UCG: Zašto je važna energetska efikasnost?
VUŠANOVIĆ: Energetska efikasnost je jedna od najboljih grana koja se razvila u posljednjih 20 godina, najprije kao pojam i ideja, a striktno je vezana za najvažnije aktivnosti i izazove pred kojima je savremeno čovječanstvo, a to je: promocija održivosti i borba protiv klimatskih promjena.
Usudio bih se reći da je to disciplina koja treba da pomiri dva suprotstavljena pola: želju čovjeka za komforom i povećanjem standarda sa jedne strane, i degradaciju životne sredine zbog povećane potrošnje energije sa druge strane. Energetska efikasnost kao disciplina će pomoći da ne dođe do smanjenja standarda života ljudi, uz istovremenu zaštitu životne sredine i povećanje održivosti kao generalnog pojma.
UCG: Kako je koncipiran interdiciplinarni dvogodišnji master program Energetska efikasnost?
VUŠANOVIĆ: Studijski program je koncipiran tako da se u okviru njega izučavaju discipline u okviru kojih se prepoznaju glavni potrošači svih oblika energije u svim tehničkim sistemima. Pored toga, detaljno se, teorijski i praktično, izučavaju discipline koje pomažu da studenti shvate kako da se potrošnja energije smanji unapređenjem efikasnosti svakog uređaja i sistema. Na ovaj program su dobrodošli svi inženjeri svih profila, zatim arhitekti koji projektuju objekte za rad i življenje, a koji troše cca. 40% primarne energije na globalnom nivou.
UCG: Koje sposobnosti i vještine će steći studenti kroz ovaj program?
VUŠANOVIĆ: Studenti se osposobljavaju da prepoznaju prostor za unapređenje kod svakog od sistema pojedinačno, kao i da predlože tehnička rješenja, kako da se ona i implementiraju. Posebno bih istakao značaj laboratorija koje smo razvili na fakultetu za ove potrebe, gdje studenti imaju priliku da kroz nastavu isprobaju teze i hipoteze od kojih se polazi. U tom smislu, naš fakultet je u poslednjih nekoliko godina uložio značajna sredstva, kako u infrastrukturu, tako i u nastavnu opremu i software.
UCG: Zašto biste preporučili studentima da upišu ovaj master program?
VUŠANOVIĆ: Zato što prije svega nudi fantastične mogućnosti za zapošljavanje, podsticanje sopstvenog biznisa u konsalting sferi, zbog velike potražnje za ovim profilom stručnjaka na tržštu, kako u Crnoj Gori, tako i EU i šire. Jednostavno, vrijeme pred nama je biti ili ne biti po pitanju borbe sa klimatskim promjenama, a to bez energetske efikasnosti jednostavno nije moguće. Sve jači i strožiji EU planovi po pitanju potrošnje i proizvodnje energije daju nam za pravo da Energetsku efikasnost stavimo u top prioritete, rekao bih, i svih važnih državnih politika.
UCG: Koliko je važno za crnogorsko društvo da imamo stručnjake u ovoj oblasti?
VUŠANOVIĆ: Prema postojećoj legislativi svi javni i privatni objekti u Crnoj Gori treba da imaju tzv. energetske iskaznice, svi objekti podliježu tzv. energetskim inspekcijama koje treba da utvrde klasu objekta. Legislativa u ovoj oblasti je dobro razrađena, ali se, nažalost, malo ostvaruje u praksi. Novi kadar koji mi možemo daiškolujemo, siguran sam, ima ogromno polje za djelovanje jer je to jedna od obaveza u našem pristupnom procesu prema EU. Inženjera ove specijalnosti je jako malo.