Politika

Sociolog i politički analitičar ocijenio da se sindrom opstrukcija od Šavnika i Andrijevice proširio do Ulcinja i Budve i da ne planira tu da se zaustavi

Vukadinović: Ulcinjski scenario moguć i u Podgorici, PES će proći kao Ura

Prvaci litijaške kontrarevolucije vide sebe kao bogom dane da formiraju vlast, iako nemaju taj kapacitet i mnogi neće sa njima u koaliciju. Zbog toga pribjegavaju šavničkom i andrijevačkom scenariju – remete glasanje, dovode aktiviste da opstruišu rad lokalnih skupština, upotrebljavaju hemijska sredstva kao u Ulcinju i tako pokušavaju da obesmisle demokratske procese, ocijenio je Vukadinović

Vukadinović: Ulcinjski scenario moguć i u Podgorici, PES će proći kao Ura Foto: UGC
PobjedaIzvor

Scenario iz Ulcinja lako se može odigrati i u drugim crnogorskim opštinama, poput Podgorice, uz pokušaj opstrukcija malih stranaka koje gube ucjenjivački kapacitet, ocijenio je za Pobjedu sociolog i politički analitičar Srđan Vukadinović.

Vukadinović kaže da je ovo stanje rezultat izbora iz avgusta 2020. godine od čijih posljedica se, ističe, Crna Gora neće oporaviti sve dok ne dođe do stabilizacije vlasti.

POZNAT RUKOPIS

U Ulcinju je formirana nova većina koju predvodi lider Force i čelnik grada Genci Nimanbegu. Svemu je prethodila kriza izazvana iznenadnim i jednostranim raskidom koalicionog sporazuma kojim je bilo predviđeno da Građanski pokret Ura i Forca rotiraju funkcije predsjednika opštine i Skupštine opštine.

Upravo zbog prekida koalicionog sporazuma, u ulcinjskim SD-u i SDP-u su donijeli odluku da prihvate poziv o formiranju nove lokalne vlasti, čiju okosnicu čine dosadašnji koalicioni partneri Forca i DP, uz podršku pet odbornika DPS-a. Naknadno im se priključila i Bošnjačka stranka, koja u ulcinjskom parlamentu ima jednog odbornika.

Izbor novog predsjednika opštine propraćen je incidentima u lokalnom parlamentu sa jednoiposatnim prekidom sjednice zbog manevra isključivanja struje i upotrebe biber spreja. Kao odgovorne vlast i dio opozicije su označili funkcionere i aktiviste Ure.

Vukadinović za Pobjedu kaže da su posljednje opstrukcije u najjužnijoj crnogorskoj opštini prepoznati rukopis iz Šavnika i Andrijevice koji će se desiti i u Budvi jer male partije, kako kaže, pokušavaju kroz incidentne situacije da dođu do vlasti.

"To je taj šavnički sindrom koji je preko Andrijevice stigao do Ulcinja, sad će do Budve i ide dalje. U Ulcinju je došlo do jednog pregrupisavanja vlasti prema nahođenju političkih subjekata koji misle da mogu bolje da vode taj grad. Naravno, u uslovima kada ide turistička sezona, kada nije puno toga urađeno da građani Ulcinja prosperiraju i obezbijedi im se bolji kvalitet života. Neshvatljivo je bilo i ranije da GP Ura, sa samo dva odbornika, ima predsjednika opštine. Ali, to je ucjenjivački kapacitet koji imaju te male partije i bez kojih se, navodno, ne može formirati vlast", kazao je Vukadinović.

Međutim, kako kaže, Ura nije spremna da pruži ništa osim konflikata i jeftinog populizma što će, smatra, pokazati i svi budući izbori na lokalnom i državnom nivou „jer za njih neće biti mjesta ni u jednoj vlasti, osim ako se ne bude moralo pristupiti ucjenjivanju“.

"Dobro je poznato da su u 43. Vladi svi mogući državni resursi, a posebno oni unutar Ministarstva unutrašnjih poslova, korišćeni, jer je Ura tada gospodarila sektorom bezbjednosti. Sila je manifestovana u Ulcinju i prije dvije godine kada su održani lokalni izbori. Pokazalo se da ta partija ne zna da vlada, kako u Ulcinju, tako i u 43. Vladi. Gdje oni kolo vode tu nema puno sreće u zadovoljenju određenih potreba građana i njihovog kvaliteta života. Najviši funkcioneri, ali oni lokalni nastupaju kao „marketinški klovnovi“, pokušavajući da osvoje jeftine populističke poene. Međutim, po svoj prilici, izbori će pokazati da će za njih teško biti mjesta negdje u vlasti", naglašava Vukadinović.

