Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vučinić: Nekima su bliže fotelje i ostvarivanje tuđih interesa u Crnoj Gori od standarda građana

“Kako vrijeme prolazi šanse za formiranje manjiske vlade sve su manje”

Vučinić: Nekima su bliže fotelje i ostvarivanje tuđih interesa u Crnoj Gori od standarda građana

Određenim političkim strukturama bliže su sopstvene fotelje, moć, vlast i ostvarivanje tuđih interesa na teritoriji Crne Gore, umjesto da se posvete usvajanju niza zakona, koji su na čekanju zbog blokade institucija, prvenstveno Skupštine, a od kojih zavisi svakodnevni život građana, poručio je gostujući na Gradskoj TV profesor prava i bivši sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Nebojša Vučinić.


Vučinić: Nekima su bliže fotelje i ostvarivanje tuđih interesa u Crnoj Gori od standarda građana Foto: RTCG printcreen
Gradski portalIzvor

Komentarišući kršenje međunarodnih ljudskih prava, Vučinić kaže da se agresija sve gore odražava ne samo na Ukrajinu, nego i Evropu i cijeli svijet”.

Prekršena fundamentalna načela UN

“Neshvatljivo je da u 21. vijeku upotrebljavate brutalnu političku silu da bi ostvarili političke ciljeve”, ističe Vuković i dodaje da su prekršena, prije svega, fundamentalna načela Ujedinjenih nacija.

“Ona pravila koja se u međunarodnom pravu označavaju kao jus cogens – pravila najviše pravne snage, prije svega fundamentalno pravo o zabrani upotrebe sile i prijetnje upotrebom sile, zabrani intervencije, prava teritorijalnog integriteta i suvereniteta država, pravilo o obaveznom mirnom rješavanju sporova kada dođe do sličnih problema kao kod agresije Rusije na Ukrajinu”, kaže Vučinić.

Ističe da je prekršen i čitav niz pravila međunarodnog ratnog i humanitarnog prava, uključujući i neka bazična ljudska prava.

“Vidimo da svakodnevno stradaju civili, žene, djeca, civilni objekti… Nema dana da ne dobijemo informacije o uništavanju tzv. nevojnih ciljeva”, dodao je Vučinić.

Ocjenjuje da će rat u Ukrajini rezultirati negativnim posljedicama po sve aspekte društvenog, socijalnog, političkog i kulturnog života, a najteže će po Evropu i svijet, kaže, biti ekonomske posljedice.

Uspostavljanje nove ravnoteže snaga u međunarodnoj zajednici

Prema njegovim riječima, doći će do uspostavljanja nove ravnoteže snaga i nije isključena neka post-blokovska podjela svijeta.

Podsjeća da su u ratovima uvijek prvo na udaru ljudska prava i slobode. Smatra da je Putin simbol agresivne politike.

“Trenutno je riječ o sukobu vrijednosti koje oličavaju zapadne demokratije koje nijesu idealne, ali predstavljaju najmanje loš sistem, i autoritarno-totalitarne neostaljinističke koncepcije. Kako je to govorio Veljko Mićunović, naš čuveni ambasador u nekadašnjem Sovjetskom savezu, Rusija je uvijek gladna teritorija i osvajanja, jer to objektivno proizilazi iz njenog geopolitičkog položaja na karti svjeta”, pojasnio je Vučinić.

Oporavak nakon rata? Svijet više nikada više neće biti isti

Upitan koliko će biti potrebno svijetu da se oporavi, Vučinić odgovara da se svaki rat završi nekom diplomatskom konferencijom i dodaje da se nada da će do toga doći što prije.

“Putinova vrhuška se svakodnevno poziva i upućuje na pregovore, dok, sa druge strane, nastavlja vojne operacije koje su usmjerene protiv civilnih ciljeva”, kaže Vučinić.

Ističe da svijet više nikada neće biti isti.

“Doći će do nove post-blokovske podjele svijeta, da ne kažem gvozdene zavjese”, ocjenjuje on.

Odgovornost za blokadu institucija

Govoreći o deblokadi institucija, Vučinić kaže da je Crna Gora odavno trebalo to da uradi jer postoji i lična i kolektivna odgovornost za situaciju u kojoj se nalazimo.

