profesor upozorava da je tekst Temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije štetan po Crnu Goru

Vučinić: Dokument je veleizdajnički i neko će kad-tad morati da odgovara zbog tog akta

SPC se postavlja ne kao država u državi, nego kao država nad državom. I to je očigledan, jasan politički cilj - da se crkva upotrijebi za širenje nemanjićko-svetosavske ideologije u novim okolnostima – kategoričan je Nebojša Vučinić

Vučinić: Dokument je veleizdajnički i neko će kad-tad morati da odgovara zbog tog akta Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Tekst temeljnog ugovora koji je objavljen u medijima očigledno pokazuje da se radi o štetnom ugovoru po Crnu Goru, koji je samo formalno-pravno rezultat saglasnosti volja, a suštinski je izraz diktata i Srpske pravoslavne crkve i države Srbije prema Crnoj Gori, u namjeri da se legitimiše i legalizuje dominantan monopolski položaj ove crkve u našoj zemlji čime se direktno krši i Ustav Crne Gore i međunarodni ugovori koje je potpisala naša zemlja i zakoni ove zemlje – upozorio je za Pobjedu prof. dr Nebojša Vučinić.

Objašnjava da ne može, kako kaže, sa punim legitimitetom govoriti o ovom dokumentu, jer javnost još nije vidjela integralni tekst ugovora, ali na osnovu onoga što su objavile podgoričke Vijesti, posebno su, naglašava naš sagovornik, intrigantne i problematične odredbe koje govore o krivičnoj jurisdikciji u odnosu na Crkvu Srbije i njene sveštenike.

- Oni su maltene izuzeti od krivične jurisdikcije Crne Gore. SPC se postavlja ne kao država u državi, nego kao država nad državom. I to je očigledan, jasan politički cilj - da se crkva upotrijebi za širenje nemanjićko-svetosavske ideologije u novim okolnostima. Ugovor je štetan, veleizdajnički i kad-tad neko će za taj ugovor morati da odgovara – kategoričan je Vučinić.

Smatra da smo pod očiglednim, žestokim pritiskom Beograda.

- Svi prinudni mehanizmi – propagandni, medijski stavljeni su u funkciju protiv Crne Gore, jer oni očigledno vide da gube, u određenom smislu, „tlo pod nogama“, zbog vrlo bliskog pada ove Vlade, a ne žele da napušte svoj šovinistički i velikodržavni projekat „srpskog sveta“ koji posmatra Crnu Goru kao južnu provinciju Srbije na obalama Jadranskog mora – ističe Vučinić.

Svaki ugovor, objašnjava ovaj univerzitetski profesor i nekadašnji sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, treba da predstavlja ravnotežu uzajamnih prava i obaveza.

- U ovom slučaju, koliko sam mogao da vidim iz onoga što je objavljeno, u ugovoru se afirmišu prava i nikakve obaveze SPC prema Crnoj Gori. To je još jedna od falinki ugovora, još jedna posljedica onog pritiska koji SPC pravi na Crnu Goru s ciljem da je uključe u tzv. „srpski svet“. Niđe se u ugovoru ne kaže ništa o odvojenosti države od crkve, odnosno ono što je stara maksima: „Caru carevo, Bogu Božije“, a što je suština odvojenosti države od crkve. Umjesto toga, čini mi se, omogućava se direktno političko miješanje SPC u društveni i kulturni život Crne Gore – kaže Vučinić.

Posebno je ukazao na član 16 stav 2 kojim se propisuje da će „pravoslavna vjerska nastava u javnim školama biti regulisana posebnim ugovorom između strana ugovornica“, upozoravajući da ovakva formulacija ne postoji u sličnim ugovorima sa drugim vjerskim zajednicama i da praktično znači uvođenje vjeronauke u crnogorski formalni obrazovni sistem.

Prof. dr Nebojša Vučinić, komentarišući ulične proteste koje organizuje dio parlamentarne većine i odlazeće Vlade, ocijenio je da se u ovom slučaju „postavlja jedno fundamentalno pitanje – ko tumači Ustav i zakone Crne Gore, odnosno pravila parlamentarne demokratije“.

- Da li to rade legitimni i legalni organi ili ulica, kome pripadaju mandati. Da li je to u skladu i sa Ustavom i sa međunarodnim ugovorima koje je potpisala Crna Gora da se preko ulice pravi pritisak na poslanike kako da se opredijele u Skupštini? A predstavnicima te velikosrpske opcije puna su usta i demokratije i vladavine prava i ljudskih prava – kazao je Vučinić.

Portal Analitika