- Smatram da zahtjev MNSS-a i Rekupera za odštetu nema nikakvog osnova jer je stečajni postupak Željezare i kasnije prodaja koju je sproveo Privredni sud, odrađena po važećim zakonima Crne Gore. Podsjećam, Ugovorom o kupovini akcija kao mjerodavno je predviđeno crnogorsko zakonodavstvo, kazao je Portalu Analitika Vujović.
Kompanije (MNSS) i bivši akcionari Željezare i najveći njeni povjerioci, pokrenuli su za vikend arbitražni postupak protiv države Crne Gore, kojim traže isplatu 72 miliona eura.
Arbitraža je pokrenuta u okviru Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova (ICSID), članice grupacije Svjetske banke (SB).
Vujović je rekao da je Privredni sud priznao pravo MNSS i Rekuperu da budu povjerioci u stečajnom postupku Željezare, ali za njihovu isplatu nije bilo novca.
- Isplata ide po prioritetima, tako da objektivno iako je MNSS izgubio neka sredstva, ta kompanija je sredstva izgubila svojom krivicom-odnosno lošim vođenjem kompanije napomenuo je bivši ministar ekonomije.
Iz MNSS je saopšteno da se crnogorska Vlada više puta miješala u rad i upravljanje nikšićkom fabrikom i tretirala je na nezakonit i diskriminatorski način.
Vujović je, međutim, rekao da je Vlada pomogla investitoru u najtežim trenucima kako bi se spasila fabrika i sačuvala proizvodnja.
- Podsjećam u pitanju su bile garancije za kredit i ostale mjere, što znači da je Vlada preduzela sve kako bi se sačuvala proizvodnja. Nažalost, i pored svih napora koje je Vlada uložila investitor nije obezbijedio opstanak Željezare i MNSS nema formalno-pravnog niti moralnog osnova za odštetu, zaključio je Vujović. Željezaru je proljetos nakon okončanog stečajnog postupka preuzela turska kompanija Toščelik, plativši nikšićku kompaniju 15,1 milion eura.