Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović-Stanković pitala je Ibrahimovića kada će biti raspisan tender za izgradnju i sanaciju puta R29 na dionici Sv. Ivan - Kamenički most u Opštini Bar.
''Počela je još jedna turistička sezona a naši građani nemaju put koji povezuje Crnu Goru sa Albanijom a prolazi kroz Mrkojeviće. Nažalost i dalje će turisti i mještani imati probleme zbog lošeg puta. On ima veoma važan međunarodni karakter jer je i glavna saobraćajnica koja vodi porema graničnom prelazu Sukobinu i preko kojeg godišnje prođe više stotina hiljada vozila'', obrazložila je Vuksanović-Stanković.
Ona je ukazala na činjenicu da je Opština Bar sa svoje strane uradila sve.
''Uplaćeno je 600.000 eura za eksproriaciju a ja se pitam đe su te pare. Ni valsnicima nije isplaćeno sve što je trebalo. Mi nemamo put, a vlasnici čije je zemljište ekspropriisano nisu dobili novac'', kazala je ona.
Ibrahimović je u odgovoru kazao da su se i poslanici Bošnjačke stranke bavili ovom problematikom.
''Svi građani se interesuju za kvalitet saobraćajnica Crne Gore. Treba naznačiti važnost ove saobraćajnice. Treba se napokon nešto uraditi sa ovom dionicom i imate sagovornika u tom pravcu'', kazao je Ibrahimović.
Kako je dodao, svjestan je šta to znači za građane Mrkojevića i povezivanje Crne Gore, Albanije, Sjeverne Makedonije i Kosova.
''Država mora prepoznati važnost ovog regionalnog puta'', dodao je on.
Ibrahimović je naveo da će kao resorni ministar dati maksimalni doprinos da dobijemo kvalitetne saobraćajnice i da budemo u pravom smislu turistička destinacija.
On je dodao da od strane Opštine Ulcinj još uvijek nisu dobili potvrdu da su riješeni svi imovinsko pravni odnosi.Kako je dodao Uprava za saobraćaj planira da javne pozive za izbor izvođača radova i stručnog nadzora za rekonstrukciju predmeta saobraćajnice objavi tokom četvrtog kvartala ove godine a predviđeno je da rok za izvršetak istih bude 500 kalendarskih dana bude od dana uvođenja izvođača u poslu.
''I ja sam za to da se sve preispita, đe su pare, da li ih je neko uzeo od građana, ali isto sam za to da svako radi svoj posao'', kazao je Ibrahimović.
Novac da se vrati Opštini Bar
Vuksanović-Stanković je u komentaru na odgovor kazala da je Ibrahimović uradio svoj posao tako što je na prethodnoj sjednici Vlade 500.000 eura koje su bile namijenjene za put preusmjerio na izgradnju regionalnog puta Bioče-Mataševo-Kolašin.
''Zašto su pare koje su bile planirane za put kroz Mrkojeviće preusmejerene na drugo mjesto. Odakle vam pravo za to i kakve su to odluke Vlade Crne Gore'', kazala je ona.
Vuksanović-Stanković je poručila da nam u Crnoj Gori trebaju djela a ne riječi. Ona je navela da Opština Ulcinj mora polagati račune Vladi a ne obratno.
''Krenite vi od Bara pa ćete stići do Ulcinja. Mi ćemo već na sljedećoj sjednici Vlade tražiti da se novac koji ste preusmjerili vrati. Taj novac pripada Baru i kako ste ih uzeli vratite ih na poziciju sa koje ste ih uzeli'', kazala je ona.
Ibrahimović je u odgovoru kazao da su finansijska sredstva predviđena budžetom.
''Ona neće biti kočnica da se počne rekonstrukcija puta Bar - Kamenički most - Krute. Znajući kakav je intezitet na tom putu i da u Mrkojeviće živi veliki broj građana koji svakodnevno saobraćaju tim putem postoji i moja apsolutna podrška da se pitanje rekonstrukcije tog puta što prije riješi'', kazao je Ibrahimović.
