Eskobar je izrazio i zabrinutost zbog potencijalnog ulaska predstavnika Demokratskog fronta u Vladu zbog čega im je, kako je rekao, potrebna potvrda da će koalicija na vlasti poštovati članstvo u NATO, priznanje Kosova i evropski put.
Vujović je kazao da se, uprkos verbalnoj prozapadnoj retorici vlasti, iza scene gotovo svakodnevno odvija proces dubinskog institucionalnog i kulturološkog razaranja crnogorskog društva, kako bi se ono pripremilo za status folkornog privjeska rusko-srpskih interesa.
''Sve to je potpuno jasno našim partnerima pa vidim i tu i sve dosadašnje izjave Gabrijela Eskobara, kao i mnogih drugih zapadnih zvaničnika. Ulazak DF-a, kao klasične vučićevsko-putinovske ispostave, u vlast bi samo ubrzao taj proces odvajanja Crne Gore od Evropske unije i NATO partnerstva'' istakao je Vujović.
Vlast koju smo dobili nakon prošlogodišnjih izbora, dodao je, po svojoj suštini je antievropska i antizapadna, što je, kako je rekao, od skoro postalo do kraja jasno našim međunarodnim partnerima. Zato su, smatra on, i oni sami, a posebno Sjedinjene Američke Države sve više uključene u ovdašnja dešavanja.
''Krajnji cilj ove vlasti, formirane dominantno od Beograda i Crkve Srbije, je da ispunjava dobro poznatu antizapadnu agendu svojih tvoraca, koja Crnu Goru, kroz nekoliko faza, treba da dovede u status rusko-srpske gubernije ili obične provincije fantomskog „srpskog sveta“, naglasio je Vujović.
Crna Gora je sada, naveo je, na svojevrsnoj strateškoj raskrsnici nastavka puta prema EU i vrijednostima modernih demokratskih društava ili skretanja u tamu kleronacionalizma i političko-socijalne paradigme koja je devedesetih godina proizvela najveće zločine od Drugog svjetskog rata.
''Ta matrica velikosrpskog nacionalizma, oslonjena na ruske interese u cijelom regionu, pa time i u samoj Crnoj Gori, glavna je prijetnja po stabilnost ovih društava i čini mi se da je bio krajnji trenutak da naši evroatlantski partneri definišu adekvatnu reakciju'' smatra Vujović.
Jasno je da se reakcija međunarodne zajednice sada dešava, dodao je, a tu posebno podrazumijeva regionalni angažman nove američke administracije koja je, kazao je, u region poslala svoje prekaljene diplomate koji odlično poznaju ovdašnje prilike, ključne rizike i opasnosti po stabilnost i demokratski napredak.
''Uvjerenje da se može ići prema demokratiji i zapadnim integracijama, a da dvije trećine te vlasti čini antievropski, anti-NATO i prokremaljski DF je besmislica i vrlo opasan koncept koji može imati dalekosežne posljedice po Crnu Goru'' kategoričan je generalni sekretar SDP-a.
Vjeruje da je to sada postalo jasno i mnogima u Crnoj Gori koji su željni i iskreno privrženi neophodnim političkim promjenama u jednom trenutku povjerovali u tu, kako je rekao, svojevrsnu političku alhemiju