Miljanić je kazao da bi Strategija, kao krovni dokument bila jak podsticaj za normativno i institucionalno djelovanje u cilju suzbijanja korupcije,te da su jedna od najvažnijih karika u lancu institucija koje suzbijaju tu pojavu, koja je u dokumentima evropskih partnera prepoznata kao jedan od najvećih problema crnogorskog društva.
„Poznato je da sudovi i tužilaštva nemaju adekvatne uslove za rad, pa je neophodno da se to stanje popravi, posebno kada je riječ o uslovima u kojim rade sudije. Ako se traži rezultat, neophodno je da se i stvore adekvatni uslovi rada“, kazao je Miljanić.
Vučković je, navodi se u saopštenju, podržala prijedlog da se predstavnici sudstva i tužilaštava uključe u izradu Strategije, kao i da predstavnici svih državnih institucija koje se bore protiv korupocije i nevladinog sektora budu u Nacionalnom savjetu za borbu protiv korupcije.
Ona je, govoreći o lošim uslovima rada u sudovima, kazala da postoje i drugi problemi koji utiču na efikasnost rada sudija, te da je i kovid pandemija znatno doprinijela padu efikasnosti.
„Najbolji pokazatelj rezultata rada sudija su broj završenih i broj ukinutih presuda“, rekla je Vučković.
Ona je ukazala i na brojne kadrovske probleme u sudovima iistakla da afera vezane za pojedince iz vrha pravosuđa daju pogrešan utisak kada je riječ o kompletnom sistemu, te da najveći broj sudija profesionalno obavlja svoj posao.