
Nakon duže od mjesec prolongiranja, sastanak reprezentativnih organizacija koje zastupaju prava osoba s invaliditetom sa predstavnicima izvršne vlasti održan je juče u zgradi Vlade.
Učesnici sastanka saglasni su da je vođen konstruktivan dijalog, te da su njihovi zahtjevi mahom ispunjeni ili je iskazana spremnost Vlade za rad na njihovoj finalizaciji.
Nakon dvosatnog sastanka, ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić saopštila je da su im ciljevi zajednički te da će kroz novu radnu grupu doći do novog rješenja, a da će sporni Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju bitipovučen.
Usaglašeni stavovi i dogovoreni dalji koraci
“Predstavnici Vlade - Kabineta predsjednika Vlade, Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Ministarstva finansija, Zavoda za zapošljavanje i predstavnici udruženja osoba sa invaliditetom i Unije poslodavaca Crne Gore, na sastanku održanom u Vladi, postigli su saglasnost o započinjanju novog procesa izrade Nacrta zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom”, navodi se u zajedničkom saopštenju objavljenom nakon sastanka.
Kako dalje ističu, tokom sastanka zaključeno je da će resorno Ministarstvo odmah uputiti javni poziv za predlaganje najmanje tri predstavnika NVO iz reda reprezentativnih organizacija osoba s invaliditetom za učešće u Radnoj grupi za izradu Nacrta zakona.
“Dogovoreno je da rok za izradu Nacrta zakona bude dva mjeseca od dana formiranja Radne grupe, a u slučaju potrebe može biti i prolongiran”, piše u tekstu usaglašenog saopštenja.
Takođe, kako kažu, resor ministarke Nišić informisaće predstavnike udruženja osoba s invaliditetom o roku za upućivanje Pravilnika o uslovima, kriterijumima i postupku ostvarivanja prava na subvencije za objavu u Službenom listu, kako poručuju, uz očekivanje da će isti biti objavljen do kraja aprila.
“Na kraju, ističu kako je zajednički cilj da se pronađu i definišu najbolja rješenja koja će dodatno unaprijediti i urediti prava i obaveze iz ovog zakona”.
Pokazana spremnost za suštinski dogovor i konstruktivni dijalog
Izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom Marina Vujačić za Portal Analitika ocjenjuje da je iz jučerašnjeg sastanka, kako kaže, izvučen maksimum koji je mogao biti postignut.
“Možemo zaključiti da su zahtjevi koje smo prethodno uputili Ministarstvu ispunjeni”, naglašava Vujačić.
Sagovornica Analitike podsjeća da su se zahtjevi odnosili na povlačenje Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom iz dalje procedure; formiranje nove radne grupe za izradu novog Nacrta, odnosno Prijedloga zakona i hitno objavljivanje Pravilnika o uslovima, kriterijumima i postupku ostvarivanja prava na subvencije u Službenom listu.
“Na sastanku, koordiniranom od strane predstavnika Kabineta predsjednika Vlade, pokazana je spremnost za suštinski dogovor i konstruktivni dijalog. U tom smislu, usaglasili smo i zajedničko saopštenje i dogovorili rokove za sljedeće faze”, napominje Vujačić.
Od ispunjenja obećanja ministarke zavisi hoćemo li imati nove proteste
Kako naglašava, ostaje da sačekaju i finalizaciju ispunjavanja zahtjeva, posebno u dijelu novog Pravilnika o uslovima, kriterijumima i postupku ostvarivanja prava na subvencije.
“Kako je i saopšteno, danas treba da dobijemo pisanu informaciju o tome da li je Ministarstvo finansija dalo saglasnost i kada će Pravilnik biti upućen na objavljivanje u Službenom listu. U zavisnosti da li će biti definisano kako je i obećala ministarka Nišić, a to je da se asistencija u radu obračunava na 60% prosječne zarade, zavisi i da li ćemo i dalje imati razloga za nove proteste”, poručuje Vujačić.
Neizostavno važan adekvatan pristup formiranju radne grupe
Takođe, mišljenja je da trebaju biti vrlo oprezni prilikom otpočinjanja procesa za ispunjenje drugog zahtjeva koji se odnosi na formiranje radne grupe za izradu novog teksta Nacrta zakona, kako ukazuje, posebno u dijelu predstavnika reprezentativnih organizacija osoba s invaliditetom u skladu s obavezama iz Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, članovima 4.3. i 33.3 i Opštim komentarom Komiteta broj 7.
“Neizostavno je važno da se na adekvatan način pristupi formiranju radne grupe i da u njenom sastavu budu zaista reprezentativni predstavnici osoba s invaliditetom, na način na koji to definiše Konvencija. Podsjetiću, organizacijama odakle dolaze predstavnici kandidovani za radnu grupu treba da rukovodi osoba s invaliditetom, većinu u organima upravljanja treba da čine osobe s invaliditetom i ta organizacija treba i da okuplja osobe s invaliditetom”, pojašnjava Vujačić.
Prema tome, podvlači sagovornica Analitike, kada je riječ o oblasti rada i zapošljavanja to ne mogu biti udruženja roditelja (maloljetne) djece s invaliditetom jer ona, kako ukazuje direktorica UMHCG, po zakonu ne ostvaruju pravo na rad, niti neke druge NVO kojima ne rukovode, kojima ne upravljaju i koje ne okupljaju osobe s invaliditetom.
“Pošto prilikom formiranja Radne grupe koja je izradila objavljeni Nacrt zakona nije bilo reprezentativnih predstavnika osoba s invaliditetom i to je razlog da dodatno budemo oprezni i da ispratimo proces formiranja radne grupe do kraja”, poručuje Vujačić.
Regulisanje subvencija i eliminisanje mogućnosti za zloupotrebe najveći interes OSI
Sagovornica Analitike ističe da su tokom sastanka pokrenuta brojna pitanja koja treba da budu predmet diskusija i analiza nove radne grupe.
“Naglasili smo i na sastanku da niko nema veći interes od samih osoba s invaliditetom da se pitanje subvencija adekvatno uredi i da se otkloni i najmanja mogućnost bilo kakvog nesavjesnog, nezakonitog postupanja ili zloupotreba, ali moramo znati koji su to primjeri i prakse koji ukazuju na to i da li je zaista riječ o negativnim pojavama. Ukoliko bi se to dokazalo naravno da zastupamo stav da svako treba da odgovara za takvo ponašanje”, naglašava Vujačić.
Međutim, kako ukazuje, ono što nijesu smjeli dozvoliti, zbog čega su se i borili ovih dva mjeseca jeste činjenica da se svima ograničavaju i umanjuju prava.
“To ne samo da nije prihvatljivo i nepravedno, već je suprotno svim pozitivnim pravnim propisima i obesmislilo bi ovaj zakon i njegov cilj. Nekoliko puta sam i javno rekla da bih ja bila srećna da Crnoj Gori nije potreban zakon koji stimuliše poslodavce da zapošljavaju osobe s invaliditetom, ali jeste i još dugo će biti potreban takav zakon. U suprotnom, ne bi bilo zaposleno ni par stotina osoba s invaliditetom, a hiljade bi bile misaona imenica”, zaključuje Vujačić.