Manojlović o tome, kako je kazao Pobjedi u telefonskom razgovoru, nije bio zvanično obaviješten od borda. Upitan da prokomentariše takvu odluku, Manojlović je kazao da apsolutno ništa nije bilo u domenu menadžmenta kada je riječ o realizaciji biznis plana.
“Tako da je to u domenu igara. Solarne elektrane nijesu zavisile od nas, ni projektovane javne nabavke. Za ovih sedam mjeseci mi smo radili sve da krene proizvodnja, a onda je to osporeno kao nezakonita državna pomoć. Mislim da se mogao naći način da se sve to uradi, jer kad ima volje, ima i načina. Nema poente da Željezara postoji ako se ne pokrene čeličana i kovačnica”, kazao je Manojlović Pobjedi dodajući da će se sjutra obratiti javnosti na konferenciji za medije koju će lično on sazvati.
Predsjednik borda direktora Željezare Maksim Vučinić je novinarima poslije sjednice odbora saopštio da je Manojlović smijenjen jednoglasnom odlukom prisutnih članova, jer nije poštovao njihove odluke u dijelu sprovođenja biznis plana. Jeretin, koja je zamijenila Manojlovića, obavljaće dužnost v. d. direktorke dok se ne okonča konkurs za izbor novog direktora.
Vučinić je kazao da je situacija u Željezari loša zbog nepoštovanja plana i ,,nekih nepotrebnih kašnjenja“ počevši od registrovanja za javne nabavke do projektnih zadataka, što je stvorilo lančano kašnjenje. Menadžment će, kako je najavio, ubrzo napraviti presjek stanja i insistirati da se sprovedu odluke borda i da se stabilizuje stanje u fabrici. Vučinić je kazao da je napravljen dogovor sa EPCG da im plata bude isplaćena.
Predsjednik sindikata Ivan Vujović je Pobjedi kazao da je Elektroprivredi fakturisano sve što su proteklih sedam mjeseci obavljali za njih, te da je procedura za plaćanje i isplatu zarada pokrenuta. Upitan da prokomentariše smjenu Manojlovića, Vujović je kazao da je to poslovna politika firme u koju ne žele da se miješaju.
“Komunikacija sa Manojlovićem je bila fenomenalna i svi radnici su zahvalni za saradnju, ali bord direktora je tako odlučio, mi ne želimo da se miješamo. Odluka je njihova, oni su ga postavili, oni ga i smjenjuju, nama je samo bitno da fabrika radi i da primamo platu. Ko će biti direktor, to je za nas najmanji problem”, kazao je Vujović Pobjedi.
Kazao je da nijednom radniku koji je bio angažovan po ugovoru o djelu, nakon isteka, nije produžen, te da je trenutno u fabrici 290 radnika, od kojih većina iz stare postave željezare.
Iako je Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) od samog početka, otkada se u medijima počela pominjati mogućnost da EPCG otkupi Željezaru od turske Tosjali grupe, ukazivala na strogu EU regulativu u vezi državne pomoći u proizvodnju čelika te da bi u slučaju kupovine morao da se napravi diskontinuitet, odnosno da se čelik uopšte ne proizvodi, samim biznis planom je predviđeno da će EPCG uplatiti 6,5 miliona eura za pokretanje Kovačnice. Inicijalno, menadžment EPCG je forsirao priču o proizvodnji solarnih panela, dok se o ovom segmentu počelo govoriti tek nedavno kada je isticao rok po tom planu da se ova sredstva uplate. To je i razlog zbog kojeg je AZK i formalno pokrenula ispitni postupak i zabranila EPCG da Željezari plaća bilo kakva sredstva, dok se ne utvrdi da li je uopšte kupovina imovine Željezare bila u skladu sa Zakonom o državnoj pomoći.