On je podgoričkoj agenciji kazao da se stiče utisak da je najvažnije podnijeti krivičnu prijavu i ispuniti određenu normu i obaveze prema naručiocima, odnosno finansijerima, a da je manje bitno šta su činjenice i što je suština stvari.
- Da je bilo ozbiljnijeg pristupa i interesovanja ne bi se na spisku prijavljenih u krivičnoj prijavi našlo ime stečajnog upravnika koji, nažalost, nije među živima već nekoliko mjeseci - rekao je Vujović.
MANS je u ponedjeljak podnio dvije krivične prijave protiv bivših i sadašnjih visokih funkcionera Vlade i Opštine Budva, zbog sumnje da su na organizovan način prekršili zakone, kako bi Restis grupi omogućili sticanje profita. Prva krivična prijava je u vezi sa zakupom Svetog Stefana, a drugi se odnosi na privatizaciju Rudnika mrkog uglja u Beranama. Tom prijavom su obuhvaćeni aktuelni i bivši ministri ekonomije, Vladimir Kavarić i Branko Vujović, zatim bivši ministar za ekonomski razvoj Branimir Gvozdenović, stečajni upravnik Rudnika, Dušan Bugarin, ali i izvršni direktor kompanije Balkan enerdži, Konstantinos Polimeropulos i njen osnivač, Petros Statis.
Vujović je kazao da su predstavnici MANS-a, da je kod njih postojalo interesovanje o problemima u beranskom Rudniku mrkog uglja, mogli saznati da je prodaja obavljena u stečaju i da je sproveo Privredni sud, odnosno stečajni upravnik putem javnog poziva.
- Od dvije ponude, izabrana je kompanija Balkan enerdži kao povoljniji ponuđač - precizirao je Vujović.
Rudnik uglja u Beranama, prodat je kompaniji Balkan enerdži, povezanoj sa Restis grupom, 2007. godine za milion i po eura.
Vujović je kazao da su predstavnici MANS-a, da su se više interesovali, mogli i da saznaju da se nije radilo o novom, već o produženju ugovora o koncesiji u Rudniku mrkog uglja, koji je on imao već iz 1995. godine, na period od 20 godina.
- Bez ugovora o koncesiji ne bi ni bilo ni prodaje Rudnika uglja, jer što bi nekome rudnik ako nema koncesiono pravo na eksploataciju uglja - kazao je Vujović.
MANS bi, kako je dodao, trebalo i da zna da je investicija zavisila od rezultata istraživanja, što je i definisano Aneksom ugovora.
- Elaborat o istraživanju je uradila njemačka kompanija IMC i pokazala da nema ekonomske opravdanosti za izgradnju termoenergetskog bloka što je bila osnovna ideja investitora i tu su i bile predviđene najveće investicije - objasnio je Vujović i dodao da se ugovor o koncesiji nije raskidao ranije, jer se pokušavalo naći neko drugo rješenje.
- Ako se već ne gradi termoenergetski blok, onda da se pokuša prodajom uglja nekom od korisnika, kao što je Termoelektrana Pljevlja sa postojećim ili drugim blokom ili eventualno ukoliko bi se realizovao projekat gradnje u Maočima što je bila ideja još od ranije. U slučaju da je došlo do raskida ugovora o koncesiji, radnici ostali bez posla - naveo je Vujović.
Prema njegovim riječima, MANS bi trebalo da zna i da je investitor, prilikom kupovine Rudnika uglja, uplatio milion i po eura, kao i da je platio sopstvene troškove istraživanja.
- Takođe, investitor je zadržao radnike u radnom odnosu, njih oko 30, a ti radnici već četiri i po godine primaju platu, a da uopšte nema proizvodnje uglja, niti prihoda po tom osnovu. Sve su to bili troškovi investitora - saopštio je Vujović.
On je time demantovao navode iz krivične prijave, da su napravljene određene povoljnosti investitoru, objašnjavajući da su svi troškovi bili na račun investitora.
- MANS je mogao doći i do saznanja da je Vlada u novembru prošle godine donijela odluku da, ukoliko se ne nađe rješenje u određeneno roku, da se raskine ugovor sa koncesionarom - zaključio je Vujović.
U MANS-u smatraju da postoji sumnja da je Vlada grčkom partneru omogućila da na nezakonit način dođe do koncesija za eksploataciju uglja na period od 20 godina.