Nema zvaničnih informacija da Port of Adria želi da proda svoj dio Luke Bar
Poslanik Vladan Raičević pitao je ministra Ibrahimovića da li je Vlada pokrenula pitanje otkupa privatizovanog dijela Luke Bar kako bi u susret budućim izazovima bila konkurentna regionu a samim tim i Evropi
Ibrahimović je odgovarajući kazao da se Crna Gora mora vratiti na mapi transporta tovara.
''Zbog svoje pozicije i luke. Vjerujem da ćemo u narednom periodu znati značaj ovog pitanja i da ćemo sa evropskim partnerima uspjeti da uspostavimo koridor. U ovoj žestokoj konkurenciji kada veće države usmjeravaju transport prema komšijama u Albaniji i Hrvatskoj, Crna Gora se što prije mora vratiti na toj mapi'', kazao je on.
Ibrahimović je dodao da je Luka Bar od izuzetnog značaja za Crnu Goru.
''Nemam zvaničnu informaciju da vlasnik Port of Adria želi da proda njegov dio (preko 60 odsto). U nekim razgovorima došao sam do informacije da ipak ima interesovanja za to. Mi ne smijemo dozvoliti da neko kupi taj dio. To moramo mi sačuvati za sebe i posle kroz kvalitetni ugovor naći potencijalnog investitora koji će da razvija sve prednosti Luke Bar'', kazao je on.
Raičević je kazao da nije ubijeđen da se će se otkup dijela Luke Bar tako lako realizovati.
''Godinama Crna Gora ne uzima pune prihode od sopstvene luke i kao takva predstavlja posebni bezbjednosni izazov. Potrebno je bilo izraditi posebni normativni okvir kako bi se srce luke a i dobar dio privatizovanog dijela slobodne carinske zone vratilo državi'', kazao je on.
Kako je dodao, pitanje ne bi pokrenuo da velike svjetske kompanije nisu pokrenule pitanje i krenule u realizaciju kupovine cijelog konzorcijuma koji gazduje dijelom naše kompanije.
''Došao sam do podatka da je veoma ozbiljna svjetska kompanija Mediteran Šiping Kompani, dala ponudu Global Portsu koji upravlja privatizovanim dijelom naše luke i to da predstavi krajnji rok prodaje kompanije do 13. jula ove godine. Pitanje je ako se ta kupovina ipak obavi da li će moći naša Vlada da otkupi srce luke. U posljednje vrijeme su nam puna usta nacionalnih i strateških interesa pa evo prilike da se sa riječi pređe na djela'', kazao je on.
Crna Gora Meka za energiju
Poslanik Branko Radulović pitao je Ibrahimovića šta planira da uradi u sektoru energetike i kojom dinamikom?
Ibrahimović je u odgovoru naveo da sve države ako žele ekonomsku stabilnost moraju imati energetsku nezavisnost.
''I ova Vlada je prepoznala važnost toga i treba da preduzme sve kako bi sačuvali energetsku stabilnost. Biće velika bitka za energiju i biće izazovno i za veće države od Crne Gore'', kazao je on.
Kako je dodao Crna Gora je Meka za energiju.
''Toliki hidropotencijal na ovoliko kvadrata ne vjerujem da ima ijedna država. Taj potencijal je primarni za nas. Ne smijemo zaboraviti ni solarni i vjetropotencijal. Svjesni smo da termoelektrana u Pljevljima iako daje 40 odsto proizvodnje električne energije mora se rješavati, ne samo zbog obaveza prema EU, već i zbog dekarbonizacije i poboljšanja zelene energije Crne Gore'', kazao je Ibrahimović.
On je dodao da se mora naći razvnoteža između energetskog blagostanja i očuvanja životne sredine.
''Na inicijativu Ministarstva kapitalnih investicija usvojena je informacija o potrebi formiranja međuresornog radnog tijela za analizu i praćenje sigurnosti snabdijevanja energijom'', dodao je on.
Radulović je dodao da svaki neproduktivan rad Vlade košta Crnu Goru na desetine miliona eura dnevno, a svaki dobar potez daje na stotine miliona eura plusa.
''Kada je u pitanju energija nema više kupovana kola posle 2035. Sva će biti električna. Vi koji budete imali kola nećete moći ulaziti u glavne gradove'', kazao je on.
