Sastankom je, sa strane Crne Gore, kopredsjedavao vršilac dužnosti generalnog direktora za EU fondove u Ministarstvu evropskih poslova i zamjenik nacionalnog IPA koordinatora, Bojan Vujović, uz učešće predstavnika resornih ministarstava, nevladinih organizacija, Evropske komisije i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Kako je saopšteno iz Sektora za informisanje javnosti i Evropskoj Uniji i procesu integracija, Vujović je podsjetio na najznačajnija postignuća u oblasti korišćenja pretpristupnih fondova EU tokom 2022. godine. Kada je riječ o IPA II finansijskoj perspektivi, ukazao je na dinamiku sprovođenja aktivnosti i uspješno ugovaranje IPA II programa tokom prethodnog perioda, i konstatovao nastavak uspješnog sprovođenja projekata u okviru svih devet programa prekogranične i transnacionalne saradnje u kojima učestvuje Crna Gora.
U pravcu daljeg uspješnog korišćenja EU fondova, ukazao je da je, u cilju prevazilaženja energetske krize uzrokovane ratom u Ukrajini, Evropska komisija opredijelila 30 miliona eura bespovratnih sredstava, koja će biti namijenjena prevazilaženju identifikovanih izazova i ublažavanju uticaja krize, sa fokusom na ranjive grupe u Crnoj Gori.
U kontekstu budućih aktivnosti, ukazao je na značaj fokusiranja opredijeljenih finansijskih sredstava na strateški značajne i spremne projekte. „U okviru nove finansijske perspektive IPA 2021-2027, nakon usvajanja programa podrške Crnoj Gori za 2021. godinu, u vrijednosti od 34,2 miliona eura u decembru prošle godine, kroz program IPA 2022, koji je Evropska komisija usvojila 5. decembra 2022. godine, Crnoj Gori je odobreno preko 36 miliona eura bespovratne podrške EU, koja će, između ostalog, biti usmjerena na dalje osnaživanje dvije relevantne oblasti – reforma javne uprave i integralno upravljanje granicama i migracijama’’ dodao je Vujović.
U ime Evropske komisije, zamjenica šefa Jedinice D2 za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom Direktoratu za susjedstvo i pregovore o proširenju, Cindy van den Boogert, poručila je da su sredstva Evropske unije usmjerena na podršku sprovođenju najvažnijih reformi u okviru pregovaračkog procesa, kao i na dalje jačanje instutucionalnih kapaciteta.
Takođe, ukazala je da dalji napredak Crne Gore, prije svega kroz uspješno korišćenje sredstava EU, dodatno osnažuje i ubrzava pretpristupni proces i doprinosi njegovom kvalitetu. Samim tim je potrebno da Crna Gora kontinuirano radi na unapređenju koordinacije finansijske pomoci različitih donatora i poboljša vezu sa procesom reformi, ujedno, uspostavi i osnaži strukture za uspješno korišćenje EU sredstava u perspektivi IPA 2021-2027.
Dosadašnja praksa korišćenja raspoloživih EU sredstava predstavlja snažan podsticaj da se dalji rad nastavi još intenzivnije i posvecenije, uz uvažavanje iskustva i svih naučenih lekcija, zaključak je učesnika ovog događaja.