Gotovo godinu nakon što je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) 2. jula 2021. godine donijela mišljenje da Goran Vuković, direktor Agencije za elektronske medije, nije u sukobu interesa i da nema zakonskih ograničenja za njegovo imenovanje - promijenila je mišljenje i objavila suprotno.
ASK je 26. aprila ove godine objavio mišljenje koje je, kao i prvo, potpisala direktorica Jelena Perović a u kom sada piše da je ugrožen javni interes koji upućuje na postojanje korupcije u postupku imenovanja Gorana Vukovića na mjesto direktora Agencije za elektronske medije (AEM) jer je njegova supruga članica Disciplinske komisije, koju formira Vlada.
Zahtjev
Goran Vuković se prošle godine samoinicijativno obratio ASK-u zbog pisanja pojedinih medija da je nezakonito izabran za rukovodioca i da je u konfliktu interesa. Tada mu je, u julu, iz ASK-a rečeno da nema sukoba interesa.
''Polazeći od navedenih odredbi Zakona o sprečavanju korupcije i Zakona o državnim službenicima i namještenicima, a u odnosu na navode iz zahtjeva, nijesu propisana zakonska ograničenja povodom navedenog...
Naime, imajući u vidu nadležnosti Disciplinske komisije kao i nadležnosti AEM-a konstatuje se da nemaju dodirnih tačaka te da imenovani javni funkcioner, kao vršilac dužnosti AEM-a, i njegova supruga, kao članica Disciplinske komisije, na navedeni način ne mogu doći u sukob interesa. Ovo sa razloga jer navedena Diciplinska komisija vodi disciplinski postupak za težu povredu službene dužnosti protiv državnog službenika, odnosno namještenika, dok se na zaposlene u AEM-a ne primjenjuju odredbe Zakona o državnim službenicima i namještenicima, već odredbe Zakona o radu'' napisala je direktorica ASK-a Perović u rješenju objavljenom prošle godine.
U pitanju je odredba zakona prema kojoj na poziciju direktora AEM-a ne može biti izabran supružnik lica koje je imenovano od strane Vlade, Skupštine ili institucije predsjednika Crne Gore.
Ista legislativa
Od 2. jula 2021. godine, kada je objavljeno mišljenje ASK-s u kome se navodi da nema sukoba interesa, do 26. aprila 2022. godine kada je objavljeno drugačije, nije se promijenio Zakon o sprečavanju korupcije.
Ipak, ista agencija je prije četiri dana objavila mišljenje u kome se navodi da je utvrdila ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije. Ovoga puta su po službenoj dužnosti pokrenuli postupak za utvrđivanje postojanja ugrožavanja javnog interesa.
''Supruga je citiranim rješenjem Vlade imenovana za članicu Disciplinske komisije, što je svrstava u kategoriju lica koja su bračni drugovi, lica koja bira, imenuje ili postavlja predsjednik, Skupština ili Vlada, te je postojala smetnja za imenovanje Vukovića za direktora AEM-a…, a što je, u tom trenutku kandidat za direktora, Vuković morao znati'' navodi se u dokumentu Agencije.
Vuković je, prema dokumentima u koje je Pobjeda imala uvid, pisao i Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija. Ministarka Tamara Srzentić je, u odgovoru, navela da smatra relevantnim mišljenje ASK-a od 2. jula 2021. godine.
Obratio se i generalnom sekretaru Skupštine Crne Gore u kome je dostavio pravno tumačenje povodom natpisa u medijima.
Vuković je zatražio i mišljenje advokata da li su postojale pravne smetnje za njegovo imenovanje za direktora AEM-a.
Advokat Dragoljub Đukanović je na osnovu mišljenja Agencije za sprečavanje korupcije od prošle godine, odnosno rješenja 02-01-1509/2 i Zakona o elektronskim medijima takođe dao pravno mišljenje da ne postoji sukob interesa u radnim angažmanima Gorana Vukovića i njegove suruge Mirjane Vuković.
Vuković je na mjesto rukovodioca AEM-a izabran u martu 2019. godine.
''Članovi SAEM su sa svim podnosiocima prijava na javni konkurs obavili intrervjue. Odluka je donijeta nakon obavljenih razgovora i analize prijava na javni konkurs, sa posebnim osvrtom na vizije razvoja sektora audio-vizuelnih medijskih usluga u Crnoj Gori'' objavljeno je nakon njegovog izbora prije tri godine.
Nije bilo prepreka
Vuković se, u oktobru prošle godine, nakon pisanja novina Dan, te portala Borba, Fos media, Dan i RTCG izjasnio i pred Savjetom AEM-a, sjednica je zakazana upravo povodom tih natpisa, uprkos odluci ASK-a iz jula mjeseca u kojoj je napisano da konflikt ne postoji.
On je izjašnjenje dostavio predsjedniku Savjeta Branku Boškoviću, i članovima Andrijani Nikolić, Rajku Todoroviću i Edinu Koljenoviću.
Tada je SAEM imao nepotpuni broj članova, jer je Boris Raonić, kao predstavnik NVO Građanska alijansa, prešao na mjesto generalnog direktora RTCG. Na njegovo mjesto je kasnije došao Milan Radović iz iste NVO. Koljenović je takođe povezan sa tom NVO u kojoj je bio koordinator programa.