TEST ZA PES

Prvaci litijaške kontrarevolucije, kako ih naziva Vukadinović, vide sebe kao bogom dane da formiraju vlast, iako, kako kaže, nemaju taj kapacitet i mnogi neće sa njima u koaliciju.

Zbog toga, smatra, pribjegavaju šavničkom i andrijevačkom scenariju – remete glasanje, dovode aktiviste da opstruišu rad lokalnih skupština, upotrebljavaju hemijska sredstva kao u Ulcinju i tako pokušavaju da obesmisle demokratske procese.

"Ura i Pokret Evropa sad moraju shvatiti da njihovi glasovi i mandati nijesu rezultat njihovih programa i opredjeljenja da građani žive bolje, nego atmosfere koja je prouzrokovana litijaškom kontrarevolucijom iz avgusta 2020. godine, potrebe da se glasa protiv nekog, a ne za našto i za nekoga. Kada je takva situacija, onda imamo dešavanja kao u Šavniku, Andrijevici, sada u Ulcinju, a koliko sjutra i u Budvi ako kojim slučajem ekipa okupljena oko koalicije „Za budućnost Budve“ ne bude formirala vlast, ali i mnogim drugim gradovima", stava je sagovornik Pobjede. 

On je mišljenja da će se PES proći kao Ura, a tome, kako kaže, svjedoče rezultati lokalnih izbora u Budvi na kojima je ta partija osvojila samo dva mandata.

"PES razvija taj marketinški populizam i na isti način će proći na svim izborima. Budva je to pokazala, a to će se odraziti i na državnom nivou. Kao što je brzo nastao i napravio neviđen rezultat, vjerovatno će brže nestajati na narednim izborima", ocjenjuje Vukadinović.

Test će biti Podgorica ako, zbog trenutne atmosfere, budu raspisani vanredni izbori. Vukadinović podsjeća da odbornici koji su napustili PES prave probleme zbog određenih kadrovskih zahtjeva, pa kao izvjesno vidi prekomponovanje vlasti u glavnom gradu.

"A tada će nastupiti isti problemi kao u Šavniku, Ulcinju i Andrijevici. Dakle, ta destrukcija nema mjere do trenutka dok se ne zaustavi. Veoma važan i bitan zadatak Crne Gore je da pokaže funkcionalnost. Imamo dvije godine nesprovođenja izbora u Šavniku, imali smo gotovo godinu nemogućnosti da se u Andrijevici izabere novo rukovodstvo – to pokazuje nefunkcionalnost i takva država nije spremna ni za IBAR, a još manje za Evropsku uniju. Nefunkcionalna država koja nije u stanju da ostvari pravo građanima da glasaju i da rezultate izbora verifikuje nema kapacitete ni za poglavlja 23 i 24, a ni za ostala", zaključio je Vukadinović.

Salonska politika neodrživa u crnogorskim uslovima

Vukanović je mišljenja da partije suverenističkog bloka prave mnogo više štete, nego koristi suverenoj Crnoj Gori, jer zbog određenog animoziteta prema Demokratskoj partiji socijalista i bivšem lideru te partije Milu Đukanoviću neće sa njima u koaliciju, već žele da vode salonsku politiku, koje, smatra, nema u današnjim uslovima Crne Gore.

"Takva politika se u nekoliko navrata obila o glavu državi jer se ona može realizovati u nekim vremenima dokolice, salonima gdje se svi dive nekakvim idejama, ali kad ih treba ostvariti od toga nema ništa. Suverenističke partije bi prije svih izbora trebalo dobro da razmisle što znače njihove koalicije koje su isključivo usmjerene prema svima ko nije DPS. Međutim, pokazuje se da su ti savezi neodrživi, ipak su ideološke i programske razlike ogromne i to oko ključnih stvari", kazao je Vukanović.

Izigrana volja građana - manipulacija

Vukadinović kaže da nikako ne stoje opaske o izigranoj izbornoj volji građana u Ulcinju. Naprotiv, tvrdi da se tom floskulom manipuliše javnošću.

"Građani u Ulcinju nijesu glasali za koaliciju Ure i ostalih političkih stranaka, već za svaku partiju pojedinačno. Uri niko nije uzeo nijedan mandat da bi se moglo reći da je izigrana volja građana. Vidimo da se tim manipulacijama služi i bivši Demokratski front tamo gdje ih nema ili gdje druge partije pokušavaju da ih eliminišu. Oni na silu pokušavaju da spriječe izbore kao u Šavniku, ili izbor novog rukovodstva opštine, kao u Andrijevici,, pod sloganom da je izigrana volja građana. Volja građana nikako nije izigrana - to se do danas nije desilo, jer niko nije uzeo ni pola mandata bilo kojoj političkojgrupaciji koja ih je osvojila shodno, rezultatima glasanja", tvrdi Vukadinović.

Portal Analitika