Jasno je da je uzrok razarajućih poteza parlamentarne većine u njihovoj zavisnosti od zvaničnog Beograda i Moskve, te njihova primoranost da bez pogovora slijede agendu ovih centara. Cilj je dovesti Crnu Goru kao državu i njene institucije do pune disfunkcionalnosti. Disfunkcionalne države ne mogu biti dio NATO-a i EU. Ako bi se ovakva parlamentarna većina konsolidovala i nastavila da upravlja zemljom, imali bismo ubrzo situaciju da se jednom članicom NATO saveza upravlja, i politički i vojno, iz protivničkih zemalja. Bilo bi to veliko poniženje za naše saveznike, ali i veliki poraz za sistem kolektivne bezbjednosti kakav je NATO – ocijenio je za Pobjedu Zlatko Vujović, politički analitičar i predsjednik Upravnog odbora CEMI-ja.
Vujović je kazao da posljednja dešavanja na političkoj sceni potvrđuju da ne postoji politička volja parlamentarne većine da Crna Gora ispuni uslove za članstvo u EU.
"Ne samo što su prije nekoliko mjeseci spriječili ubrzano članstvo Crne Gore, već su doveli do efektivnog prekida pregovora. Posljednja dešavanja govore da će se ići i dalje, te da svjedočimo otvorenom sukobljavanju sa zapadnim partnerima koje može rezultirati i neformalnim sankcijama, odnosno zaustavljanju programa finansijske pomoći Crnoj Gori", rekao je Vujović, komentarišući ponovno usvajanje neustavnih Izmjena Zakona o predsjedniku Crne Gore i nepostizanje dogovora o izboru sudija Ustavnog suda.
Vujović je istakao da ne sumnja u to da postoji jasna politička volja da parlamentarna većina izabere novu vladu.
"Međutim, pritisak zapadnih partnera je izuzetno veliki. Glasanje za novu vladu, primjenom neustavnog zakona, konfrontira sve aktere parlamentarne većine sa zapadnim partnerima. Na taj način Crna Gora bi dobila antizapadnu vladu, pa bi samim tim takva vlada postala protivnik Zapada. Slične situacije smo vidjeli u doba Grueskog u Makedoniji, ali i u doba Miloševića. Znamo što je bio epilog ovih procesa", istakao je Vujović.
Na pitanje da li bi vladu koja bi bila formirana na osnovu neustavnog zakona, priznali EU i međunarodna zajednica, Vujović je kazao da ne postoji raširena aktuelna praksa kojom se neka vlada priznaje ili ne priznaje, tako da bi, kako je rekao, u našem slučaju postojao različit pristup od različitih država.
"Ne očekujem da bi bili prekinuti diplomatski odnosi, komuniciranje preko diplomatije bi sve vrijeme trajalo. Ono bi vjerovatno bilo adaptirano novonastaloj situaciji. Izostali bi sastanci na visokom nivou sa članovima vlade, a podrška bi sve otvorenije bila pružena protivnicima te vladajuće većine. Crna Gora bi bila uskraćena za finansijsku pomoć, razvojnu podršku, suočili bi se sa povlačenjem dijela EU fondova. Građanima bi bila poslata poruka da proces evropskih integracija ne može biti nastavljen sa takvom vladom i takvom vladajućom većinom. U zemlji koja veoma zavisi od strane pomoći, investicija, te u kojoj skoro 80 odsto podržava evropske integracije, to bi značilo izricanje političke smrtne kazne vladajućim partijama", istakao je Vujović.
Prema njegovim riječima, dalja eskalacija u odnosima sa našim zapadnim partnerima, u nekom krajnje negativnom scenariju, može rezultirati problemima u pokušajima daljeg zaduživanja Crne Gore, usljed velikog budžetskog deficita.
"Problemi u očekivanom daljem zaduživanju bi mogli da dovedu u pitanje isplatu zarada, penzija, socijalnih davanja, kao i drugih obaveza iz budžeta. Finansijski instrumenti bi mogli biti iskorišćeni da bi se jedna takva proruska vlada oslabila", kazao je Vujović.
Upozorava, međutim, da ne treba isključiti scenario gdje će različitim manevrima, koristeći pritisak Zapada, aktuelni premijer pokušati da, kako je rekao, ,,kupi“ dodatno vrijeme za funkcionisanje odlazeće vlade.
"Iako je ostao u potpunosti bez podrške Zapada, te troši posljednje vrijeme ,,strpljenja“ za njegove poteze, Abazović će pokušati ponovo da ,,proda“ sebe kao najmanje loše rješenje od ponuđenih. Problem je što ne vidim ko bi u ovom trenutku ,,kupio“ tu praznu priču. Zapad je veoma jasan što traži od nas: (1) odustajanje od usvojenog Zakona o predsjedniku, (2) izbor svih članova Ustavnog suda kroz inkluzivni dijalog na bazi kompromisa, te (3) brze vanredne parlamentarne izbore", podsjetio je Vujović.
Poručio je da je za Uru najbolje da što hitnije obustavi politiku otvorene konfrontacije sa Zapadom i vrati se izvornom programu.
