Njihovo obraćanje uslijedilo je nakon što je predsjednik Opštine Budva Milo Božović iz pritvora donio odluku o razrješenju dosadašnje potpredsjednice Jasne Dokić, na čije je mjesto postavio Nikolu Jovanovića.
"Ko je dao ovlašćenje da se u spuškom istražnom zatvoru potpisuju odluke koje su u direktnoj suprotnosti sa važećim zakonima i Ustavom i kojima se nanosi direktna šteta građanima Budve. Da li je Viši sud u Podgorici imao saznanja o odluci koja je trebala da bude potpisana u istražnom zatvoru, a koja je direktno prouzrokovala destabilizaciju političkih prilika u Opštini Budva", pitaju oni.
Traže da se utvrde tačne činjenice, motivi i razlozi "zašto se na ovaj način u veoma kompromitujući položaj dovodi naše sudstvo koje se sada nalazi pred velikim izazovima kada je u pitanju raskid sa organizovanim krimimalnom i korupcijom u crnogorskom pravosuđu".
"Vjerujemo da ovaj problem koji je napravljen u našem pravosuđu treba da bude pažljivo analiziran od strane najviših nosilaca sudske vlasti kako se ubuduće ne bi dešavali slični propusti i kako bi Crna Gora počela da funkcioniše po Ustavu i zakonu", ističu oni.
Pozdravljaju reakciju Ministarstva javne uprave.
"Konstatujemo da cijela Crna Gora prepoznaje pojedince za čiji se interes ovo očigledno i radi, a koji žele da kroz ovu vrstu nasilja legalizuju namjeru da u budućnosti završe u zagrljaju DPS, koji je većinska Crna Gora 2020. godine poslala u prošlost upravo zbog toga što su njegovi čelnici bili ključni ljudi kada je u pitanju šverc cigareta, kokaina i heroina. Svima koji se bave politikom nije teško zaključiti zašto je ovo urađeno, ali imperativ je da glavni vinovnici moraju da se suoče sa odgovornošću, kako se ovo u budućnosti nikada ne bi ponovilo i da se nikada ne bi vratili oni koji žele da vrše vlast na ovako odvratan, nasilan i primitivan način", zaključuju oni.