Društvo

Sindikat medija predstavio istraživanje o digitalnim medijima u Crnoj Gori

Za četiri godine broj registrovanih portala porastao sa 40 na 104

Nakon usvajanja Zakona u medijima u toku samo jednog dana osnovano je 17 portala, kazala je autorka istraživanja Bojana Konatar 

Za četiri godine broj registrovanih portala porastao sa 40 na 104 Foto: PA
J.R.
J.R.Autor
Portal AnalitikaIzvor

“Sindikat medija sprovodi istraživanje o digitalnim medijima već četiri godine, a njihovi rezultati u kontinuitetu upozoravaju na lošu situaciju kada je riječ o ovoj oblasti u Crnoj Gori”, saopšteno je na konferenciji za medije koja je održana danas u EU Info centru u Podgorici.

Autorka istraživanja Bojana Konatar istakla je da su digitalni mediji doživjeli najveću ekspanziju u godini koja je za nama.

Prema njenim riječima, u protekle četiri godine broj portala u Crnoj Gori, upisanih u evidenciju nadležnih organa, porastao je sa 40 na 104, a nakon usvajanja Zakona u medijima u toku samo jednog dana osnovano je 17 portala. 

Tokom sprovođenja istraživanja, Sindikat medija dobio je podatke iz Uprave prihoda za 73 portala u Crnoj Gori. Najbliži podaci, kako je saopšteno danas, pokazuju da je 49 od 73 portala u 2020. godini imalo profit od nešto više od 45.000 eura. Istraživanje je pokazalo da 73 portala imaju 71 zaposlenog, što znači da postoje mediji u kojima nema zaposlenih. Skoro polovina, odnosno 24, nisu prijavili zaposlene, što govori da je prisutan i rad na crno.

“Zaposleni rade u nesigurnim uslovima, plate su i dalje ispod prosjeka, pritisci su očigledni, a prekovremeni i neplaćeni rad gotovo da su konstanta”, navodi Konatar.

Na današnjoj konferenciji predstavljene su i aktivnosti škole Sindikata medija koja je imala za cilj da pripremi buduće novinare i frilensere za tržište rada koje ih očekuje. 

Takođe, uručene su tri nagrade studentima sa najkreativnijim radovima. Glavnu nagradu osvojila je studentkinja novinarstva na Fakultetu političkih nauka Anđela Ašanin, dok su druga i treća pripale diplomiranim novinarkama Tanji Ćeklić i Andrei Čvorović.

“Sindikat medija Crne Gore ove godine oformio je i posebnu mrežu članova koji su slobodni novinari, i sa njima pokušava da utvrdi koji su najveći problemi i koji su načini na koji se to može riješiti. Fokus grupa ukazala je na pet glavnih problema. Njihovi problemi su između ostalog to što ni radno ni medijsko zakonodavstvo ne prepoznaje frilensere, kako nemaju ugovore na radu uglavnom rade na crno, bez zdravstvenog i penzionog osiguranja, nemaju podršku redakcije, a ne prepoznaje ih ni Centralni registar privrednih subjekata pa samim tim nemaju ni pristup državnim fondovima”, kazala je Konatar.

Prema njenim riječima, sprovedeno istraživanje sadrži niz preporuka čiji je cilj unapređenje položaja zaposlenih u digitalnim medijima. Poručuje da država mora donijeti podzakonske akte kako bi se bliže regulisao postupak registracije portala, zakonski zaštili frilenseri. Napomenula je i da država, vlasnici medija i zaposleni u portalima moraju na vrijeme prepoznati i reagovati na izazove koje donosi digitalizacija radnih mjesta i digitalna ekonomija.

Portal Analitika