Radulović je dodao da se mora ozbiljno razmišljati o potapanju Šavnika.
''Tolika će nam akumulacija biti da ćemo moći svakoj kući da damo po sanduk zlata. Ako to ne uradimo vratićemo se u predindustrijsko doba. Tim projektom imaćemo vodu kroz 30-50 godina kada vode više neće biti što će biti glavni resurs'', kazao je on.
Radulović je poručio da se trebaju riješiti problemi sa Dodikom oko Buk-Bijele i oko Bilećkog jezera.
''Ne može više da nas pljačka pa makar bio naš brat. Onaj ko mu to dozvoljava neka mu da svoju kuću. Ja sam bio tamo, došao u kabinet i nisu mi dali da pričam. Koji je taj lopovluk tamo. Koliko nas pljačka bilećko jezero'', kazao je Radulović.
Nagomilovani infrastrukturni problemi u Kotoru
Lider liberalne partije, Andrija Popović kazao je da se dvoumio da postavi pitanje jer nije siguran da će Vlada zbog potencijalnog potpisivanja Temeljnog ugovora dočekati 100 dana rade.
On je ipak pitao ministra Ibrahimovića što će 43. Vlada preduzeti da se u regionu Boke kotorske riješe nagomilovani infrastrukturni problemi a odnose se na izgradnju zaobilaznice Kotor, davno projektovane trasom Škaljari do Dobrote.
''Kotor koji godišnje posjeti preko milion turista je gotovo jedini grad u Crnoj Gori bez obilaznice. Kotor zbog izuzetnih vrijednosti je upisan u listu svjetske prirodne i kulturne baštine kao jedini u našoj državi i to je jedna od 900 svjetskih lokacija. Potom zanima me izgradnja bulevara od aerodroma Tivat do plaže Jaz, zatim šta je sa izgradnjom sportske dvorane u Kotoru. Zanima me i proširenje rekonstrukcije regionalnog puta Kotor - Njeguši odnosno Trojica - Krstac što je dionica od 17 kilometara najstarijeg puta u Crnoj Gori'', pitao je Popović.
Ibrahimović je kazao da je mnogo neriješenih problema kada je u pitanju putna infrastruktura u Kotoru.
''To je veliki izazov za ovu Vladu. Treba omogućiti da dođu i građani iz drugih gradova našeg primorja. Sa druge strane ne možemo dozvoliti da imamo ovakve saobraćajnice. Onoliko koliko može Vlada će raditi da počne da rješava probleme. Ne zaboravimo da se bukvalno odustalo od jadransko-jonskog autoputa. Sada se ide na ovu brzu saobraćajnicu za koju su potrebna ogromna sredstva. Nastavićemo da idemo u tom pravcu ali dolazimo do onoga da je prostorno planska dokumentacija problem'', kazao je Ibrahimović.
Pojedine državne kompanije uprkos preporukama Vlade nastavljaju sa zapošljavanjem
Poslanica Suzana Pribilović je pitala ministra Ibrahimovića koliko je lica u periodu od 1. aprila 2021. do 1. juna 2022. godine angažovano preko agencija za posredovanje pri zapošljavanju u privrednim društvima čiji je većinski vlasnik država u kojima Vlada preko MKI vrši nadzor. Ona je pitala i koliko je sredstava po tom osnovu isplaćeno tim agencijama u istom periodu.
''Svjedoci smo da se skoro svakog dana javno objavljuju dokazi da je nakon 30. avgusta došlo do nekontrolisanog zapošljavanja u državnim privrednim društvima. Jedan od takvih dokaza je upravo informacija MKI sa početka ovog mjeseca koja se bavila uvećanjem broja zaposlenih i povećanju troškova poslovanja i to samo u EPCG, CEDIS-u, Luci Bar i RUP. Ova informacija se takođe bavila samo podacima o broju zaposlenih i angažovanih lica po osnovu ugovora o radu na određeno i neodređeno vrijeme, ugovora o privremenim i povremenim poslovima i ugovorima o djelu i to samo za period od 31.12.2020. do 31.12.2021. godine'', kazala je ona.
