Politika

Upozorava da se odlaskom predstavnika vladajućih partija na proslavu neustavnog Dana RS narušavaju dobrosusjedski odnosi koji su preduslov za nastavak EU integracija

Vuković: Izostanak reakcije Podgorice dokaz da vlast u Crnoj Gori kontroliše Beograd

To je poruka da promjena imena iz DF u ZBCG nije promijenila suštinu i da su njihove antizapadne politike ostale nedvosmislene i nepromijenjene. Svaki pokušaj relativizacije, a to se može očekivati od njihovih koalicionih partnera iz PES-a, zapravo govori da PES nema problem sa ovim činom i da bivši DF zapravo radi ono što svi zajedno u vlasti misle da je ispravno i potrebno, navodi Vuković

Vuković: Izostanak reakcije Podgorice dokaz da vlast u Crnoj Gori kontroliše Beograd Foto: UNDP
PobjedaIzvor

Odlazak predstavnika dijela vladajućih partija u Banjaluku na proslavu Dana Republike Srpske, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim, narušava ključno načelo kopenhaških kriterijuma o dobrosusjedskim odnosima koji su preduslov za dalje evrointegracije, a ukoliko na sve to izostane zvanična i nedvosmislena reakcija vlasti u Podgorici, Crna Gora postaje dio grupe regionalnih aktera prepoznatih kao faktori nestabilnosti i antizapadnih vrijednosti, smatra profesor Univerziteta Džons Hopkins iz Vašingtona Siniša Vuković.

On je, u izjavi za Pobjedu, ocijenio da predstavnici partija vlasti odlaskom u Banjaluku šalju poruku prvenstveno svojim biračima i ključnim saveznicima u Beogradu i Moskvi da nijesu odstupili od svojih ključnih etno-nacionalističkih načela.

"Ovim, takođe, žele istaći da se njihove ideološke pozicije neće mijenjati, bez obzira na bilo kakve privremene koalicione aranžmane sa drugim partijama u Crnoj Gori. Takođe se može zaključiti da ih stavovi, upozorenja, kao i reakcije bilo koga iz međunarodne zajednice neće obeshrabriti u toj namjeri, jer su njihovi desno-nacionalistički prioriteti ostali isti i prosto ne osjećaju potrebu da se mijenjaju zbog bilo koga", ističe Vuković.

Procjenjuje, takođe, da odlazak na obilježavanje Dana Republike Srpske predstavlja poruku i za Pokret ,,Evropa sad“ i predsjednika države Jakova Milatovića koji su, kako kaže, uporno ubjeđivali crnogorsku javnost da će bivši Demokratski front podržati evroatlansku viziju Crne Gore.

"To je poruka da promjena imena iz DF u ZBCG nije promijenila suštinu i da su njihove antizapadne politike ostale nedvosmislene i nepromijenjene. Svaki pokušaj relativizacije, a to se može očekivati od njihovih koalicionih partnera iz PES-a, zapravo govori da PES nema problem sa ovim činom i da bivši DF zapravo radi ono što svi zajedno u vlasti misle da je ispravno i potrebno", navodi Vuković.

Ukoliko na sve to ne uslijedi reakcija Ministarstva vanjskih poslova i premijera Milojka Spajića kojom se oni ograđuju od tog čina i ukoliko ne pošalju nedvosmislenu poruku da je bilo kakvo obilježavanje secesionizma u Bosni i Hercegovini protivno onome za što se zalaže zvanična Crna Gora, Vuković upozorava kako se onda već sada može zaključiti da odlazak Mandića u izborni štab SNS-a nije bio izolovani slučaj, već trend kojim se pokazuje da je vlast u Crnoj Gori prije svega pod direktnom kontrolom Beograda i njihovih proksija u regionu.

"Ovim činom se narušava ključno načelo kopenhaških kriterijuma o dobrosusjedskim odnosima, definisanim u aktima o stabilizaciji i pridruživanju, koji su preduslov za bilo kakve dalje evrointegracije. Ovim činom, ukoliko izostane zvanična i nedvosmislena reakcija vlasti u Podgorici, Crna Gora postaje dio one grupe regionalnih aktera koji su prepoznati kao faktori nestabilnosti i antizapadnih vrijednosti", zaključio je Vuković.

Portal Analitika