Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Vujačić o aferama u CKB: Očekujemo da će se na sistemski način otkloniti svi uzroci problema

Direktor sektora za kontrolu banaka CBCG

Vujačić o aferama u CKB: Očekujemo da će se na sistemski način otkloniti svi uzroci problema

Otkrivanje afera u Crnogorskoj komercijalnoj banci (CKB) je pozitivna stvar koja je nastala preduzimanjem sistemskih aktivnosti novog menadžmenta kako bi se pristupilo svemu onome što predstavlja suštinu, odnosno uzrok ili neadkvatnost uspostavljenog i funkcionisanja sistema internih kontrola - saopštio je direktor sektora za kontrolu banaka Centralne banke Crne Gore (CBCG) Dejan Vujačić. 

Vujačić o aferama u CKB: Očekujemo da će se na sistemski način otkloniti svi uzroci problema Foto: RTCG
L. Đ.
L. Đ.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Vujačić je u jutarnjem programu na javnom serivsu kazao da će se u budućem periodu opredjeljivati u skladu sa saradnjama koje CKB bude preduztimala kao i u skladu sa onim što budu nalazi mjera koje će preduzeti CBCG.

''Opredjeljivaćemo se u dijelu jačanja kapitala ili bilo kojih drugih mjera koje budemo smatrali da su neophodne da bi rizični profil banke bio na nivou da ga može podržati kapital. Odnosno ako kapital ne bude usklađen sa rizičnim profilom mi ćemo tražiti jačanje kapitala. U ovome trenutku na osnovu svega što sam rekao, to se ne čini. Bez obzira na potencijalni obim navedene pronevjere odnosno zloupotrebe službenog položaja, navedeno ne može uticati na materijalno značajan način na održivost i stabilnost poslovanja CKB-a'', kazao je Vujačić.

Kako je Vujačić dodao, bilo je više iskaza čuđenja kako se ovako više afera dešava u kratkom periodu u CKB banci. 

''Rekao bih da je ovo pozitivno. Ovo je posljedica sistemskih aktivnosti koje se preduzimaju u navedenoj banci od strane novog menadžmenta. Da se na sistemski način pristupa svemu onome što predstavlja suštinu, odnosno uzrok ili neadekvatnost uspostavljenog i funkcionisanja sistema internih kontrola. Centralna banka je u konstantnoj komunikaciji na najvišem nivou sa predstavnicima CKB-a. Mi smo ohrabreni sa onim što smo do sada čuli od banke. Očekujemo da će se navedena pitanja adresirati na adekvatan način i da će se na sistemski način otkloniti svi uzroci problema'', istakao je Vujačić.

Kako je istakao, Centralna banka Crne Gore podržava provjere koje su u toku u Crnogorskoj komercijalnoj banci.

''S obzirom da banka ima kapacitet da podnese ovako nešto, provjere koje su u toku i koje su od starta rezultirale utvrđivanjem propusta u dijelu funkcionisanja mreže prvo u Baru a sada u posebnoj organizacionoj jedinici koja se bavi privatnim bankarstvom, je sve nešto što je rezultat aktivnosti koje banka preduzima. Centralna banka je tu da to apsolutno podrži i isprati, posebno imajući u vidu sistemski značaj ove banke i njenu stabilnost. Najgora varijanta bi bila da banka ima potencijalno skrivene gubitke. Na ovaj način sve što predstavljaju slabosti ovako sistemski važne banke izlazi na površinu i treba da se adresira na važan način'', zaključio je Vujačić.

Sva šteta će biti nadoknađena

Podsjetimo, iz Crnogorske komercijalne banke su se povodom afere oglasili saopštenjem u kojem su naveli da je će sva šteta biti nadoknađena.

“Kao rezultat ranije pokrenute interne kontrole poslovanja, uočili smo moguću zloupotrebu službenog položaja u privrednom poslovanju od strane dijela zaposlenih. Usljed pomenutih aktivnosti, konstatovali smo da je došlo je do ugrožavanja interesa za približno 200 naših klijenata”, naveli su u saopštenju.

Započeli su i nastavljaju, kako navode, da lično kontaktiraju sa svim klijentima kojima su ugroženi interesi, informišući ih o utvrđenim činjenicama.

“Svaka utvrđena šteta pričinjena klijentima biće u potpunosti nadoknađena”, ističu iz CKB-a.

O navedenim saznanjima, CKB banka je obavijestila nadležne institucije sa kojima, kako kažu, intenzivno sarađuju.

“Tokom vikenda smo Upravi policije i Specijalnom državnom tužilaštvu podnijeli dodatne krivične prijave zbog moguće zloupotrebe službenog položaja u privrednom poslovanju”, navodi se u saopštenju.

Portal Analitika