“Školska godina u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama počinje 1. septembra, a završava se posljednjeg dana naredne godine. Nastavna godina traje do juna. To je godina u kojoj održavamo nastavu. Dakle, svi mi, i nastavnici koji rade na određeno i na neodređeno i asistenti. Kada su u pitanju zaposleni na određeno, oni su u školi do posljednjeg dana avgusta. Mi moramo da odradimo popravne ispite, ogromnu administraciju i tako dalje, sve to u junu i avgustu. To je objašnjenje zašto svi zaposleni moraju biti u školi do posljednjeg dana”, objašnjava Vukčević .
Ona ističe da su asistenti malo specifičniji u radu u školama i preškolskim ustanovama.
“Asistenti u školama zaista završavaju svoje obaveze onog dana kada se završi nastava, dok asistenti u predškolskim ustanovama rade i tokom juna, jula, avgusta jer vrtići rade cijele školske godine”, kazala je ona.
Ona objašnjaa da su škole tokom cijele godine odrađivale propuštene dane septembra, zbog toga što je usljed pandemije škola počela 1.oktobra.
“Oni su dakle isto kao i mi odradili seprembar i njima se mora dati jul i avgust da bi stekli pravo na radne dane odmora i pravo na zaradu koja je odrađena za dane septembra”, kaže ona.
Ističe da imaju pravo na nadoknadu zbog neiskorišćenog godišnjeg odmora.
“Poslodavac je dužan da nadoknadi tu štetu ako nijesu stekli pravo na ugovor tokom jula. U svakom slučaju moraju biti zaštićeni”, kazala je Vukčević.
Ona kaže da je broj učenika sa posebnim potrebama ograničavajuća okolnost za ugovor za stalno kada je riječ o asistentima.