Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vujović: Belveder je odgovor građana na strah od ponavljanja 90-ih; Vlahović: Temeljni ugovor ne bi prošao ratifikaciju Skupštine

Konferencija "Belveder 2021- uzroci i posljedice"

Vujović: Belveder je odgovor građana na strah od ponavljanja 90-ih; Vlahović: Temeljni ugovor ne bi prošao ratifikaciju Skupštine

Jučerašnji odlazak premijer Dritana Abazovića u manastir Ostrog radi susreta sa patrijarhom srpskim Porfirijem nije dobro ni za njega ni za Crnu Goru. To je ocijenio politički analitičar Zlatko Vujović na prvom panelu konferencije "Belveder 2021. Uzroci i posljedice" koji je održan danas u Podgorici.

Vujović: Belveder je odgovor građana na strah od ponavljanja 90-ih; Vlahović: Temeljni ugovor ne bi prošao ratifikaciju Skupštine Foto: Foto: Đurđica Ćorić/Pobjeda
PobjedaIzvor

Panelom koji su organizovali Crnogorski helsinški odbor (CHO) i Pobjeda, moderirala je novinarka Tamara Nikčević.

"Abazović ima potrebu da ima intenzivne susrete sa rukovodstvom SPC. To je i potvrda da je SPC u Crnoj Gori politički akter. To što je Abazović otišao pod Ostrog nije dobro ni za njega ni za Crnu Goru", smatra Vujović.

Može se, kako navodi, legitimno postaviti pitanje da li je nova vlada zapravo valda kontinuiteta ako se poveže sa dešavanjima koja su bila aktuelna za vrijeme vlade Zdravka Krivokapića.

"Vjerskim zajednicama je mjesto u vjerskim objektima, a nikako sa vrše vlast koja je diskriminatorka prema onima koji ne pripadaju toj vjerskoj zajednici. Da on traži da bude primljen od srpskog patrijarha takođe nije dobro", rekao je Vujović i izrazio nadu da će Crna Gora izaći "iz spirale jer snaga SPC nije ista kao 2020. godine i stalno pada".

Predsjednik CHO, Miodrag Vlahović smatra da se kontinuirano nameće ideja da je Crkva Srbije iznad Crne Gore.

"Konstantno se plasira teza koja je netačna. Sve vrijeme se govori o temeljnom ugovoru. Problematično je može li uopšte sa SPC da se potpise taj ugovor koji ne bi prošao ratifikaciju Skupštine. Crkva Srbije je veoma namjerno i ciljano ukinula Eparhijski savjet. Oni su Micoviću onemogucili da potpiše taj ugovor sa Crnom Gorom koji bi bio u normu unutrašnjeg prava i kao takav ne bi morao sa ide na ratifikaciju", smatra Vlahović.

Smatra da sve treba da nas zabrine, što Crna Gora treba da bude gost na Ostrogu licu iz druge zemlje.

"Nijesu svi jednaki"

Advokat Nikola Martinović kazao je da ne misli da su sve vjerske zajednice u Crne Gore jednake.

"Svima je jasno da SPC nije organizacija koja je posvećena isključivo religiji već i formiranju vlada u zaštiti svojih interesa. Ni u jednoj uređenoj zemlji ne možete da tražite prijem, a da ne uspostavite protokol", navodi Martinović.

Kako je kazao, ako Abazović kada dolazi pod Ostrog ili bilo koji objekat, SPC ima tradiciju da zvona zvona ako je ta posjeta zvanična.

Bez zvona za Abazovića

Martinović navodi da kad zvaničnici dolaze u posjetu SPC, oglašavaju se zvona kojih, kako tvrdi, juče nije bilo.

"Sada se postavlja pitanje je li Abazović pod Ostrogom bio privatno ili u službenoj posjeti. Ako je privatno to je njegovo pravo i nemam ništa protiv toga. Ako je bio kao premijer, onda ga nisu primili kao premijera", ocijenio je Martinović.

Dodaje da je premijer na taj način protokolarno Crnu Goru sveo na vjernike SPC, a očigledno je da to nisu svi u državi.

SPC je, kako kaže Martinović, politički akter i ima značajniji uticaj nego neke parlamentarne stranke.

"Vjerujem da će DPS reagovati, ali ta relacija kroz saopštenja nije dovoljna i nema efekat. Ovo društvo mora biti svijesno da sve religijske zajednice nisu institucije demokratije i da demokratiju ne prihvataju kao način rješavanja dilema", zaključio je.

Belveder odgovor na strahove 90-ih

Zlatko Vujović kazao je da je prethodna Vlada brzo krenula u pokušaj rušenja institucija i ugrožavanja nacionalnog identiteta.

"Na svaku akciju dolazi reakcija. Belveder je odgovor građana na strah da će nam se ponovo desiti ono što se dešavalo 90-ih godina", kazao je Vujović.

Dodaje da bivša ministarka odbrane mora krivično odgovarati zato što je naredila upotrebu vojske.

