Uslove za filološki smjer u Gimnaziji ,,Slobodan Škerović“ u Podgorici ispunilo je samo sedam učenika, pa postoji mogućnost da to odjeljenje neće biti formirano ove godine. Direktorica te škole Biljana Vučurović rekla je juče Pobjedi da odjeljenje ne može biti formirano sa tim brojem učenika, te da ostaje da Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta raspiše konkurs u avgustu za novi rok i da je do tada neizvjesno šta će biti sa filološkim smjerom.
Za ovaj smjer zainteresovano je 26 djece, ali njih 19 je „ispod crte“ što znači da nijesu ispunili uslove za upis.
- Sagledavamo sve pravne i zakonske okolnosti da budemo korektni i da djeci pružimo priliku. Čekamo da vidimo da li će učenici koji su ispunili uslove, njih sedmoro, možda izraziti želju da konkurišu na neki drugi smjer, jer su to sjajni učenici. Nažalost 19 djece je ispod crte, znači da nijesu ispunili uslove, ali oni neće ispuniti uslove ni u drugom roku, ako nijesu u prvom - pojasnila je Vučurović za Pobjedu.
Pobjedi su se obratili roditelji djece koja nijesu upsjela da se upišu u fililoško odjeljenje, i kazala da su ostali ispod crte jer nijesu imali pet iz crnogorskog jezika na eksternoj provjeri znanja.
Jedan od stručnjaka kojeg je Pobjeda kontaktirala je objasnio da je to normalno i da djeca koja hoće da se upišu u filološku gimnaziju „moraju da imaju pet iz crnogorskog jezika“.
Pominje i „veliku toleranciju koju su prethodnih godina imali prema svim kandidatima“.
- Škola je imala tolerantnu upisnu politiku, pa su se upisivali svi koji se prijave, ali to ne može da se radi, jer više nemamo prostora za novo odjeljenje. Imali bismo prostora za filološko odjeljenje ali nemamo dovoljno kandidata koji ispunjavaju uslove. Sada pravimo strategiju i bili bismo najsrećniji da primimo sve ispod crte koji ispunjavaju uslove, ali uzmite u obzir da smo prošle godine primili 20 odjeljenja i sada ne možemo da upisujemo više djece, jer nemamo gdje da ih smjestimo, a gledamo da budemo ravnopravni prema svima - poručila je Vučurović.
Učenici koji ispunjavaju uslove i imaju odgovarajući broj poena, ali se nalaze ispod crte, upisuju se prema odlukama resornog Ministarstva, koje može da naloži i formiranje još jednog odjeljenja ukoliko za to postoje uslovi.
Ekspert iz ove oblasti, sa kojim je Pobjeda razgovarala, kazao je da se odjeljenje ne može oformiti ako je samo njih sedmoro ispunilo uslove za upis.
Kaže da svake godine resorno ministarstvo odredi minimum poena koje đak mora da ima da bi upisao srednju školu, te da je taj broj najveći kada je u pitanju upis u gimnaziju.
- Ako se za filološki smjer prijavilo 26 đaka, a samo sedam je primljeno, onda znači da 19 nije ispunilo tražene uslove pa bi direktor prekršio Zakon o gimnaziji ako upiše učenike koji nemaju minimum poena. Ovo je kriterijum koji se uvijek poštovao u gimnaziji - navodi izvor Pobjede.
Za upis u Gimnaziju ,,Slobodan Škerović“, koja je ove godine upisivala 448 učenika, u junskom ispitnom roku prijavilo se 580 svršenih osnovaca, od čega su 302 učenika bili nosioci diplome ,,Luča“. Tako je na opštem smjeru upisano 376 učenika, na usmjerenju za specijalističku matematičku gimnaziju 26 (koliko je i konkurisalo), dok je za upis u dvojezično i sportsko odjeljenje bilo znatno više prijavljenih od broja koji Gimnazija upisuje na ovim usmjerenjima. Za upis u dvojezično odjeljenje prijavilo se 79 učenika, a upisna politika predviđa upis 56, dok su za 28 mjesta na sportskom usmjerenju konkurisala čak 64 učenika. Nakon završetka prvog upisnog roka, a prije odluke Ministarstva da poveća upisne kapacitete, mjesta je u avgustu moglo biti samo za buduće filologe – u junu je upisano svega sedam učenika, od mogućih 28, a od prijavljenih kandidata, 19 nije ispunjavalo tražene uslove.
Prijava na Konkurs za upis u prvi razred srednje škole za školsku 2021/22. godinu, podnosila se 28, 29. i 30. juna i 1. jula.
Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić razriješila je 12. jula Zoju Bojanić-Lalović, koja je bila na čelu Gimnazije ,,Slobodan Škerović“ i na njeno mjesto imenovala Biljanu Vučurović, profesoricu srpskog jezika i književnosti.