Predsjednik države je dodao da ne vidi zašto se ne bi napravio kompromis skraćenjem himne za posljednje dvije strofe, uz poruku: Da je vječna Crna Gora.
Svoj stav o Sekuli Drljeviću sam javno i jasno saopštio, a žao mi je što javnost nije sa više detalja upoznata sa njegovom fašističkom i nacističkom prošlošću, koja je svakako i definitivno obilježila njegov život. Tada bi, valjda, mnogima bilo jasnije zašto i dvije strofe koje je on napisao odslušam poštujući zakon, ali bez emocije koju ne mogu imati poznajući brojne detalje iz ovog dijela njegove prošlosti, a posebno one koje sam saznao čitajući iz arhiva ustaški list „Graničar“, koji je on uređivao i bio mu glavni kolumnista, naveo je on.
Takođe se državna zastava ne može mijenjati, niti se sa njom paralelno može promovisati zastava koja bi, na bilo koji način, ugrozila njenu državnu simboliku. Konačno, to je zastava na koju svi treba da budemo ponosni, koja je dio naše tradicije i koja se vije na brojnim jarbolima međunarodnih organizacija.
Ne može se stvarati utisak da je državna zastava nenarodna, ali mislim da trobojka, koja takođe pripada našoj tradiciji, može biti simbolički znak kao zastava Predsjednika ili Vojske i time se pokazati da se ispoštovalo i to očekivanje koje će obezbijediti prevazilaženje te podjele.
I u odnosu na pitanje srpskog jezika smatram da nema potrebe mijenjanje Ustava, ali se mora naći prostor da se uvaži da je na popisu najveći broj građana saopštio da govori srpskim jezikom. Odgovarajućim zakonskim rješenjem ta realnost se treba ispoštovati i mislim da postoje uslovi da se i tu dođe do prihvatljivog rješenja. Zato veoma podržavam premijera Lukšića i potpredsjednika Markovića u pokušaju da do tog rješenja dođu, poručio je Vujanović.
- Zato kompromisom treba obezbijediti dvotrećinsku većinu, objasnio sam na koji način. Ne mijenjajući Ustav, već zakonskom promjenom, ali na način koji će takvom zakonu obezbijediti visok nivo skupštinskog respekta, rekao je on.
Koalicija DPS-a i SDP-a dosad nije počivala na jasnim i čistim odnosima
Vujanović je istakao da ne želi da prognozira način učešća DPS-a i SDP-a na narednim parlamentarnim izborima.
- Pristalica sam jasnih i čistih odnosa u koaliciji. Oni se moraju ostvarivati prvo u Vladi, zatim kroz odnos Vlade i Skupštine, a potom i u odnosu koalicionih partnera u samoj Skupštini.
Po mom doživljaju, dosadašnji odnos DPS i SDP nije počivao na takvim temeljima. To pokazuje i primjer privatizacije Termoelektrane i Rudnika uglja. Ali, naravno, ne samo oni.
Zato veoma poštujem stav dva potpredsjednika SDP-a, jednog koji je potpredsjednik Vlade – Vujice Lazovića, i drugog koji je potpredsjednik Skupštine – Rifata Rastodera, koji preferiraju odvojeni nastup njihove partije na parlamentarnim izborima. Naravno, takva mišljenja se čuju i od visokih zvaničnika DPS.
Ponoviću, iskreno mislim da je politika čistih odnosa koalicionih partnera snažnija osnova za realizaciju posebnosti partijskih programa i da ona ne ugrožava ni zdravu koaliciju, ni funkcionisanje sistema. Principijelno, unutar svake koalicije snažniji je kapacitet ostvarivanja partijskih projekcija, pa i razlika koalicionih partnera, ako se on temelji na osvojenim, a ne dogovorenim mandatima. Tada svaki koalicioni partner, raspolažući izvornim, a ne dogovorenim mandatima, ima veći legitimitet da zastupa partijske stavove, rekao je Vujanović.