Abiznis

Vujović: Naglasiti investicije u obnovljive izvore energije

Izvor

Primjena takvih tehnologija može da doprinese otvaranju novih radnih mjesta, tehnološkom transferu, decentralizaciji i sigurnosti snadbijevanja energijom, kao i lokalnom i regionalnom razvoju”, kazao je  crnogorski ministar ekonomije Branko Vujović, otvarajući ministarski sastanak zemalja Centralnoevropske inicijative (CEI) na temu „Promocija investicija“ koji je organizovan u okviru programa aktivnosti predsjedavanja Crne Gore Centralnoevropskom inicijativom u 2010. godini, saopšteno je Portalu Analitika iz Ministarstva ekonomije.

-Prednosti koje donose strane direktne investicije jedino se mogu održati stalnim reformama i trajnim poboljšanjem poslovne i investicione klime ne samo u okviru pojedinačnih ekonomija već i šire, kroz ekonomsku i političku saradnju u okviru regija- , dodao je on, naglašavajući značaj direktnih stranih investicija, koje donose porast bruto domaćeg proizvoda, transfer znanja, rast produktivnosti, povećanje konkurentnosti, poboljšan pristup stranim tržištima, otvarenja novih radnih mjesta…

 

Đorđo Roso Ćikonja, alternativni sekretar CEI inicijative smatra da ovakvi sastanci mogu definisati konkretne mogućnosti za investicije i instrumente za njihovu realizaciju.

- Zato je akcenat na regionalnoj saradnji, posebno u oblasti obnovljivih izvora energije, eliminisanju eventulanih biznis barijera i aktivnosti u oblasti investicija. Zbog toga smatramo da bi formiranje Poslovnog foruma CEI, pored Ekonomskog, omogućilo direktnu komunikaciju sa poslovnim zajednicama naših zemalja i stvorilo povoljan poslovni ambijent“ istakao je Ćikonja.

Najvažniji ciljevi politika zemalja CEI regiona koje se odnose na eliminisanje biznis barijera bi trebalo da budu povećanje transparentnosti i uključivanje svih aktera u proces donošenja odluka.

Centralnoevropska inicijativa (CEI) nastala je 1989. godine. Danas broji 18 država članica: Albanija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina a njena specifičnost  je i u tome što raspolaže sopstvenim fondovima za finansiranje manjih projekata. CEI danas ima podjednak broj članica EU i ne-članica, što ovu inicijativu čini pogodnom za prenošenje iskustava u procesu evrointegracija.

 

 

 

Portal Analitika