Vujanović dodaje da su takve ocjene neće imati mnogo odjeka u Briselu, ali, nažalost, hoće među stranim investitorima.
- Iluzorno je očekivati da će te neutemeljene informacije spriječiti ulazak Crne Gore u Evropsku uniju. Očigledno da je počela politička kampanja. Te ocjene koje nemaju utemeljenje i koje su pogrešno percipirane i nerealne, utiču na strane investitore, demotivišu ih i obeshrabruju partnerstva - kazao je predsjednik Crne Gore i dodao da "ta kampanja više ima motivaciju političke kampanje, nego realnost da uspori naše evropske integracije.
- Mislim da je i za jednu i za drugu banku i sve ono što se širi na crnogorskoj javnoj sceni vrlo prisutan motiv politike ambicije dokazivanja onoga što se očekuje da će imati efekat na našu javnost. Mislim da je ta procjena negativne kampanje, kampanje dezinformacija, kampanje loše ocjene Crne Gore, koja nesumnjivo spolja proizvodi negativan efekat prema strancima u investiranju, ovdje ne može donijeti političku korist - dodao je Vujanović.
Kada je riječ o pozivu organizatora protesta na bojkot parlamenta, Vujanović ističe da je "uvijek promovisao potrebu djelovanja kroz institucije sistema".
- Takvo djelovanje može imati pozitivan efekat, da je dobar iskaz demokratske Crne Gore i da, konačno, promoviše one koji su u parlamentu i kao stranke, i kao ljude koji imaju demokratsku sklonost. Napuštanje parlamenta ili bilo koje druge demokrratske institucije je loša poruka i za one koji to čine, i za Crnu Goru kojoj se to čini.
Ipak, Vujanović ističe da sada ne želi, kao ni ranije, da komentariše dešavanja unutar opozicije niti stavove bilo koje od opozicionih stranaka.
- Svaka stranka unutar sebe i sa koalicijama treba da gradi ono što je njen partijski interes, i nema potrebe da komentarišem ono što se dešava na opozicionoj, a konačno ni na vladajućoj političkoj sceni.
Bez političkog uticaja na pravosuđe: I pored ocjene Brisela da reforme pravosuđa neće biti uslov za početak pregovora, sa tim poslom se ne smije stati, poručuje predsjednik.
- Mislim da treba požuriti sa tim reformama, da treba dati prioritet reformi pravosuđa i da je to naša unutrašnja obaveza. Ja je doživljavam i kao međunarodnu obavezu i važnu integracionu obavezu, ali i unutrašnju potrebu. Nezavisno pravosuđe i pravda kao stub sistema su neophodni Crnoj Gori. Treba eliminisati sve ono što može da se tumači ka politički uticaj na pravosuđe.
Vujanović, pak, kaže da se nikada neće moći eliminisati utisak javnosti da su njegovi prijedlozi za članove Sudskog savjeta politički. Uz to, pojašnjava i da se unutra Sudskog i Tužilačkog savjeta "mora dati dominacija predstavnika suda i Tužilaštva", iako je iz Venecijanske komisije insistirano na ravnopravnosti u broju članova koji pripadaju tim institucijama i onih koji nisu profesionalno uključeni u njihov rad.
On tvrdi da se "ne osjeća vlasnikom crnogorskog sudstva" kako mu nerijetko prigovaraju opozicionari. Bez obzira što imenuje dva od 10 članova Sudskog savjeta, koji po definiciji štiti sudstvo od političkog uticaja, a čiji je član doskora bila i njegova supruga Svetlana, Vujanović kaže da nema politički uticaj na pravosuđe.
- Ne možete očekivati da iz pravosuđa eliminišem nekog samo zato što je član moje porodice, pogotovo onih koji su bili u pravosuđu i prije nego sam ja postao predsjednik - čvrst je stav Vujanovića, koji je dodao da se to jednako odnosi na njegovog strica kao i na njegovu suprugu.
Predsjednik Crne Gore smatra da je i u njegovom slučaju "prva dama izvjesno vrijeme mora biti žrtva političke karijere svog supruga".
