Svakodnevna retorika predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, je prepuna ideja o kulturnom, nacionalnom i političkom jedinstvu Srba, a takve izjave podstiču nacionalizam i politiku identiteta, koja je u suprotnosti za građanskim pluralizmom i pravom manjina, kazala je gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava Nevenka Vuksanović.
“Ono što ohrabruje jeste da u Crnoj Gori preovladava, apsolutno, građanski koncept, mi to vidimo i prema programima sa kojima istupaju i političke partije, da u svim tim programima dominira građanski koncept i euroatlantske vrijednosti. Za nas je to ohrabrujuće, barem formalno, a to znači da Vučićeve riječi i takav vokabular neće i za sada nemaju težinu da utiču na izmjenu vrijednosti kako građana i građanki, tako i nekog političkog prostora”, rekla je ona.
Istraživanje CEDEM- a, od marta ove godine, kako je podsjetila, pokazalo je da se etnička distanca smanjuje. Vuksanović dodaje da je to najuočljivije kod mladih.
Ona smatra i da politički sukobu, u svakom smislu, razvijaju krajnje negativnu atmosferu, a takav diskurs, prema njenom mišljenju, može uticati na građane da apstiniraju na predstojećim izborima.
“Posljednje istraživanje političkog javnog mnjenja, koje je CEDEM radio, ukazuje na to da su najviše rangirani predsjednik i premijer. To znači da će i sukob između njih biti dominantan, pogotovu izlaskom Milatovića iz PES-a. Cilj, uopšte, tog sukoba je da se opovrgne ili učvrsti vlast. Treba da imamo na umu da ovo krajnje pogoduje ostalim partijama, koje se fokusiraju na druge stvari i imaju priliku da istaknu svoj program. To izrazito pogoduje DPS-u, kao najvećoj opozicionoj partiji trenutno”, naglasila je Vuksanović.
Sporno je, kako objašnjava, veliko učešće premijera i predsjednika Crne Gore u predizbornoj kampanji. Kao primjer navodi odluku Ustavnog suda Hrvatske, koji je zabranio hrvatskom predsjedniku Zoranu Milanoviću učešće u predizbornoj kampanji, i, što kako naglašava, treba da nam služi za primjer kako bismo izbjegli skretanja sa primarnih dužnosti predsjednika i premijera.
Evropska komisija je odlučna da se ozbiljnije bavi politikom proširenja, vjeruje Vuksanović i dodaje da je to povoljno za Crnu Goru, ali se i očekuje da se ozbiljnije pristupi reformi, da to ne bude formalnost, već konkretni koraci.
“Sasvim sam sigurna da nam Evropska komisija neće progledati kroz prste, da će od nas očekivati izrazitu ozbiljnost u ispunjavanju tih reformi. Da li tu ozbiljnost imamo, vidjeće se. Ukoliko bude političke stabilnosti i političke volje, to je naravno, dostižno, ali se definitivno od nas očekuje. Vjerujem da ćemo pokazati tu ozbiljnost i da će Evropska komisija, prosto Evropska unija, potpomoći taj proces i da ćemo dobiti pozitivnu ocjenu. Stojimo svakako bolje u odnosu na susjedske zemlje iz regiona”, zaključila je Vuksanović.