“Ovo je još jedna, ko zna koja po redu, poruka Brisela novoj vlasti da hitno otvore “međupartijski dijalog” na ove teme jer je to jedini ustavni, sistemski i evropski način rješavanja lošeg stanja u pravosuđu. Odbijanje da pokrene dijalog na temu deblokade institucija nova vlast samo slijedi praksu bivše vlasti i time nepotrebno stvara polarizaciju u društvu oko pitanja koja zahtijevaju široku debatu i dogovor u Parlamentu”, istakao je Vujović u izjavi dostavljenoj medijima.
To što izostanak dijaloga i dogovora, sada već izvjesno, znači blokadu daljih pregovora sa EU, novu vlast izgleda nimalo ne zabrinjava.
“Koliko im je stalo do evropskog puta vidi se po tome da ni nakon 8 mjeseci od konstituisanja Parlamenta nijesu ni pokušali da ova pitanja rješavaju dijalogom i dogovorom, ispunjavajući time privremena mjerila i otvarajući državi novu perspektivu ka članstvu u EU. I što je najvažnije, takvim pristupom bi dali dobar primjer kako se rješavaju otvorena pitanja čime bi i politička, a i ovakva i ovolika socijalna polarizacija, bila znatno manja. Time bi se izgradio i minimum povjerenja za dalju normativnu dogradnju pravosudnog sistema koja je svakako neophodna, budući da su rezultati koje ostvaruje pravosuđe ogroman teg o vratuosjećaju pravičnosti kod građana a naravno i našem evropskom putu”, naveo je Vujović.
Usvajanjem onakvog tužilačkog zakona nijesu riješeni problemi u pravosuđu već su samo stvorene normativne pretpostavke da se jedna politička kontrola zamijeni drugom.
“Zato još jednom pozivamo vlast da ozbiljno shvati brojne pozive visokih evropskih zvaničnika, sada pretočenih i u novoj Metodologiji proširenja, da će bez primjene Ustava Crne Gore i “međupartijskog” dogovora u Parlamentu naš EU put biti zaustavljen”, zaključuje Vujović.