Vjeruje da će svaki model imati više uspjeha nego trenutni, jer je, kako navodi, bilo neprirodno da Crkva određuje Vladu, ministre i nameće svoje konzervativne i radikalne stavove.
“Tako nešto nije moglo funkcionisati na duži rok i naravno da je došlo do urušavanja pozicija same vlade jer se našla u konfliktu sa zapadnim partnerima”, smatra Vujović.
Komentarišući najavljeni prijedlog modela manjinske vlade, koju će činiti URA, SNP i manjinske partije, bez direktnog učešća DPS-a i DF-a, kaže da je teško izbjeći scenario pada ove vlade i traženja međurješenja.
“Dobro je da se Crna Gora kreće ka razrješenju krize“, ocijenio je Vujović.
Ne vidi ništa novo u izjavi zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalnog izaslanika za region Gabrijela Eskobara, da DF nije partner SAD-a i da koči put ka EU.
„Prilikom posjete Eskobara jasno je rečeno da DF ne može biti podržan da bude dio vlasti. DF je protiv NATO-a, podržavaju rusku politiku na Zapadnom Balkanu, a to je u potpunoj koliziji sa našom pozicijom u NATO-u i u pregovorima sa EU. To je prouzrokovalo turbulencije i neki konstituenti su počeli da traže alternativne puteve. To se sad dešava sa SNP-om, vidjeli su šansu da pokažu da imaju kapaciteta za ozbiljne priče i da budu stabilan konstituent u dužem trajanju vlasti“, smatra Vujović.
“Demokrate izabrale strategiju dobijanja naklonosti SPC“
Demokrate su, podsjeća, saopštile da ne podržavaju bilo kakav aranžman koji podrazumijeva eventualno učešće DPS-a.
„Oni su se transformisali u prilično radikalan politički subjekat, izgubili su podršku zapadnih partnera. Umjesto toga, izabrali su strategiju dobijanja naklonosti SPC, koja se pretvorila u politički savez. Lista Demokrata imala je podšrku SPC u Nikšiću, na Cetinju. Vjeruju da im oni mogu donijeti mnogo glasova. Ako zastupate interese SPC, onda vas stavljaju u prosrpski blok. Desila se prekompozicija na političkoj sceni, zato je i došlo do udaljavanja između URE i Demokrata, URE i DF-a. Demokrate klize tamo gdje su intimno uvijek pripadale, a to je prosrpski blok. Gubiće koalicioni kapacitet, što se desilo DF-u i DPS-u“, ocjenjuje Vujović.
“Da je premijer imao demokratskog kapaciteta, smijenio bi ministre“
Komentarišući interpelacije ministrima Stijoviću, Bratić i Raduloviću, kaže da je nepostojanje zakona o Vladi i Skupštini hendikep koji je proizašao iz duge vladavine jedne političke partije.
„Ako nemate podršku poslanika, nemate šta da radite na tom mjestu. Vlada proističe iz glasova poslanika. Da je premijer imao demokratskog kapaciteta, smijenio bi ministre. Samo ona vlada koja ima podršku parlamentarne većine može da vodi politiku. Kad je vlada izgubila podršku, premijer je trebao odmah da podnese ostavku“, jasan je Vujović.
Govoreći o sjednici Tužilačkog savjeta i izboru v.d. VDT-a, kaže da nema informaciju da je postignuta saglasnost oko nekog imena.
„Očekivanje jednog dijela vladajuće koalicije je da se zaustavi proces „Državni udar“. Neko ko to uradi jasno bi se politički podredio interesima Rusije, a protiv zapadnih partnera. Ne očekujem da jedan VDT u parlamentu može biti izabran više od jednog puta. Ne znam da li će biti izabran u dogledno vrijeme, ali pravi je put da se dođe do kompromisa. Ne trebaju nam privremena stanja, već neko ko će biti izabran u punom mandatu. Moramo ispoštovati preporuke Venecijanske komisije i ne može se od VDT-a praviti partijska ekspozitura“, ističe Vujović.