Ibrahimović je odgovorio da ti podaci samo govore o tome kuda idu naša preduzeća odnosno kako menadžment misli da preduzeća budu rentabilna.
''Od 21. preduzeće gdje je resorno ministarstvo MKI samo 11 je poslalo odgovor. To je samo još jedan dokaz neodgovornosti menadžmenta i neprofesionalnosti. Ono što smo mogli sa mjesta resornog ministarstva, ja sam iznio informaciju na Vladi o povećanju broja zaposlenih i povećanju troškova poslovanja'', kazao je on.
Kako je dodao, Vlada je preporučila privrednim društvima da bez odlaganja obustave sve aktivnosti u vezi sa zapošljavanjem kao i aktivnosti na donošenju akata o unutrašnjoj sistematizaciji i organizaciji radnih mjesta sve do usvajanja redovnog godišnjeg izvještaja o radu privrednih društava.
Nažalost, kako dodaje, neki od direktora nisu poslušali ni preporuku Vlade.
''Ovih dana i dalje nastavljaju sa zapošljavanjem. Ne znam da li su svjesni odgovornosti prije svega prema preduzeću a onda i prema građanima i budžetu. MKI će u skladu sa svojim mogućnostima upozoravati kako bi se menadžment odnosio u skladu sa Ustavom i Zakonom'', dodao je on.
Kako dodaje, neki od rukovodioca i dalje sjede u prošlosti i ne znaju da je vrijeme promptnih odgovorna da bi nerentabilna preduzeća postala rentabilna.
''Ovakvom poslovnom saradnjom bojim se da će se u pojedinim preduzećima kriza i dalje produbiti.
Za vrijeme 42. Vlade gotovo u potpunosti zaustavljeni radovi na putu između Pljevalja i Metaljke
Poslanik Danijel Živković pitao je ministra kada možemo očekivati završetak radova na dionici magistralnog puta između Pljevalja i Metaljke.
''Radi se o putu koji je jedina spona sa našom susjednom državom BiH. Taj ugovor je potpisan u maju 2019. godine i radovi traju već jedan duži vremenski period. Probilo se nekoliko rokova a došla je i reakcija građana zbog toga što nismo imali završetak tih radova u planiranim rokovima. Razumijem da smo imali niz objektivnih razloga od pandemije preko neuređenih imovinsko pravnih odnosa do blokade institucija. Međutim ako uzmemo u obzir da je došlo do povećanja cijena građevinskog materijala zanima me šta će ministarstvo preduzeti da se završe ovi radovi'', obrazložio je on.
Kako je Ibrahimović kazao za vrijeme 41. Vlade su radovi na ovoj dionici bili usporeni, ali da je za vrijeme 42. došlo do gotovo potpunog zaustavljanja izvođenja radova.
''Moramo naznačiti da u tom dijelu ima određeni broj sela koja već tri godine trpe izvođenje radova i kojima se zbog toga život učinio nemogućim. Daću maksimalni doprinos da se u što kraćem roku, možda i do kraja 2022. završe radovi na toj dionici puta. U razgovoru i sa direktorom Uprave za saobraćaj, pored svih poteškoća, čini se da smo blizu toga da izvođač radova prihvati neke uslove kako bi završio radove'', kazao je Ibrahimović.
Poslanica Jovanka Laličić pitala je ministra da li je konzorcijum kompanija Eni Novatek koji je vršio istražno bušenje dostavilo oficijalni izvještaj o izvedenim radovima i da li je konzorcijumu vraćena bankarska garancija kao i kojoj je fazi realizacija projekta druge bušotine.
''Početkom ove godine pročitali smo u medijima da su koncesionari došli do kraja bušotine, te da je smatraju suvom i da proizvodnja sa nje nije moguća. Konzorcijum ima obavezu da do juna dostavi konačni izvještaj a ugovorom je definisano da nakon revizije se vrati bankarska garancija koja se nalazi u sefu Ministarstva ekonomskog razvoja'', obrazložila je ona.
Ibrahimović u odgovoru nije naveo da li je konzorcijum dostavio izvješta. On je kazao da kako su nakon prve bušotine napustili radove, vraćanje umanjenje garancije je u razmatranju.