Ona je kazala da dio reforme pravosudnog sistema koja treba da se desi u narednom periodu treba da bude i krivična odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija za nezakonite presude, i druga krivična djela koja bi eventualno počinili.
- Ovakav sistem nije novina u svijetu i postoji u nekoliko evropskih zemalja. Poslednji primjer je Slovačka, gdje je sprovedeno nekoliko istraga, i pravdi su privedene sve sudije koje su svjesno kršile zakon donoseći nezakonite i politički motivisane presude. Krivična odgovornost sudija postoji u zemljama poput Španije, Engleske, Velsa, Italije. Pa tako u španskom pravosudnom sistemu sudije odgovaraju bez ograničenja, baš kao i bilo koji građanin. U Engleskoj i Velsu sudije takođe mogu biti gonjene za sva krivična djela - kazala je Vukićević.
Ona je dodala da je Evropska komisija pozdravila takva zakonska rešenja, te, prema riječima Vukićević, takav model treba primijeniti i u Crnoj Gori.
- Poznato je da je crnogorsko pravosuđe u prethodnim godinama bilo udarna pesnica bivšeg režima, i da je bilo zaduženo za progon političkih neistomišljenika, pa je istom potrebna korijenita reforma, jer je čitav pravosudni sistem označen kao glavni kočničar daljeg razvoja Crne Gore. Ali sama reforma nije dovoljna: oni, koji su kršili zakon i sudove stavili u službu politike, treba za isto da odgovaraju, a Demokratski front će veoma brzo predložiti zakonsko rešenje po kojem će sudije i tužioci biti krivično odgovorni, i očekujemo da taj naš predlog dobije podršku u Skupštini. Mogućnost da krivično odgovaraju ne može negativno uticati na rad nosilaca pravosudnih funkcija, naprotiv, ovakvo zakonsko rješenje samo može uticati na to da se u vršenju funkcije drže zakona, i sude po pravdi, jer u suprotnom mogu biti pozvani na odgovornost - zaključila je Vukićević.