
Vukadinović smatra da se jučerašanja inicijativa koalicije Crno na bijelo o formiranju manjinske vlade, može ocijeniti kao još jedan od momenata političke nemoći u kojoj se nalaze sve političke grupacije u Crnoj Gori.
''Do juče je to bila ravnoteža straha gdje se svako bojao svakoga a najviše vanrednih parlamentarnih izbora. Sada se dolazi do ravnoteže nemoći gdje svaka od političkih grupacija nema mogućnost i snagu da promijene bilo šta što bi dovelo ili do nove vlade ili do novih izbora. I ovaj pokušaj upravo treba ocijeniti kao momenat da se navodno nešto promijeni, a zapravo to je samo simuliranje promjene. Svako je svjestan da ako ga podržava 14 ili 15 poslanika, a to je ta manjinska vlada, onda tu nema šanse da se tako nešto napravi’’, ocijenjuje Vukadinović.
Kako dodaje, građani ne treba da imaju iluziju da će DF podržati ovakav predlog.
''Sigurno DF neće podržati vladu u kojoj nema njihovih ministara. Postala je moda da male partije vode kolo i da oni navodno planiraju strateške stvari. Očito su zaboravili osnovno pravilo u političkoj teoriji - da samo velike, snažne partije sa velikim brojem poslanika mogu dovesti do promjena. Dobro se sjećamo i ranije oko Zakona za reformu izbornog zakonodavstva da su ovo bile male partije, nekakve inicijative. Partije koje imaju tri ili četiri poslanika ne mogu da dovedu do promjena, a naročito ne u situaciji kada Crnoj Gori ne treba više obična, nego dvotrećinska ili tropetinska većina. Te većine nema i ne može biti i sve ostalo je nestabilnost, političko mučenje, ispoljavanje ravnoteže nemoći gdje će sada neke nove grupacije predložiti nešto drugo ili treće", kaže Vukadinović.
Podrška DPS-a možda, ali oročeno
Kako dodaje, mala je šansa da Demokratska partija socijalista podrži predlog, ali ako se to desi onda će to zasigurno biti oročeno na određeni vremenski period.
''Vrlo vjerovatno da ni DPS neće podržati ovo, ali ako se to možda desi onda će je oročiti na mali broj mjeseci trajanja, do pripreme novih parlamentarnih izbora. Ako je to strategija stranih ambasada, prije svega američke, da se formira manjinska vlada, (jer vrlo dobro znamo da za njih DF nikako nikada ne dolazi u obzir) onda vjerovatno mogu uraditi nešto kada je u pitanju podrška DPS-a toj vladi. Amerikancima je jedini cilj da skolne DF i da potpuno eliminišu prosrpski i proruski uticaj u Crnoj Gori. Ipak, ta opcija ne bi odgovarala DPS-u, jer bi njihov izborni kapacitet opadao sve više i pitanje je šta bi uradili na vanrednim izborima'', kazao je Vukadinović.
On dodaje da cijela inicijativa nema dug vijek trajanja.
''Ne treba ispoljavati nikakav optimizam, a najmanje u smislu da takva vlada može donijeti značajne strateške promjene. Ako tu vladu čine subjekti sa četiri ili pet poslanika onda je jasno da će imati svoje interese, da će to biti njihova megalomanija u broju ministarstava a pri tome sa onih velikih nema. Koliko god to nemoguće izgledalo za Crnu Goru bi najbolje bilo da DPS i DF budu zajedno uključeni u procese, jer jedino oni mogu zajedničkim političkim djelovanjem dovesti do toga da Crna Gora i njene institucije ne budu u vanrednom političkom stanju već da se ima 54 ili makar 49 glasova'', kazao je Vukadinović.
Nije bitno sa kim se glasa nego za šta se glasa
Kako dalje ističe, građanima je odavno jasno da vlada nema povjerenje i da većina funkcioniše kao rogovi u vreći.
''To su nespojivih 12 cjelina, jer je toliko političkih subjekata. Kada se nešto sklapa od 12 subjekata onda je tu teško naći jedinstvo. Građani su svjesni da je ovo većina koja vještački opstaje, koja je odavno na aparatima kao i da se političko mučenje nastavlja sve do objave da se ide na vanredne izbore. To će doći malo sporije jer su svi nesigurni u sebe i u to da neće moći da ponove rezultat od avgusta 2020'', ističe Vukadinović.
Naš sagovornik napominje da ostaje da se vidi do kada će trajati političko mučenje i koliko će građani Crne Gore moći još da trpe.
''Ovo je jedina Vlada u Evropi koja nema većinu. Ako većina ne postoji onda se zna što se radi. Ali Crna Gora je političkom smislu zemlja čuda u kojoj većina nije potrebna nego neki drugi razlozi dovode do toga pravi li se većina ili ne. Svi politički subjekti moraju da shvate da ne mogu da uslovljavaju da neće glasati sa ovim ili onim. Najbitnije je zbog čega se glasa. Oni moraju raščistiti u glavama da nije bitno sa kim se glasa nego za šta se glasa. To je Crnoj Gori danas potrebno, a kada se to u glavama pojedinaca ili grupacija raščisti onda je moguće očekivati izlaz iz ovog ambijenta nemoći i političkog mučenja'', zaključio je Vukadinović.