- A potom će filozofi sa primorja morati da prodaju "avale i zavale" i tada će narod imati dovoljno i hljeba i kolača, kazao je Vučinić na konferenciji za novinre.
Radnici nikšićke Željezare organizovaće od utorka protestne šetnje, koje će održavati svakog radnog dana, odlučio je Izvršni odbor Sindikata, prenosi Mina business.
Sindikat je nadležnima uputio poziv za pomoć, počevši od premijera Mila Đukanovića i poručili im da, ako ne žele da pomognu, neka podnesu ostavke.
Predsjednik Sindikata, Janko Vučinić, kazao je da će radnici u protestnu šetnju, u utorak u 12 sati, krenuti ispred kapije Željezare sve do zgrade Opštine, gdje će na skupu iskazati nezadovoljstvo pregovorima u Ministarstvu ekonomije i predstaviti zahtjevi. Vučinić je najavio da će se protesti održavati sve do ispunjenja zahtjeva ili konkretnog odgovora nadležnih od kojih su zatražili pomoć.
On je na konferenciji za novinare kazao da će sa željezarcima biti i zaposleni u Radventu, a pozvaće i sve nezadovoljne radnike, počevši od zdravsta i prosvjete, kojima je, kako je naveo, nezakonito od regresa oduzeto po 50 EUR. "Zahtijevamo redovnu isplatu zarada do 25. u mjesecu, pokretanje proizvodnje na staroj peći uz istovremeno uhodavanje rada na novoj peći, jer smo svjesni da jedino tako možemo dobijati plate", rekao je Vučinić. Radnici traže i potpisivanje aneksa novog Kolektivnog ugovora koji će produžiti njegovo važenje do potpisivanja novog, što hitnije na uvid novi predlog poslovodstva socijalnog programa i povlačenje krivičnih prijava protiv članova Izvršnog odbora Sindikata. Vučinić je demantovao podatak poslovodstva da je Željezara za šest mjeseci imala gubitak od 20 miliona EUR i pozvao državne revizorske institucije da provjere poslovanje fabrike u tom periodu.
On tvrdi da su u gubitak uračunate i otpremnine za radnike Livnice od 1,3 miliona EUR, kao i novac za 70 zaposlenih koji su sa po deset hiljada EUR socijalnog programa napustili Željezaru. Prema njegovim riječima, u taj gubitak uračunato je i obezvrjeđivanje materijala u iznosu od tri miliona EUR, kao i postrojenja i opreme sa 1,7 miliona. Vučinić je kazao da to ne može biti poslovni rezultat, već se time isključivo stvara situacija u javnosti da Željezara navodno ne može poslovati bez gubitaka i pritisak na radnike da napuštaju fabriku. On je pozvao premijera da pomogne Željezari i radnicima, s obzirom na svoj uticaj i moć ili neka podnese ostavku. "Neka nam pomogne, kao što je pozvao državne organe da imaju inspiraciju i pokrenu krivične prijave protiv radnika Željezare. Premijer je poslao tužilaštvo da hapsi Izvršni odbor Sindikata i policiju da se spremi da tuče radnike“, rekao je Vučinić. Sindikat je pozvao i ministra ekonomije, Branka Vujovića, da hitno riješi problem u Željezari, a ukoliko nema sposobnosti za to, neka podnese ostavku. Poziv je upućen i ministru rada i socijalnog staranja, Suadu Numanoviću i ista preporuka da podnese ostavku, a od predsjednika države Filipa Vujanovića i Skupštine, Ranka Krivokapića da zaštite radnike Željezare od energičnog djelovanja državnih organa. Sindikat je istakao da prilikom protesta ni u kom slučaju neće ugrožavati rad u fabrici, niti ugradnju nove opreme, već da će raditi svi koji su neophodni.
Objašnjeno je da će radnici, koji ne budu uposleni, protestovati na ulici, a nakon toga svi tražiti povratak u fabriku i rad. Vučinić je optužio poslodavca da je na posljednjem sastanku u Ministarstvu ekonomije tražio korektnu saradnju, a potom odmah najavio disciplinske prijave protiv svih radnika, koji su bili van fabrike i čekali na ishod pregovora ispred Ministarstva ekonomije. "To je urađeno, iako znaju da je bila vanredna situacija i da su uglavnom svi zaposleni bili tog dana u Podgorici", rekao je Vučinić. Član Izvršnog odbora Sindikata, Miladin Goranović, kazao je da su za 25. oktobar već dobili pozive za sudski spor na osnovu podnesenih krivičnih prijava.