“Zakazivanje sjednice nije ničije lično pravo već ustavna obaveza i svako odlaganje bi trebalo da rezultira odgovornošću. Dolazi do izražaja zloupotreba položaja. Nikome mjesto potpredsjednika Skupštine nije dato zbog ličnih interesa”, naglašava Vučinić.

Smatra da je krajnje je vrijeme da dođe do aktiviranja parlamenta i oslobađanja institucija.

“Ne treba zanemariti određene proputinovske snage u Crnoj Gori kojima je interes da pokažu da Crna Gora nije sposobna da upravlja sama sobom”, ocjenjuje Vučinić i dodaje da izgleda neprihvatljivo da nam u ovakvoj situaciji ne funkcionišu osnovne institucije.

Miješanje Rusije

Na pitanje o opasnosti od miješanja stranih službi u crnogorske političke prilike, gdje jedno od njih dolazi od Rusije, na šta je ukazao i direktor ANB-a Dejan Vukšić, Vučinić odgovara da je to i te kako rizično po Crnu Goru.

“Vukšić nam sad otkriva toplu vodu. Znamo mi da smo na udaru Rusije i njene težnje za izlazak na topla mora”, kaže Vučinić.

Ističe da od unutrašnje situacije u Crnoj Gori zavisi da li će neko rovariti ili neće.

“Mi smo ovdje i te kako podijeljeni. To je prostor u koji ruske obavještajne snage žele da uđu sa ciljem ostvarenja pristupa toplim morima. Mnogima bi bilo milije da u Boki, Tivtu ili Kumboru bude Crnomorska flota nego strane jahte, jedrilice i bogati turisti sa Zapada”, ocjenjuje Vučinić.

Govoreći o radikalnim izjavama predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Vučinić pita šta od izvornog radikala možemo da očekujemo.

“Vuk mijenja dlaku, ali ne ćud. Ta retorika će, sve dok se ne završe izbori u Srbiji, biti sve oštrija i radikalnija. Velikosrpske elite imaju taj problem već 200 godina – da budu u sukobu sa svim najbližim susjedima, prijateljima i braćom zbog svojih državnih pretenzija”, navodi Vučinić.

On ne očekuje da će doći i do korišćenja nekih drugih sredstava.

“Sad se Vučić peče na tihoj vatri između Zapada i pro-Putinovske orjentacije”, ocjenjuje Vučinić i dodaje da Srbija pokušava da “podražava politiku Jugoslavije”, da bude most između dva svijeta, ali će na kraju morati da odluči “kom će se carstvu prikloniti”.

Zloupotreba tumačenja Ustava

Kako vrijeme prolazi, kaže, šanse za formiranje manjiske vlade sve su manje.

“Postoji mogućnost da se postigne neki sporazum. Vrši se zloupotreba tumačenja Ustava. Izbora nema dok god postoji većina u parlamentu – to je pravilo demokratije. To pokazuje primjer Italije gdje su se svakih šest mjeseci mijenjale vlade. Svakim danom smo dalje od te opcije. Izbori su jedina i potpuno legitimna orjentacija, međutim, postavlja se pitanje pripreme i održavanja u ovako složenoj situaciji”, ocjenjuje Vučinić.

Nada se, kaže, da će doći do nekog dogovora, ali nije optimista.

“I te kako gubimo vremena čekajući tu odluku. Svakim danom trpimo ogromne ekonomske i političke gubitke i tek ćemo za nekoliko mjeseci osjetiti prave posljedice”, tvrdi Vučinić.

Nada se, kaže, da ćemo imati mudrosti da izbjegnemo konfrontacije.

Ocjenjujući odnos snaga na političkoj sceni Crne Gore u narednom periodu, kaže da bi suverenističke opcije trebalo da ponesu većinu.

“Putinovski režim je i te kako ogrezao u organizovanom kriminalu i korupciji i ima ga puno više nego u Crnoj Gori. Toga moraju biti svjesni građani koji glasaju pro-putinovske opcije”, zaključuje Vučinić.

Portal Analitika