“Šta nakon svega reći ljudima u dijaspori – neki čiste toalete u Holandiji, neki voze kamione po Americi ne bi li zaradili novac da ponovo izgrade svoje kuće. U tom smislu trebamo govoriti o kriminalu međunarodne zajednice i ne sumnjam da će u narednih 20 godina Republika Srpska postati Srbija”, kaže Vuliami u razgovoru za Justice Report - BIRN, a prenosi Radio Sarajevo.
Vuliami smatra da BiH i nakon svega što se desilo na ovim prostorima, ima veliku dušu, sa puno ljubavi i smijeha, te da će ljudi uvijek naći načina da idu dalje.
“Kako bi ovo bila divna zemlja da političari ne rade to što rade, a kada to kažem, mislim na političare sva tri konstitutivna naroda”, ističe Vuliami.
On ovih dana boravi u Sarajevu povodom obilježavanja 20 godina od početka opsade ovog grada, a promovisaće i knjigu The War is Dead, Long Live the War (Rat je mrtav, Živio rat)
Knjiga je priča o ljudima koje je kao ratni reporter sreo u avgustu 1992. u logorima Omarska, Trnopolje i Keraterm u Prijedoru, te njihovim životima 20 godina poslije. Knjiga sadrži i dio o Srebrenici i Višegradu.
“To je knjiga o izgubljenosti tih ljudi, kako geografski, tako istorijski. Postoji nevjerovatna slučajnost – jedna djevojka kojoj je otac ubijen u Omarskoj u Švedskoj je upoznala momka iz Kozarca i udala se za njega. To je, dakle, izuzetna priča o fenomenu ‘planete Prijedor’ i o ljudima koji su preživjeli stravična dešavanja, a koji žive rasuti po svijetu”, navodi Vuliami.
Proslavljeni reporter britanskog Obzervera i Gardiana ističe kako mu je najteža bila spoznaja da njegov izvještaj o logorima nije puno toga promijenio, te da se nakon toga desio i genocid u Srebrenici.