- Ono što je bila njena politička karijera bilo je značajno osijenčeno usporavanjem onoga što je moja dužnost činila. Vjerujem da bi i njoj i meni i cijeloj porodici bilo lakše da je ona u advokaturi. Tada bi bila druga vrsta primjedbe i tada bi se pravila druga vrsta insinuacija - smatra on i dodaje da, kada bi se išlo do kraja sa svime u čemu bi se mogla naći povezanost, predsjednik ne bi trebalo da ima porodicu.
- Nikada nisam smatrao da tu vrstu poruku, odricanja od neke profesije i djelatnosti, treba da uputim tako što ću pozvati moju suprugu da prestane se bavi bilo kakvim poslom i da bude domaćica u mojoj kući. Meni to pravo ne pripada i to se nigdje u savremenom svijetu ne očekuje - rekao je on, pojašnjavajući da je ona bila sudija i prije nego što je on postao član Vlade.
Radim na pomirenju u Crnoj Gori: Kao glavni cilj u ovom trenutku Vujanović vidi promociju Crne Gore i njenih mogućnosti za investitore, kako bi se podigla ekonomija zemlje.
- Mnogo smo dugo podijeljeni povećanjem naših podjela. Mislim da nam je istorija ostavila hipoteku mnogih podjela i da nam sadašnjost stvara potrebu da te podjele prevaziđemo. I ja se ponašam kao predsjednik svih građana upravo u skladu sa mojom potrebom da djelujem ka pomirenju. Nije to politika predsjednika države, već njegova intima. I ja to tako doživljavam u rezultatu onoga što je podrška javnosti - smatra on.
No, CPC ne prepoznaje kao pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori. Tačnije, "pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori", koja je jedna od poruka kongresa DPS-a, vidi kao jedini način prevazilaženja podjela, a da se ne ulazi u kanonsko pravo crkava.
- Nezavisnost Crne Gore mora da produkuje posljedičnost koja je u matrici doživljaja Ruske pravoslavne crkve i imala svoju adekvatnu reakciju - rekao je on, dodajućo da je "prirodno da se uvaži ono što je izvjesno" i da je Mitropoliju crnogorsko-primorsku SPC uvijek nazivao samo "pravoslavnom".
- Znači da će se prepoznati da je Pravoslavna mitropolija crnogorsko primorska mitropolija i Srba i Crnogoraca, i da je Crnogorska pravoslavna crkva - crkva koja ima punoću svog djelovanja.
Predsjednik Crne Gore je takođe predložio uredniku emisije Darku Šukoviću "ono što mu nije prošlo na Javnom servisu - da bude logistika predloga da obavi jedan intervju u Vaseljenskoj patrijaršiji, sa Vaseljenskim partrijarhom", gdje će u razgovoru sa "prvom adresom" dobiti odgovore na sva pitanja vezana za crkvu u Crnoj Gori.
Jednakost ushićenja himnom: Ponuda Vlade za promjenu državnih simbola je i ponuda DPS-a, jer je premijer potpredsjednik stranke, dodaje Vujanović. Ta ponuda je u funkciji koji znači očuvanje državnog identiteta, neugrožavanje onoga što je pozicija Crne Gore kao suverene i vječne države, i uvažavanje potrebe da se postigne dogovor o nečemu što je u granicama realnih mogućnost za ostvarenje tog dogovora primjenljivo.
- Tim predlogom nije stvoren utisak dvojstva državne simbolike i crnogorskog službenog jezika kao dražavnog. Dala je prostor onima koji imaju očekivanja da se uvaže ono što su njihova viđenja.
On smatra da je to dobar kompromis za dvije strane koje se potpuno suprotne, i da to vidi kao čin pomirenje kome i sam teži kao predsjednik. Vujanović je kao primjer naveo himnu.
- Treba nešto promijeniti kako bi svi sa jednakim ushićenjem, svi sa jednakošću doživljaja pratili himnu. Ja sam najčešći svjedok tome, a i sam sam o tome najintenzivnije pričao, da na raznim manifestacijama vidite ljude koji izlaze prije nego što se intonira himna, sjede ili ulaze tek nakon što se intonira himna - pojasnio je on.
