
„Konsultacije oko mandatara dugo su trajale, mogao je taj posao i prije da bude završen, jer je posljednjih dana razgovarano s beznačajnim strankama. Vidjeli smo da je i Milatović u dilemi, a i iz koalicije Za budućnost Crne Gore saopšteno je da ne znaju na osnovu čega Milatović misli da Spajić ima 41 potpis podrške da sastavi Vladu“, kazao je u razgovoru za Portal Analitika politički analitičar Srđan Vukadinović.
Stava je da je Milatović - na velikim mukama.
„Pokušava marketinški da pokaže da ipak ne postoji sukob u Pokretu Evropa sad i da nema dilemu oko mandatara“, smatra Vukadinović.
Unutar izvršne vlasti pokušavaju da Spajića eliminišu iz igre
Prema njegovim riječima, unutar aktuelne izvršne vlasti ima struktura koje pokušavaju mnogo toga da urade ne bi li eliminisali Spajića kao mandatara i na taj način zakomplikovali situaciju i doveli do novih izbora.
„Jesen koja predstoji trajaće jako dugo kad je u pitanju izbor Vlade. Teško da će Spajić, ako bude mandatar, do zadnjih trenutaka moći da je na efikasan način sastavi“, ističe Vukadinović.
Sagovornik Analitike smatra da je, kako trenutno stvari stoje, najizglednije da će novu Vladu činiti Pokret Evropa sad, koalicija Za budućnost Crne Gore i Demokrate, iz razloga što su, kako kaže, ideološki slični.
„Ta grupacija nema nekih protivrječnosti, svi mogu sa svima da idu“, napominje Vukadinović.
Spajić je, kako podsjeća, na startu naišao na problem selektivnosti kada je rekao da Vladu neće sastavljati sa Urom i koalicijom okupljenom oko Demokratske partije socijalista (DPS).
„Na drugoj strani, manjine će teško pristati da budu dio Vlade sa ZBCG, a Demokrate sigurno neće pristati da idu s SNP-om u koaliciju“, izričit je Vukadinović.
Ipak, kako dodaje, ove političke grupacije proizvod su ideologije Slobodana Miloševića i Momira Bulatovića i litijaškog pokreta, zbog čega imaju mnogo toga zajedničkog – i na programskom i na ideološkom planu.
Iluzorno očekivati dvotrećinsku većinu
Sagovornik Analitike smatra da je iluzorno očekivati da će Spajić doći do dvotrećinske, a vjerovatno, kako dodaje, ni do tropetinske većine.
„Ukoliko ZBCG ne bi bila u Vladi, onda bi Spajić imao problema unutar PES-a, gdje bi došlo do potpune podjele unutar pokreta, budući da je većina s te poslaničke lista upravo proizvod onoga što se desilo 30. avgusta 2020. godine“, ističe Vukadinović.
Mišljenja da kad dođe do formiranja Vlade tek tada treba očekivati probleme u PES-u.
„Nastaće ogorčena borba unutar Pokreta Evropa sad ko će imati veći uticaj na izvršnu vlast – Spajić ili Milatović i tu može doći do rascjepa. Takođe, odnose unutar PES-a mogu poremetiti i poslanici iz redova NVO i Ujedinjene Crne Gore. To je i razlog što se ide na zbir od 44 poslanika“, objašnjava Vukadinović.
DPS ne bi trebao da daje nikakvu manjinsku podršku
Upitan da li postoji mogućnost da Socijaldemokrate i Demokratska unija Albanaca budu dio nove Vlade, Vukadinović se pozvao na izjavu lidera DUA Mehmeta Zenke, kazavši da je očekivano da ta odluka bude produkt dogovora unutar koalicije „Zajedno“.
„DPS ne bio smio da napravi grešku kakvu je napravio u aprilu prošle godine kad je dao manjinsku podršku Abazovićevoj vladi“, kategoričan je Vukadinović.
Sagovornik Analitike napominje i da dvotrećinske većine nema bez Demokratske partije socijalista.
„Riječ onih koji kažu da neće sa njima po svoj prilici ne vrijedi puno, jer su isti ti govorili da ni najbizarnije stvari neće uraditi sa DPS-om, pa ipak s njima srušiše 42. Vladu, izabraše sudije Ustavnog suda, izabraše Abazovićevu vladu i još mnogo toga“, podsjeća Vukadinović.
Prema njegovim riječima, DPS sad ne bi trebao da daje nikakvu manjinsku podršku, jer ih je, kako kaže, skupo koštala i ona iz aprila prošle godine.
Spajiću odgovara da u Vladi budu DUA i SD
Vukadinović smatra da Spajiću odgovara da u Vladi budu i tri poslanika SD-a i jedan DUA, kako bi imao podršku 49 poslanika.
„DPS i njegovim koalicioni partneri ne bi smjeli da podlegnu takvoj simulaciji, gdje ih u vlast pozivaju samo da bi bili broj“, ukazuje Vukadinović.
Ako pak ne dođe do formiranja Vlade, sagovornik Analitike vidi dvije moguće opcije.
„Ili da se ide na nove izbore ili pokušati da se mandat da drugoj najjačoj partiji – DPS, pa vidjeti da li oni mogu do podrške 41 poslanika“, zaključuje Vukadinović.