Politika

Vuković nezadovoljan izvrtanjem parlamentarnog rada u medijima

Izvor



On je rekao da je izuzetno nezadovoljan načinom medijskog interpretiranja onog što se dešava u parlamentu, jer je naša medijska scena prebukirana medijima ali to, dodao je, nije glavni razlog nečeg što je neprihvatljivo.

„Dešavanja u društvenoj zajednici, žestoki sukobi među medijima, otvaranje Pandorine kutije, dijalog koji govori o tome kakvo je stanje u njima, u dobroj mjeri može da abolira parlament, Vladu, institucije i državu kao takvu u očima onih koji su povjerovali u istinitost navoda pojedinih medija“, rekao je Vuković agenciji MINA.

To, kako smatra, neće nikom donijeti dobro. „Ni državi u cjelini ni tim medijima koji na taj način gledaju na političke procese u Crnoj Gori, pa i na rad parlamenta“.

„Kao poslanik i građanin želim da protestujem zbog izvrtanja parlamentarnog rada u nekim medijima, otvorenog pokušaja kompromitacije pojedinaca u parlamentu, poslaničkih klubova, određenih politika i prijavljivanja neistina o tome šta se dešavalo, upravo selektivnim, politički prepoznatljivim isticanjem nečega što, kad se pogleda čitav kontekst dijaloga u parlamentu, ne bi zavrijedilo bilo kakvu pažnju ozbiljnog medija“, naveo je on.

Vuković smatra da u Crnoj Gori neki broj medija „očigledno instrumentalizuju parlamentarni rad i stavljaju ga u svrhu ostvarivanja svojih ne medijskih, nego medijsko-političkih ambicija i interesa“.

On ocjenjuje da se u pojedinim medijima ne može pročitati izvještaj sa plenarnih sjednica koji je cjelovit. „Naprotiv, postoji visok stepen ignorisanja, svjesnog brisanja čitavog rada parlamenta iz izvještaja novinara, s ciljem da za tu informaciju budu uskraćeni oni koji nijesu pratili direktan prenos“.

Vuković je nezadovoljan i što se izvlače one teme iz kojih se mogu dodatno izvući određeni akcenti, stavovi pojedinaca izrečeni u raspravi koji mogu da naprave malo dramatičniju situaciju nego što jeste.

„A da ne govorimo o već uspostavljenoj praksi da se incidenti u parlamentu, koji su na sreću, verbalnog karaktera, ružne i teške tiječi, posebno koje odgovaraju medijsko-politićkoj koncepciji tih medija, stavljaju na naslovnice i čine udarne vijesti“, rekao je on.

Vuković je rekao da parlament mora biti otvoren prema široj javnosti i građanima.

„Bio sam i ostao za prenos parlamentarnih sjednica, pri čemu je iskustvo zemalja koje su po stepenu dostignutih demokratskih standarda slične našoj i onih koje su nekoliko koraka ispred nas, različito, nemate jedinstven standard kad je ta neposredna komunikacija parlamentarnog dijaloga sa građanima u pitanju, da bi je primijenili na crnogorske uslove“, naveo je on.

Vuković bi, kako je kazao, volio da se jednog dana rad parlamenta učini javnim onako kako je to urađeno u njemačkom Bundestagu, da se izvrši demokratski prihvatljiva redukcija onog što se čini neposredno i direktno javnim kada je parlament u pitanju. „Vjerovatno će trebati još dosta vremena, volio bih da to bude što prije, da takvu praksu učinimo i vlastitim parlamentarnim i društvenim iskustvom“.

„Parlamentarni kanal može da bude i za takve intervencije dobra dopuna, može da bude ne alternativa, nego rješenje“, rekao je Vuković.

Prema njegovim riječima, svi mediji su okrenuti tržištu, a informacije koje plasiraju moraju imati težinu koja će zavrijediti gledanost ili čitanost, a samim tim i odgovarajući ekvivalent od onoga ko konzumira te informacije.

„Tako da prisiljavati i državnu televiziju da prenosi sve sjednice nije u skladu sa ostalim politikama koje pokušavamo promovisati u Crnoj Gori“, kazao je Vuković.

Portal Analitika