“Tu takođe treba uzeti u obzir složenu i dugotrajnu proceduru za izbor kandidata za sudije i sudije koje napreduju“, naglasila je Vučković.
Teme konferencije u Bledu bile su individualna i institucionalna nezavisnost pravosuđa, sudije i uloga Sudskog savjeta, efikasnost pravosuđa, pristup pravdi kao i mjere i posljedice nakon COVID-19.
Na sesijama je razgovarano o tome da li je pravda jednaka za sve ili postoje povlašćeni. Koliko su sudije kvalifikovane, profesionalne i sa čvrstim etičkim načelima i jesu li istinski nezavisne u odnosu na interese vlade ili velikih preduzeća. Analizirana je i opterećenost zaostalim predmetima, kao i povjerenje javnosti u pravosudni sistem.
“Vrhovni sudovi Centralne i Istočne Evrope imaju slične probleme, što je pokazala i ova konferencija, čiji je značaj upravo u tome da razmijenimo mišljenja i iskustva“, ocijenila je Vučković.
Organizator jedanaestog susreta predsjednika vrhovnih sudija su Vrhovni sud Republike Slovenije u saradnji sa CEELI institutom iz Praga.
Važnost položaja predsjednika Vrhovnog suda nemoguće je precijeniti, ocijenio je bivši sudija i dogogodišnji organizator konferencija CEELI instituta Džon Voker.
“Ta osoba ne predsjedava samo vrhovnim sudom, već i cjelokupnim sistemom sudstva neke države. Stoga je predsjednik vrhovnog suda ključni lider razvoja vladavine prava u svojoj zemlji“, smatra Voker.
Ovogodišnjem sastanku prisustvovali su predsjednici i predstavnici vrhovnih sudova 15 država: Slovenije, SAD-a, Albanije, Azerbejdžana, Estonije, Mađarske, Kosova, Litvanije, Moldavije, Crne Gore, Poljske, Rumunije, Ruske Federacije, Slovačke i Ukrajine.
Podsjetimo, prethodne konferencije predsjednika vrhovnih sudova Centralne i Istočne Evrope održane su u Češkoj, Albaniji, Crnoj Gori, Gruziji, Hrvatskoj, Srbiji, Litvi, Mađarskoj, Slovačkoj i Azerbejdžanu.