Saopštenje dostavljeno Portalu Analitika objavljujemo integralno.
Put "demokratske" Crne Gore ka Evropskoj uniji, juče je zaustavljen u Skupštini.
U raspravi o usaglašavanju Izbornog zakonodavstva s Ustavom i ispunjavanju prvog od sedam uslova Evropske komisije od čijeg rješavanja zavisi početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, pokazana je potpuna nespremnost za rješavanje ovog važnog pitanja. Iz diskusija predstavnika parlamentarnih stranaka, nije bilo moguće prepoznati ozbiljnost u traganju za rješavanjem ovog problema.
- Bilo je govora o svemu samo ne o konkretnom problemu. Evropska perspektiva je kod svih kao i uvijek bila prioritet bez alternative. Govorilo se o afirmativnoj akciji, diskriminaciji i asimilaciji ali ključni problem nijesu dotakli ni politički predstavnici pozicije niti opozicije. Moglo se čuti o ugroženosti svih manjinskih nacionalnih zajednica, manjinskih grupacija, čak i Crnogoraca ali problem Srba, zbog kojeg se ovaj zakon ne usaglašava s Ustavom evo više od tri godine, niko nije ni pomenuo. Vidjelo se raspoloženje kod svih diskutanata da sve prođe u najboljem redu, da se na savremen način kroz građanske partije i građansku državu zadovolje potrebe svih, samo da se nigdje srpski nacionalni interes ili očuvanje identiteta ne pomene.
Najagilniji i najduži u elaboraciji svog viđenja i predloga svoje stranke, bio je poslanik SNP-a. Doduše predlagao je da se postojeći Ustav prilagodi njegovom i prijedlogu njegove partije, tako što bi se odredila gornja granica od 16,5 odsto ukupnog stanovništva za mogućnost korišćenja afirmativne akcije i autentične zastupljenosti u parlamentu Crne Gore. Prije njega primjena brojeva uspjela je jedino poznatom matematičaru Ludolfa sa brojem π (3,14 ...), doduše na naučnoj osnovi, što juče nije bio slučaj sa poznatim kombinatorom iz redova SNP-a. Ipak, njegovu teoriju u potpunosti su podržali i predstavnici druge dvije građanske partije u parlamentu (PZP i NOVA), koje sada djeluju jedinstveno. Umjesto da traže promjene Ustava kako bi Srbi kao relativno većinski narod dobili status konstitutivnosti, poslanici opozicije koje taj narod uglavnom glasa, predlažu model koji će srpske narod potpuno onemogućiti u zaštiti svojih identitetskih prava i prava koja im se garantuju adekvatnim evropskim i svjetskim standardima.
Predstavnici vladajuće koalicije ispratili su ovakav odnos opozicione parlamentarne grupacije "Bolja Crna Gora", kupujući tako vrijeme, čekajući novi popis stanovništva kojim bi se sve postavilo na svoje mjesto. I jedni i drugi veoma dobro znaju da je osnovni problem funkcionisanja države Crne Gore a samim tim i neusaglašavanja izbornog zakonodavstva, neriješeno srpsko pitanje. Strah da se to pitanje konačno postavi i riješi na kvalitetan način imaju i pozicija i opozicija. Pozicija kako ne bi ojačao srpsku korpus u Crnoj Gori a opozicija da se ne bi zamjerila stranim mentorima koji ih navodno pripremaju za moguću alternativu posrnuloj vladajućoj koaliciji.
Srpske nacionalni savjet svojim formiranjem u postojećem ustavnom rješenju, postavio je srpsko pitanje na jedini mogući način i od te koncepcije neće odustati sve do momenta kada Srbi dobiju ono što im je zahvaljujući međusobnoj suglasnosti opozicije uskraćeno, odnosno status konstitutivnosti.
Srpski nacionalni savjet već je jednom molio rukovodstvo najjače opozicione stranke (SNP), koju uglavnom glasa članstvo srpskih nacionalnosta, da interese srpskog naroda u ime te stranke ne brane oni koje ne dotiče problem srpskog naroda u Crnoj Gori. Nastavak ovakvog odnosa SNP-a bez ponude konkretnog rješavanja srpskog pitanja shvatamo kao djelovanje SNP-a protiv interesa Srba u Crnoj Gori, čemu ćemo se odlučno suprostaviti.
Pozivamo vladajuću koaliciju i vladajuću opoziciju, da odmah na dnevni red postave rješavanje pitanja srpskog naroda u Crnoj Gori, što bi značilo izmjene Ustava u tom pravcu i u vezi sa tim usvajanje Izbornog zakonodavstva usklađenog sa Ustavom a zatim organizovanje izbora na svim nivoima, jer su svi održani izbori u Crnoj Gori u nesaglasnosti s postojećim Ustavom.
Svako drugo rješenje koje bi bilo bez saglasnosti Srpskog nacionalnog savjeta, bio bi kontraproduktivan i uzaludan posao, posebno za parlamentarne stranke koje glasa srpski narod u Crnoj Gori.