Na Forumu su učestvovali i gradonačelnici Sarajeva, Tirane i Rijeke. Oni su zajednički poručili da bi trebalo više raditi na komunikaciji između gradova, jačati saradnju, učiti jedni od drugih.
Komentarišući projekte u Podgorici, gradonačelnik Ivan Vuković kazao je da su autobusi primjer loše saradnje Grada i Vlade.
"Kada želim da dobijem kredit ili kupim, recimo, autobuse, moram da se obratim prvo Vladi. Tu je problem, jer saradnje nema. Već 10 mjeseci čekam odgovor za sastanak. To komplikuje život u Podgorici, jer su autobusi prijeko potrebni, a da ne pominjem infrastrukturu", poručio je Vuković.
Gradonačelnik Tirane Erion Veliaj kazao je da od EU uglavnom dobijaju seminare i predavanja, kao i zaposlene koji koštaju skoro kao pola vrtića.
"Nakon zemljotresa, skoro sve smo rekonstruisali od pristiglih donacija. EU je dala novac, ali on još uvijek nije iskorišćen, još nisu počeli ništa da rade, jer ima dosta birokratije."
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić kazala je da je strateški cilj BiH pristupanje u EU.
"Sarajevo je jedinstven primjer da je mir moguć. Jako je važno da imamo dijalog, da bi nas drugi bolje razumjeli. Cilj Sarajeva, kao i građana BiH je pristupanje u EU. Rezultati ovoh sastanka proširiće temelje saradnje između gradova", ocijenila je Karić.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović istakao je da grad najviše radi na tome da budu što otvoreniji za sve ljude koji žele da žive u Rijeci.
"Loše je imati ograde na granicama, jer kada putujemo u Evropu, ograde nijesu nešto što želimo vidjeti. Imamo prednost što smo u EU, skoro svi projekti su finansirani EU novcem", kazao je Filipović.
Poručio je da su gradonačelnici važni dugmići, te da kolege iz Zapadnog Balkana treba da sarađuju više.
"Imamo dug spisak zajedničkih tema na lokalnom nivou, kao što su EU projekti, vrtići, vodosnabdijevanje. Drugi gradovi mogu učiniti na našim greškama i uspjesima, i tako biti bolji i brži. Forum su organizovali Evropski pokret u CG i Friedrich-Ebert -Stiftung".