
„Nastup Beogradskog sindikata u Beranama samo je još jedna potvrda da su u Crnoj Gori u punom zamahu postulati postavljeni litijaškom kontrarevolucijom i izborima od 30. avgusta 2020. godine. U tom ključu trebamo i tumačiti šovinističke istupe Feđe Dimovića, frontmena ovog sastava, koji samo ponavlja mantre i recidive iz devedesetih godina prošlog vijeka“, ocijenio u razgovoru za Portal Analitika istoričar Vukota Vukotić.
Podsjetimo, nastupom Beogradskog sindikata, hip hop sastava iz Srbije čije numere često nose provokativne i sporne poruke, u subotu veče otvoren je festival za mlade „Thunder storm“ u Beranama.
Frontmen grupe Feđa Dimović imao je nekoliko neprimjerenih izjava tokom koncerta kada je uglavnom maloljetnoj publici poručio da će vratiti kapelu na Lovćen kao i to da su Srbi, navodno, najugroženiji narod u Evropi.
„Radi se o čistoj neistini jer Srbi nijesu uopšte ugroženi, a kamoli najugroženiji narod u Evropi. Zapravo najbolji dokaz tome su upravo nastupi ovog sastava, koji otvoreno promovišu srpski svet i politiku etnofiletizma u regionu“, izričit je Vukotić.
Ono što, prema njegovim riječima, zabrinjava je činjenica da nikakva vlast u ovoj državi ne reaguje na ovakve ispade pa se čini, kako kaže, da je to usvojeni narativ i zvanična ideologija u današnjoj „oslobođenoj“ Crnoj Gori.
Cilj obnove kapele uništenje svega crnogorskog
„Sasvim je jasno da je vraćanje kapele na Lovćen jedan od ciljeva litijaške kontra-revolucije i san čelnika Crkve Srbije u Crnoj Gori i drugih okolnih centara moći. Ovdje je frontmen Dimović samo proksi i glasnogovornik tih težnji“, kaže sagovornik Analitike.
Zloupotreba mladih u cilju ostvarenja nacionalističkih ciljeva manir je ideologa srpskog sveta
Ono što se, kako dodaje, u suštini krije iza ideje o Njegoševoj kapeli je čin kojim bi se definitivno pokazala dominacija Srbije nad Crnom Gorom.
„Naime, ono što oni žele da obnove je kapela Karađorđevića iz 1925. godine, koja predstavlja simbol prevlasti srpskog i pokoravanja Crnogoraca Beogradu, čime se samo degradira i Njegoš i cijela dinastija Petrovića. Time se na simboličkoj ravni pokazuje jasan cilj uništenja svega crnogorskog i kompletnog procesa asimilacije Crnogoraca“, objašnjava Vukotić.
Đeca iskorišćena za indoktrinaciju drugih mladih ljudi
Gošća Beogradskog sindikata bila je mlada pjevačica Pavlina Radovanović (13) sa Kosova, koja je uz podignutu zastavu države Srbije sa svojim vršnjacima pjevala roduljubive pjesme o bivšoj srpskoj pokrajini...
„Zloupotreba mladih u cilju ostvarenja nacionalističkih ciljeva davnašnja je praksa i rekli bismo manir ideologa srpskog sveta. Nažalost, tako je i sa pomenutom Pavlinom i ostalima koji su se pojavili na toj bini“, ističe Vukotić.
Kontroverzna stvar je, kako primjećuje, da niko od organizatora nije smatrao da je to kršenje prava đeteta i niti pokušao da to spriječi.
„Tako smo dobili situaciju da su đeca iskorišćena za indoktrinaciju drugih mladih ljudi, onih u publici, u nacional-šovinističke krugove. No, izgleda to treba posmatrati kao nastavak dominantne prosvjetno-kulturne politike u Crnoj Gori, koja gradi vjerske škole po zemlji“, ukazuje Vukotić.
Površinski modernizam, čim se malo zaviri isplivaju gusle
Dodaje i da odluka organizatora, Sekretarijata za kulturu i omladinu Opštine Berane, da se festivalu mladih da moderno anglificirano ime Thunder fest, a da se posjetiocima isporuče gusle i pjesme o srednjevjekovnim mitovima govori o sofisticiranosti propagande koja je na djelu u Crnoj Gori.
„Površinski modernizam koji stoji u nazivu Thunder festa ili hip-hop oblanda Beogradskog sindikata samo su pokazatelji koliko je usavršen način na koji se plasiraju omladini etnofiletistički sadržaji. Čim se malo zaviri ispod haube odmah isplivaju gusle, mitomanija i romantičarska patetika kao instrumenti nazadnosti. To je jedini proizvod koji oni nude i samo je pitanje omota i načina kako će to nekome da uvale“, kategoričan je Vukotić.
Nastavak dominantne prosvjetno-kulturne politike u Crnoj Gori, koja gradi vjerske škole po zemlji
Pomenuti organizator festivala i Ministarstvo kulture i medija koje je ovu manifestaciju podržalo, ostali su nijemi na nacionalistički pir beogradskog sastava u Beranama. Našeg sagovornik upitali smo da li je uzaludno čekati na njihovu reakciju.
„Ovakva dešavanja, kao u subotu u Beranama, samo su dio ukupnog narativa i miljea koji se pokušava izgraditi u Crnoj Gori. Drugim riječima, što reče gradonačelnik Pljevalja, to je ta svetosavska Crna Gora na koju se svi moraju navići. Otuda i šutnja zvaničnih crnogorskih vlasti“, zaključio je Vukotić.