Na pitanje da li zna da je predsjednik stranke kojoj pripada, Milo Đukanović, u istoj emisiji "Živa istina" rekao da je "za DPS neprihvatljivo skraćenje himne" i da je to jedinstven stav vrha stranke, rekao da je shvatio "kroz ono što su bile reakcije na njegov doživljaj himne", da postoji raspoloženje za skraćenje himne. Tim prije što je takva bila i ponuda premijera prema opoziciji, kao i medijsko i javno objašnjenje stava predsjednika DPS-a.
- Đukanović je uvijek saopštavao nedostatnost himne u njenoj dužini. On se u tu vrstu analize, koju sam ja posebno potencirao, nije upuštao, ali je neka susretna tačka viđenja svih nas koji smo bili za kompromis bila u tome da se mora naći prostor koji će ujediniti sve - pojasnio je Vujanović i dodao da je takav kompromis bitan i zbog naše i zbog međunarodne javnosti.
On dodaje da je isti odnos prema zastavi i da to ne znači da će postojati dvije državne zastave niti da se ugrozi ona "kroz koju se Crna Gora legitimiše u međunarodnoj zajednici".
- Ali ne vidim zašto je problem, ako u heraldici imamo trobojku, da se ona da kao zastava predsjednika države ili vojske, i izađe ususret očekivanjima i onih koji imaju tu vrstu emocije prema toj vrsti tradicije Crne Gore.
Vujanović kaže da se i u parlamentu mora donijeti kompromisno rješenje koje će garantovati dugotrajnost postignutog dogovora, kada je riječ o državnim simbolima. No, na pitanje da li će skraćenje himne biti ta konkretna promjena državnog simbola, Vujanović je kazao:
- Himna ostaje ista ali se, kako se zakonom utvrdilo, dovodi do nivoa mogućeg kompromisa. To znači da će u tekstu zakona ostati da je "Oj, svijetla majska zoro" tekst himne Crne Gore. I ja sam se uvijek zalagao da prve dvije strofe, koje su opštepoznate i opšteprihvaćene, u nekom himničnom smislu promocija Crne Gore i njene tradicije, sadašnjosti i budućnosti, da treba da bude završnica te himne u označenju naziva himne "Oj, svijetla majska zoro" i poruci "da si vječna Crna Goro". I mislim da je to izlazak u susret svega onoga što je realno očekivaanje i sadržaj na koji niko ne može da da primjedbu.
On je pojasnio i da je nesumnjivo autorstvo Sekule Drljevića za dvije posljednje strofe himne, i da "ne postoji potreba neke dodatne istraživačke aktivnosti da bi se to utvrdilo".
- Mislim da je ta kampanja koju sam vodio prošle godine, koja nije naišla na neku široku istraživačku podršku medija. Ja sam dao mnogo prostora, što se lično tiče Sekule Drljevića, njegovom struktuiranju fašiste, naciste i rasiste, prikaže Crnoj Gori u onome što je zaista završnica njegove politike. I imam tu vrstu otpora prema te dvije strofe upravo zbog autorstva.
Vujanović dalje kaže da "neko to može da shvati kao skraćenje radi dužine, a neko kao skraćenje radi dužine i autorstva".
Nikolić će slijediti predizborna obećanja: Ranije iznešeni stavovi novog predsjednika Srbije Tomislava Nikolića o Vukovaru i Srebrenici, prema očekivanjima Vujanovića, ne bi trebalo da imaju negativan uticaj na regionalne odnose.
- Nikolić je dobio podršku javnosti i zbog promocije saradnje i partnerstava u regionu, tokom političke kampanje. I treba se nadati da će ta predizborna obećanja i slijediti - kaže Vujanović.
Podsjećamo, zbog stava novog predsjednika Srbije o dešavanjima u Vukovaru i Srebrenici, predsjednik Hrvatske Ivo Josipović najavio je da neće doći na inauguraciji Nikolića, koja će se održati 11. juna u Beogradu.
Predsjednik Vujanović je na početku emisije rekao i da će na Evropskom prvenstvu u fudbalu navijati za Hrvatsku, jer im je naklonjen kao susjedima, ali i zbog respekta prema treneru Zlatku - Cicu Kranjčaru i onome što je uradi dok je bio selektor crnogorske fudbalske reprezentacije.
(Foto: predsjednik.me)