Društvo

Zabilježene su i brojne zloupotrebe

Za devet mjeseci Čistoća isplatila više od 71 hiljade eura građanima zbog ujeda pasa lutalica

Za devet mjeseci ove godine GP "Čistoća" isplatilo je 71.124 eura za 198 presuđenih tužbi zbog ujeda pasa lutalica, a zabilježene su i brojne zloupotrebe u isplati odštete saopšteno je iz tog resora Gradskoj televiziji.

Ilustracija Foto: M. Cvetković
Ilustracija
Gradski portalIzvor

Sagovornici Gradske RTV su se složili da iznosi na osnovu obeštećenja trebaju da se preusmjere na ulaganje u infrastrukturu i rješavanje izvora problema koji nastaju na ulicama Glavnog grada.

Gradska RTV došla je do podataka da je za 9 mjeseci tekuće godine GP „Čistoća“ za 198 presuđenih tužbi zbog ujeda pasa lutalica isplatilo 71.124 eura odštete građanima, dok je za period od 2019. do 2023. godine, isplaćeno je 609.267.49 eura odštete.

„Mi dolazimo u situaciju da lokalna samouprava može da isplati milionske iznose po osnovu obeštećenja, a ne može da ulaže kako u infrastrukturu, tako i u rješavanje izvora problema koji nastaju“, kazao je savjetnik u Odsjeku za zdravlje i dobrobit Ivan Ivanović.

Koliko su u proteklim godinama mjere zbrinjavanja pasa lutalica bile efikasne u cilju smanjenja njihovog broja na ulicama Glavnog grada, toliko sada vlada potpuna neregularnost, ističe Marta Darmanović, aktivistkinja za prava napuštenih životinja.

„Devedesetih godina imali smo šintere koji su bukvalno pucali po njima u naseljima, pa je to preraslo u trovanje po ulicama, a ono čemu sada svjedočimo jeste ogroman broj napuštenih vlasničkih pasa i jednu potpunu neregulisanost na tom polju, kao i postojanje azila koji ima 164 boksa čiji kapacitet je nedovoljan da isprati toliki broj napuštenih vlasničkih pasa na ulicama i istovremeno vlasničkih pasa“, ističe Darmanović.

Ivanović smatra da su lokalne samouprave na nivou države bile dužne da propišu lokalne planove i odluke o načinu održavanja kućnih ljubimaca, jer je Vlada prije 4 godine usvojila program za kontrolu populacije pasa sa akcionim planom Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

„I na taj način stvore adekvatan zakonski okvir za postupanje u konkretnim specifičnim situacijama i naravno njihova je obaveza bila da kontrolišu populaciju na adekvatan način“, navodi Ivanović.

Kako ne bi dolazili u situacije da lokalna samouprava rješava problem, svi građani treba da budu odgovorniji vlasnici životinja, saglasni su sagovornici Gradske TV.

Portal Analitika