On je naglasio da je proces pregovaranja sa EU, koji bi trebalo da bude proces cijelog društva a ne jedne ili druge vlasti, pretrpio štetu zbog raširene prakse nove vlasti da sprovodi razne kadrovske sječe motivisane isključivo partijskim interesima.
„To je savršeno jasno i našim EU partnerima koji to nedvosmisleno konstatuju u ovom Izvještaju. Iz ovog dokumenta se jasno uočava i nezadovoljstvo naših partnera zbog nevjerovatne činjenice da ni nakon pola godine Vlada nije našla za shodno da imenuje šefove i timove za pregovaračka poglavlja 23 i 24. Posebna je tema da nova vlast ni nakon skoro devet mjeseci od konstituisanja Parlamenta nije uradila ništa na ispunjavanju privremenih mjerila za poglavlja vladavine prava, a ona se tiču Ustavnog imenovanja čelnih ljudi pravosuđa u Parlamentu“, napomenuo je Vujović.
Kako je naglasio, po novoj Metodologiji o pregovorima bez ispunjavanja privremenih mjerila u ovoj oblasti naš EU put će biti zaustavljen, pa je direktna odgovornost na vlasti što nema rezultata u tom segment.
„A rezultata nema zato što je vlast sve do sada odbijala institucionalni dijalog sa opozicijom i civilnim sektorom na ovu temu i time nam svima potrošila ogromno vrijeme. U međuvremenu je dodatno produbljeno nepovjerenje usvajanjem Zakona o Tužilaštvu koji nije u skladu sa preporukama Venecijanske komisije. Evropska komisija u neformalnom dokumentu takođe potencira pitanje suočavanja s prošlošću u kontekstu negiranja genocida u Srebrenici od strane ministra pravde. Navodi o potrebi “odbacivanja i osuđivanja svakog poricanja, relativizacije ili pogrešnog tumačenja genocida u Srebrenici”je istovremeno i poruka EU ovoj vlasti da neće dozvoliti reanimaciju velikodržavne politike koju direktno zagovara dvije trećine nove parlamentarne većine“, zaključio je Vujović.