Politika

Vuković: Đukanović ni 1996. godine nije htio ponovo da bude premijer

Izvor

- Radna grupa za izborno zakonodavstvo počinje rad u ponedjeljak i očekujem da posao možemo završiti za pet dana. To pitanje više nije problem. Crna Gora će vrlo brzo dobiti novi zakon o izboru odbornika i poslanika - rekao je Vuković.

On se osvrnuo i na aktuelnu polemiku o (mogućem) povlačenju Đukanovića sa dužnosti predsjednika Vlade, podsjećajući da je premijer Đukanović još prije gotovo deceniju i po prvo put rekao bliskim saradnicima da nije oduševljen tadašnjom ponudom da ponovo bude na čelu Vlade. Vuković je pojasnio način na koji se aktuelni predsjednik Vlade davne 1996. godine ponovo našao na tom mjestu, u čemu je, kako kaže, ključnu ulogu imao tadašnji prvi čovjek države, Momir Bulatović i nastavlja:

- Đukanović tada dobija vrijeme da pravi Vladu, zove mene prvog i kaže da nije želio da i dalje radi taj posao. Rekao mi je da će da pravi evropsku vladu - kazao je Vuković i dodao da su Đukanovićeve riječi tom prilikom bile: "Nisam, Miško, više mislio da radim ovaj  posao predsjednika Vlade. Mislio sam da je bilo dosta ovih šest godina i da je vrijeme da radim drugi posao. Oni su me pritiskali".

Vuković je podsjetio da je tokom 2000. godine kompletna tadašnja srpska opozicija, izuzev Vojislava Koštunice, vrlo često bila u kabinetu premijera Đukanovića.

- Tražili su pomoć. Svake vrste, političke, pa i egzistencijalne.

Dugogodišnji član DPS-a smatra da predsjednik Srbije Boris Tadić uvažava Crnu Goru, ali dodaje:

- Slušajući mnoge mudre ljude, pa i gospodina Tadića, ima mnogo stvari koje i mene lično zbunjuju. Ne može se nikako insistirati na takozvanoj kategoriji konstitutivnog naroda u državi a da to ima ustavopravne implikacije.

Vuković je iznio ranija očekivanja, da će još 2000. godine, kada je pala gvozdena zavjesa na Balkanu, kontakti između Srbije i Crne Gore biti intenzivniji, kao što je to slučaj sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom. Ipak, na "normalan odnos" se još čeka, a prema njegovim riječima, najbolji primjer za to šta treba uraditi daje lider Republike Srpske:

- Milorad Dodik je pred izbore rekao: "Ljudi koji se osjećaju Srbima u Crnoj Gori treba da se okrenu Crnoj Gori i da je osjećaju kao svoju državu i da svoje probleme rješavaju u Crnoj Gori".  I da (Boris) Tadić ne povlađuje onom dijelu kojem mora povlađivati, pa govoriti: "Mi ćemo se ponašati kao matična država ne miješajući se u unutrašnje stvari". To je komplot. Oni koriste termin "matična država", a tog termina nema u evropskom pravnom žargonu - zaključuje Vuković.

Portal Analitika