"Imali ste brutalnu silu i pokušaj ugrožavanja ljudskih prava na Cetinju. Mora se istražiti i ko je preuzeo kontrolu nad policijom te noći. Tužilaštvo mora to da istraži", kazao je Vujović.

SPC imala potrebu da intronizaciju obavi kad i kako ona misli da treba

Vlahović je istakao da je neophodno da se objasni šta se i zašto dešavalo na Cetinju.

"Imali smo događaj koji je ulazio u zonu rizika da izazove građanski sukob", naveo je on uz ocjenu da je SPC u Crnoj Gori politički faktor najvišeg reda i kao takva je imala potrebu da intronizaciju mitropolita obavi kad i kako ona misli da treba.

"U cijelom tom postupku je problematično da je sve to urađeno po svaku cijenu i bez obzira na posljedice. Bitno je napomenuti da je tokom tih dešavanja došlo do granica da je zaista ugrožen mir", ocijenio je Vlahović.

Dodaje i da je Predsjedniku države bilo mjesto na tom skupu, jer bi, kako kaže, on dezavuisao građane da nije bio tamo.

"Danas imamo pokretanje postupka koji pokušava da kriminalizuje cijeli taj događaj. Umjesto da se istažuje ko je komandovao policijom mi imamo kriminalizaciju samog događaja", smatra Vlahović.

Zakon mora biti jednak za sve

Martinović smatra da bi trebalo da smo svijesni da neke događaje ne možemo riješavati stavljanjem ispod tepiha.

"Problemi se tako ne rješavaju već samo uvećavaju", naveo je.

Dodaje da SPC kao organizacija ima svoj politički cilj u Crnoj Gori.

"Ja i niko normalan u Crnoj Gori nemamo ništa protiv srpskih interesa, ali imamo protiv velikosrpskih", dodaje Martinović.

Pitanje Belvedera, kako kaže, treba riješavati ali smatra bitnim i primjenu zakona jednako za sve.

Neprihvatljivo je da predstavnici jedne vjerske zajednice na religijski događaj dođu helikopterima.

"Uzmicanje od Belvedera"

Vujović je kazao da postoji političko uzmicanje od Belvedera zbog stvaranja nekih koalicija.

"Istorija Crne Gore je inkluzivna i dobro je što je na događajima poput Belvedera bilo ljudi različitih vjera", kazao je.

Komentarišuči slučaj policajca Petra Kneževića, kazao je da treba poštovati prezumpciju nevinosti ali da je apsolutno neprihvatljivo da premijer vrši pritisak na tužilaštvo.

Vlahović je poručio da belvederska pobuna nije lokalna priča i kao takva ne smije biti shvaćena.

"Bitno je da se utvrdi šta se i zašto događalo na Cetinju", poručuje Vlahović.

Krsmanović: Nova većina da izvrši pritisak na institucije kako bi se istina o Belvederu izvela na čistac

Novinarka Pobjede Kaćuša Krsmanović ocijenila je da je nova parlamentarna većina treba da izvrši pritisak na institucije da se istina o događajima na Belvederu prošlog septembra izvede na čistac.

“Priča o kriminalizaciji Crnogoraca počela je kad je Vlada, na čelu sa Krivokapićem, preuzela vlast. Oni su u avgustu počeli pripreme za intronizaciju i već su tada imali spiskove navodnih crnogorskih ekstremista kojima su upadali u kuće na Cetinju i vodili ih na informativne razgovore”, navela je Krsmanović na drugom panelu o pokušaju kriminalizacije protesta na Belvederu u okviru konferenije koju organizuju Crnogorski helsinški odbor i Pobjeda.

Krsmanović je kazala i da Specijalno tuzilaštvo "mudro ćuti sve ovo vrijeme", uz ocjenu da mnogo toga zavisi od nove većine.

Direktor i glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović kazao je da do današnjeg dana nismo saznali ko je septembarskih dana komandovao crnogorskom policijom, vojskom i bezbjednosnim sektorom i da li je, kako kaže, to bio neko iz Podgorice ili iz Beograda.

“Zato je bitno da se priča o Belvederu ne gura pod tepih i da se pruže odgovori kako bi saznali istinu da se prošlost više ne bi ponavljala”, ocijenio je Đuranović.

Jedan od izazova - djelovanje SNP

Vujović je rekao da bi volio da je Abazović svoju prvu posjetu imao Evropskoj uniji, a ne da ga primi poglavar SPC.

"Mislim da je time poslata pogrešna poruka, jer se pažljivo bira sa kim će se premijer sastati prvi put. O tome je čak i Krivokapić vodio računa. Mislim da je premijer svjestan da pominjanjem temeljnog ugovora frustrira određene ljude i krši sporazum o formiranju vlade", navodi Vujović.

Prema njegovoj ocjeni, vladi prioritet treba da bude obezbjedjivanje tropetinske većine u parlamentu i deblokada evropskog puta.

"Jedno od ključnih izazova će biti djelovanje SNP i to da li će oni insistirati na ovim ciljevima", smatra Vujović.


Portal Analitika