"Ako ne može to da uradi sa aktuelnim predsjednikom partije, onda što prije da pokuša da nađe novog što bi joj povećalo šanse za političko preživljavanje, koje u ovom trenutku nijesu velike", rekao je Vujović.
Prema njegovim riječima, izbjegavanje izbora i poruke dijela većine, konkretno DF-a, da ,,ne treba žuriti sa izborima ako postoji parlamentarna većina“, znače bjekstvo od gubitka glasača.
"Prema istraživanjima, polovinu glasača „Evrope sad“ čine oni koji su glasali za koaliciju koju je predvodio DF, a jednu trećinu oni koji su glasali za Demokrate 2020. godine na parlamentarnim izborima. Stoga jaka „Evropa sad“ je noćna mora ovih partija. S pravom, jer postoji vjerovatnoća da ova nova partija još snažnije uđe u njihovo biračko tijelo. Stoga im je potrebno dodatno vrijeme, puna kontrola vlasti da bi se oporavili. Ako bi „Evropa sad“ stabilizovala svoje, a inače veoma volatilno biračko tijelo, to bi vodilo marginalizaciji ove dvije političke snage", dodao je Vujović.
Pokret „Ima nas“ da bude platforma svih proevropskih snaga, pojedini poslanici DPS-a da poštede javnost svog prisustva
"Pokret „Ima nas“, ako želi uspjeh, treba da postane platforma proevropskih snaga, kako partija, tako raznih udruženja i pojedinaca", ocijenio je Zlatko Vujović, ističući da je visok broj prisutnih na prva tri protesta pokazao da postoji veliki broj građana koji se suprotstavlja antizapadnim i antievropskim vlastima.
"Snaga pokreta treba da bude i u tome što će u potpunosti usaglasiti zahtjeve sa zapadnim partnerima te se predstaviti kao ključni saveznik EU, SAD i UK. Sve one koji predstavljaju i zagovaraju udaljavanje od evropskih vrijednosti treba ukloniti. Kako neke kompromitovane političare, tako i one koji zagovaraju radikalizaciju i konfrontaciju sa zapadnim partnerima", istakao je Vujović.
Prema njegovim riječima, Pokret „Ima nas“ treba da pokaže da nudi evropsku perspektivu Crnoj Gori, umjesto sadašnje vladajuće koalicije koja joj je suprotstavljena.
"Crna Gora se nalazi pred izborom da li će uspjeti da se izbori da bude dio Evrope ili će joj sadašnja vlast ukrasti taj san. Stoga, upravo u tome treba ovaj pokret da traži snagu, ali i saveznike. Treba da ubijedi partnere da je Crna Grora u sličnoj situaciji kao Ukrajina kad je tadašnji predsjednik Janukovič, pod pritiskom Moskve, odbio da potpiše ugovor o stabilizaciji i asocijaciji. Tada su izbili protesti na Majdanu i definitivno okrenuli Ukrajinu ka Evropi. Nažalost, Ukrajina nije postala članica NATO saveza te se ta borba transformisala u rat i agresiju Rusije. Na svu sreću, Crna Gora je dio NATO saveza, pa ratni scenario nije opcija. Međutim, isto kao što je Rusija pokušala da zaustavi evropski put Ukrajine, tako sada Rusija i Srbija pokušavaju da zaustave evropski put Crne Gore. Stoga opozicija i ovaj pokret treba da sprovedu mobilizaciju oko odbrane evropske perspektive Crne Gore, a ne da lutaju po lavirintima međupartijskih odnosa i sitnih igara njihovih elita", poručio je Vujović.
Komentarišući učešće partija u protestima, kazao je da se pravi bespotrebna konfuzija da li je riječ o partijskom ili nepartijskom protestu.
"Njegov uspjeh treba tražiti u formatu platforme koja okuplja sve koji se bore za Evropsku Crnu Goru. Stoga, i DPS, SDP, SD, LPCG… svi su oni dio toga. Treba svi da stanu iza te platforme otvoreno, bez ustezanja. Nije problem da su svi oni vidljivo zajedno. Problem su neki pojedinci, konkretno nekoliko poslanika DPS koji pokušavaju da operu svoju biografiju preko protesta, umjesto da oslobode i partiju i protest svog tereta. Nažalost, njima je sopstveni interes važniji i od njihove partije, ali i uspjeha svih proevropskih snaga. Ako se već boje da ostanu bez imuniteta, onda bi mogli makar javnost poštedjeti svog prisustva, te pravljenja meta protestu od strane antizapadnih medija koji do maksimuma koriste ovu slabost i njihovo prisustvo. DPS treba da se odrekne tih ljudi prije parlamentarnih izbora, da pošalje jasnu poruku da oni nijesu dio alternative sadašnjoj vlasti. Jer ogromna većina Crne Gore zaista ne želi da se vrate politike i njihovi nosioci koji su personifikacija korupcije. Ne treba nam niti nekad zarobljena država tokom vladavine DPS i njihovih saveznika, ali ni sadašnje uništavanje države i njene perspektive po nalogu Beograda i Moskve koje nam nudi aktuelna vlast. Treba ponuditi građanima jasnu, čistu alternativu", dodao je Vujović.