“U UCG nije mjesto svještenicima“
On je, komentarišući imenovanje svještenika Nikole Marojevićaza člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, citirao profesora Šerba Rastodera, da je misija Crkve Srbije urušavanje građanskog koncepta funkcionisanja države.
„Ako SPC vlada ovom zemljom, ne čudi da vlada predstavlja velikodostojnike SPC, jer to je ipak crkvena vlada. Neće se desiti ništa dramatično, jer njihovi istomišljenici već sjede na ključnim pozicijama. U UCG nije mjesto svještenicima, jedino ako su stručnjaci u nekim drugim oblastima. Nije mjesto ni crnogorskim, ni srpskim, niti katoličkim i islamskim. Nauka i religija skoro isključuju jedna drugu“, naglašava Vujović.
Dodaje i da je projekat „Evropa sad“ model sa velikim elementima populizma, koji je prouzrokovan time što je vlada bila u cajtnotu.
„Spajić jeste populistički pristupio, ali sva rješenja nijesu loša sama po sebi. Mislim da veliki dio tih rješenja nije održiv, iako mi se sviđaju. Ipak, vraćanje nadoknada majkama je razbacivanje budžetom. Ako je neka od tih osoba u stanju socijalne nužde, onda im to treba obezbijediti kroz posebne linije. Imamo sistem u kojem je prisutan negativan prirodni priraštaj, a nemamo dovoljnu podršku roditeljima u trenutku odgajanje djece. Rizik je i što se troškovi zdravstva finansiraju iz nestabilnih izvora. Oni koji preuzmu vođenje vlade imaće velike probleme, ali i sužen manevarski prostor“, upozorava Vujović.
Prema njegovim riječima, oni koji su predlagali rješenja koja nijesu održiva, očigledno nijesu vjerovali da će biti dio nove vlade, „jer nećete postaviti sebi nemoguća rješenja koja će se poslije pokazati kao loša.“
Govoreći o Nacrtu izvještaja radne grupe Savjeta ASK koji se tiče kršenja Zakona o sprječavanju korupcije, gdje se navodi da je u preko 95 slučajeva izrečena kazna manja od propisane zakonom, kaže da je problem u sudskoj praksi.
„Mislimo da to nije dobra praksa. Agencija je prvi put ušla u detaljnu analizu sudske prakse, u Savjetu smo promijenili praksu jer želimo proaktivan pristup. Koliko god ASK bio uspješan u tome, vidimo da se to ne pretvara u kazne koje su u zakonskom okviru. Predložićemo sudskim organima savjetovanja kako bismo razmijenili mišljenja. Voljeli bismo da je sudska praksa znatno strožija“, rekao je Vujović.
“Političkoj kulturi u Crnoj Gori nanijeta velika šteta“
Političkoj kulturi u Crnoj Gori nanijeta je velika šteta, ocijenio je Vujović komentarišući sveprisutni javni diskurs, seksističke i mizogine napade na žene u javnom životu, kao i izostanak reakcije najviših funkcionera.
„Preuzeli smo narativ koji je dominantan za Srbiju. To je trend radikalnih stavova, idemo u lošem smjeru jer živimo u rijaliti periodu. Političari sve više liče na rijaliti zvijezde. Problem je što je dekriminalizacija klevete uticala na to da svako može da vas vrijeđa, ali uvijek postoje određena pravna sredstva i treba ih koristiti“, navodi Vujović.
Govoreći o situaciji u Pljevljima i predsjedniku te opštine Igoru Goluboviću, koji je relativizovao stanje u tom gradu, Vujović ističe da se pojedinci učlanjuju u partije velikim dijelom zarad trenutnih interesa.
„Golubović očigledno ima problem vrijednosnog karaktera. Prijatno iznenađenje je DPS koji je to osudio i pokrenuo postupke. Ako Golubović želi da štiti politiku promovisanja Ratka Mladića i drugih ratnih zločinaca, onda mu nije mjesto na javnim funkcijama u Crnoj Gori. Sprovoditi politku suprotno glasovima koje ste dobili je velika prevara“, zaključuje Vujović.